TkJ.se – Sveriges ledande IT-blogg

Gratisprogram

Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Köp mina e-böcker!

E-boken Tjäna pengar på din blogg lär dig hur du kommer igång, vad det finns för olika möjligheter och mycket mer.
Tjäna pengar på din blogg
E-boken riktar sig mot alla bloggare - du behöver inte vara proffs för att lära dig att tjäna pengar på din blogg.
Läs mer om boken

Feedburner

TkJ RSS

Follow on Bloglovin

Operativsystem

13 sätt att gratis snabba upp din dator

Skribent: Tommy k Johansson, 2007-08-07 - 07:14
Kategorier: Windows

Windows XP-logoDet finns tonvis med tips om hur du kan snabba upp din dator gratis, och ett par av dessa finns nu sammansatta hos Free Geekery. Här får du lära dig om defragmentering, rensning av e-post, reparering av diskfel och borttagning av gamla nätverksanslutningar och -enheter, vilka tyvärr slöar ner datorn.

SLOW-PCfighter är ett lättanvänt och effektivt program för att göra din dator snabbare. SLOW-PCfighter fixar många problem och är ett bra alternativ för alla som inte vill pilla med systeminställningar. SLOW-PCfighter är på svenska och kostar 140 kronor. Testa det gratis genom att klicka på Gratis scanning på sajten.

Gå in under Den här datorn och klicka Mina Nätverksplatser. Här kan du radera om det ligger en massa gamla kopplingar som kan låsa datorn kortare stunder när Windows söker efter dem. Passa även på att koppla ner nätverksenheter som du inte använder, dessa hittar du direkt under Den här datorn. Högerklicka på en nätverksenhet och välj Koppla ifrån.

Jag har tidigare skrivit ett par artiklar i ämnet Windows XP:

Gör en sökning på ”windows” på sajten så hittar du säkert fler artiklar. Sökfältet finns i menyn under informationen om mig.

Intressant


SNABBARE DATOR: Sponsrade länkar

Vill du ha en snabbare dator? Ladda ner SLOW-PCfighter för en gratis skanning efter problem i datorn! Läs mitt test om hur bra det är!

Advanced SystemCare Kraftfullt program för att städa din dator kontinuerligt och automatiskt! Det fungerar faktiskt.

  • http://sommarnatten.blogspot.com Kat

    MIn dator (har Windows XP) blir trögare och trögare varje gång s.k. automatiska uppdateringar rekommendera (!) – vilka jag lydigt installerar. Men nu börjar jag undra. Behövs verkligen alla? Kan jag avinstallera några? Det börjar bli så trångt i burken!Varför duger inte ”originalet”? Jag har ju både brandvägg och antivirusprogram och har aldrig haft problem med virus och dylikt.

  • Marie Petersson

    %SystemRoot%\system32\dfrgui.exe om det nu kan hjälpa dig så är det den diskfragmentering jag har

  • Andreas Lönbo

    Jag har laddat ner din rekomenderade Diskdefragmenterare och skall snart öppna det (efter att jag har skrivit färdigt och stängt ner internet), men jag söker även efter en effektivare diskrensningsprogram! Jag har visserligen Easycleaner, och det fungerar alldeless utmärkt, men jag börjar bli lite tveksam!?! Programmet hämtas och laddas lätt ner från http://www.download.com/se(?) och är gratis! Finns det något program som är bättre som du kan rekomendera? Och vad anser du om det?

    P.s.
    Har på den senaste tiden börjat få lite problem med mitt Ad-aware! Det vill inte alltid ladda ner eller kan få kontakt med nedladdningen så att definitationerna är aktuella o korrekta!

  • roger berglund

    Tackar för mycket och mången info… bra råd och heltäckande bra skrivna råd och tips.
    mvh// RB

City Cloud - Cloud Computing

Gratis nyhetsbrev

  • Prenumerera gratis på mitt nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan. Din e-post:


Följ oss på Facebook

Arkiv

juni 2013
m ti o to f l s
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Ad: Antivirus

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Affiliatenätverk

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

Ad: Bra webbhotell

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell

iPhone-applikationer

Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad-appar

Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:

Android -applikationer

Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »