Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Börja tjäna pengar på din blogg idag!

Webben för 12 år sedan – så såg det ut 1997

Åsikter:
8 kommentarer

Aftonbladet 19971997 satt jag och byggde hemsidor på Medströms Dataförlag. Jag drev också en webbtidning som hette PCOnline – en datortidning på webben. Det var nog ganska tidigt ute, tror jag. Men det var verkligen mycket som hände då, i slutet av 90-talet. Internet exploderade och det fanns säckar med pengar som kastades på alla som visste hur man klickade på en länk.

Online-PR berättar i sin blogg att de har hållt ett seminarium om hur webben såg ut 1997 och hur den utvecklats sedan dess. Det finns ett antal webbtjänster som arkiverar webbsidor för att man ska kunna se hur de såg ut förr. Internet Archive kanske du känner till? Utifrån detta har Online-PR satt ihop en liten presentation som finns att se på deras hemsida. För oss som har hänt med ett tag är det här så klart nostalgiskt. Minns Boo.com, för att ta ett omtalat exempel.

Det har hänt fruktansvärt mycket på de här tolv åren. Inte bara rent tekniskt, utan främst hur vi använder webben. På den tiden var det långt ifrån en självklarhet att ha Internetuppkoppling hemma, och hade man det var det oftast ett gammalt modem. Idag har vi feta bredbandskablar och Internet är lika självklart som TV och telefon.

SURFA SNABBARE: Sponsrade länkar

Går det segt att surfa? Läs den här lätta guiden till hur du ökar hastigheten på ditt surfande genom att trimma rätt saker!

Diskutera artikeln! 8 kommentarer

Annonser


Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

8 Kommentarer »

  1. the blackjackerNo Gravatar sa,

    februari 14, 2009 @ 18:16 | Svara

    haha boo.com ja, det är väl världsrekord i dåligt management.

  2. OlaNo Gravatar sa,

    februari 14, 2009 @ 18:44 | Svara

    Hade ett liknande inlägg för ett tag sen :)

    http://ohsohightech.se/olas-skolarbete-om-internet-1997/

  3. SusanneNo Gravatar sa,

    februari 14, 2009 @ 18:46 | Svara

    Arbetsförmedlingen hade sina sidor igång för fullt 1997 för i början på året satt jag i Italien och sökte jobb i Sverige inför min återflytt. Netscape Navigator med modemuppkoppling i Monza och det gick bra. Men ansökningarna fick jag skicka in med vanlig flygpost eftersom inte många använde e-post. Den chef som sedan anställde mig var oerhört imponerad av min internetanvändning. Och visst är det fascinerande med denna snabba utveckling. Undras hur det ser ut om ytterligare tolv år.

  4. Dgtlx.comNo Gravatar sa,

    februari 14, 2009 @ 19:11 | Svara

    Internet är mer självklart för mig än TV och telefon. Om jag måste välja en sak så är det telefonen och TVn som ryker!

    Hur som helst så är det kul att se hur Internet såg ut förr. En sak som är ännu mer intressant är att få reda på hur Internet kommer att bli i framtiden. Berätta för oss var man hittar sidan Internet Future istället för Internet Archive. Ett kungarike för en blick in i framtidens Internet. Vad ska bli nästa Google?

  5. Lars KarlssonNo Gravatar sa,

    februari 14, 2009 @ 22:01 | Svara

    Det var hos Passagaen jag började min internetkarriär, som chattare visserligen, min i alla fall. Satt i bibblans enda dator, som ingen annan bokade. Det var tider det ..

  6. jardenberg kommenterar - 2009-02-15 — jardenberg unedited sa,

    februari 15, 2009 @ 06:01 | Svara

    [...] Webben för 12 år sedan – så såg det ut 1997 [...]

  7. HasseNo Gravatar sa,

    februari 15, 2009 @ 09:55 | Svara

    Mera nostalgi finns på:

    http://www.archive.org/web/web.php

    Skriv in en web adress i ”The Wayback Machine”, välj ett årtal och så är det bara att drömma sig tillbaka.

  8. HasseNo Gravatar sa,

    februari 15, 2009 @ 10:01 | Svara

    Hoppsan, bommade att TkJ redan hade länken i sitt inlägg…
    Sånt kan ju hända den bäste (vilket också hände den här gången) :-)



20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!
08:11Gör om din gamla laptop-hårddisk till extern
11:37Så lurar de dig att ladda ner trojaner från Facebook
09:14Crowdfunding fixar iPad till Jan Björklund

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter