6 steg till att bli proffs på CSS
Lär dig CSS om du vill kunna designa webbsidor. HTML är så klart det grundläggande, men med CSS – stilmallar, eller Cascading Style Sheets – är det som används för att bestämma hur sidorna ska se ut.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
|
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här! |
CSS är ett sätt att bestämma hur objekt på din webbsida ska se ut och var de ska positioneras. Att bara designa webbsidor i HTML idag, är helt ute. Det är med stilmallar du får fullständig (nåja) kontroll över hur webbdesignen ska se ut.

Hos DevMoose hittar du tips om sex olika engelskspråkiga guider till hur du gör vandringen från att vara en total novis till att i det närmaste bemästra CSS. Vill du ta ett par rejäla steg mot att kunna tekniken bakom webbdesign är det här ett bra bra ställe att börja på.
Du kan också ta en titt på min egna lista över 7 CSS-sajter som lär ut tekniken. Jag har även skrivit om en väldigt stor guide med länkar till allt möjligt du behöver kunna för att hantera stilmallar. Det är också ett blogginlägg jag kan rekommendera för den blivande webbdesignern.
Slutligen kan jag tipsa om Antonio Rivieras kompetenta e-bok Att bli en grym webbdesigner om hur du blir webbutvecklare. Boken handlar inte om att lära ut tekniker, utan förklarar hur du blir professionell webbdesigner. Den innehåller massor av praktiska tips om var du kan studera, vad du ska tänka på om du vill frilansa och mycket. Boken kostar 59 kronor, och det är välinvesterade pengar för den nyfikne!
| Annonser |
|
|


6 steg till att bli proffs på CSS » The Blog of Blogs sa,
januari 25, 2010 @ 15:38 | Svara
[...] steg till att bli proffs på CSS 6 steg till att bli proffs på CSS via Tommy k Johanssons blogg om datorer & Internet. 25 January 2010 3:19pm – [...]
Annika
sa,
januari 25, 2010 @ 21:38 | Svara
Hej!
Min fråga har inte ett dugg med CSS att göra men jag skriver den ändå här i hopp om att du ska läsa den.
I din bloggtidning skriver du om att du brukar länka direkt till produkten i stället för till enbart företagets första. Jag har också försökt mig på denna ”djuplänkning” men hur jag än gör så går länken bara till första sidan.
Jag har följt instruktionerna på tradedoubler, och jag har provat både att länka direkt i ett inlägg (vilket är vad jag helst vill göra) samt i en widget. Jag har försökt att skriva in sökvägen direkt under hyperlänk samt skrivit in koden i HTML-delen på inlägget. Ingenting fungerar. Vad gör jag för fel?
Hälsningar
Annika