Så enkelt tjänar du mer pengar på AdSense
Många bloggare använder sig av Google AdSense-annonser på sina sajter i hopp om att tjäna pengar på det. De allra flesta misslyckas. Som jag ser det finns det två huvudsakliga skäl till varför annonserna inte fungerar. För det första är innehållet på bloggen ”fel” för AdSense-annonsörer. Det finns ämnesområden som är bra och det finns de som är mindre bra.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
En personlig blogg som är mer av en dagbok är till exempel inte så bra, eftersom det är svårt för AdSense att plocka fram väsentliga annonser. Här har min blogg en ganska bra fördel, för jag har en tydlig målgrupp där det finns många annonsörer. Däremot rör det sig inte om några stora pengar eftersom det finns så väldigt många inom IT-området. Jag vill dock understryka att jag knappast valde området datorer för att jag trodde att AdSense skulle ge relativt bra resultat – det var bara en positiv bonus…
Det andra felet är att man placerar annonsen på fel plats. Jag har testat olika positioner på flera olika sajter och för min del passar vänsterspalten bäst. Vänsterspalten är så gott som alltid mycket bättre än högerspalten. Vad jag i veckan har testat är att flytta upp annonserna lite.
Tidigare hade jag en liten bild på mig själv och en kort välkomsttext till bloggen. Den knuffade ner AdSense-blocket en liten bit, och nyfiken som jag är provade jag alltså att ta bort denna text och låta AdSense-annonserna ligga lite högre upp.
Jag trodde inte det skulle ske någon större skillnad, men faktum är att klickfrekvensen ökade med cirka 1 procent! Jag har för mig att jag inte får avslöja vad jag hade för klickfrekvens tidigare, på grund av Googles avtal, men 1 procent är rätt schysst.
Så, jag tänkte dela med mig av det tipset. Har du Google AdSense-block, lägg dem i vänsterspalten så högt upp som möjligt. Det finns bättre alternativ där du lägger annonsblocket ovanför själva blogginlägget, men det tycker jag stör läsningen för mycket.
City Network Ett av de ledande webbhotellen; mycket bra och prisvänliga! Har förutom webbhotell även molnbaserad hosting för professionellt bruk. Mitt val!
Binero Vinnare i Internet World test 2009! Binero 2.0 har bland annat 100 GB lagring och 2000 GB trafik! Fritt antal domäner och MySQL-databaser.
Surftown Prisvärda, riktigt bra – stora framgångar senaste tiden!
One.com Väldigt omtyckt och prisvärt. Egen domän snabbt!
Läs också:
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|






Erik Pettersson
sa,
maj 30, 2008 @ 23:47 | Svara
Intressant läsning och bra tips för Adsense. Kommer helt klart tillämpas vid nästa projekt. Tack!
Bloggproffs
sa,
maj 31, 2008 @ 00:50 | Svara
Jag har hört att det ska vara bäst att ha annonser i högerspalten för att dem flestas ögon drar åt höger eller något i den stilen. Men det kan nog stämma som du säger.
Jonas g
sa,
maj 31, 2008 @ 08:57 | Svara
Problemet med att placera reklamen på bästa sätt är väl att det blir svårare att hitta innehållet på sajten, som när du puttar ner dina favoriter i vänsterspalten, kommentarsfältet i mittenspalten och länkar mm i högerspalten. Jag är i alla fall glad att jag kan läsa din blogg i rss-läsare så jag slipper leta upp innehållet.
Tack för trevlig blogg.
Jensplan » Här tjänar jag mest pengar sa,
maj 11, 2009 @ 20:41 | Svara
[...] Så enkelt tjänar du mer pengar på AdSense – TkJ [...]
johan W
sa,
maj 12, 2010 @ 11:45 | Svara
Lekte själv ett tag med olika färger och insåg till slut att reklamens rubrik måste matcha header på hemsidan. Så länge besökarna ser samma färger så kommer deras uppmärksamhet att gå till annonserna. Lika viktigt är dock att annonserna intresserar besökarna för de kommer inte att klicka om det inte är intressant!
SEO Petter
sa,
juli 12, 2010 @ 17:20 | Svara
En bra artikel. Vi skall precis till att börja använda adsense på några av våra sajter.
kika gärna in på http://tjanapengarpainternet.net och ge omdömen om sajten:)
Petter