Därför ska du byta från Google till Bing!
Microsofts sökmotor Bing är den snabbast växande sökmotorn, skriver Mashable i en artikel om varför du ska byta från Google till Bing. Sökmotorn har inte slagit igenom stort i Sverige än, men det beror på att den inte är helt lanserad här ännu. Den saknar flera av de väsentliga funktionerna som finns i den amerikanska versionen.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
|
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här! |
Bing har idag 10 procent av sökmarknaden i USA. Hur det är i Sverige vet jag inte riktigt, men jag antar att de ligger en bra bit under 10 procent här. Det var dock inte länge sedan Bing lanserades, så man får nog ha lite mer tålamod.

De flesta av oss hänger nog kvar vid Google av vana. Om du vill testa huruvida du verkligen föredrar Google framför Bing, kan jag rekommendera en kul test som jag skrivit om tidigare. Den låter dig göra en sökning efter något, och presenterar sedan resultat från både Bing och Google utan att tala om vilken som är vilken. Sedan får du välja den bästa för att se om det är Google eller Bing som passar dig bäst.
Mashable går i sin artikel igenom fem skäl till varför du ska överväga att byta från Google till Bing. Dessa tjänster är som sagt inte helt implementerade i den svenska versionen än. Bing har nämligen flera intressanta funktioner för prisagenter och dylikt, som verkar fungera riktigt bra i USA. Det ska bli intressant att se hur det blir när dessa kommer till Sverige.
| Annonser |
|
|


Johan Wigmo
sa,
september 21, 2009 @ 22:56 | Svara
När jag googlar mitt namn får jag fram betydligt mycket ”bättre” träffar än när jag bingar det. Har också upptäckt att det blir en hel del träffar från Bloggy.
Bobby
sa,
september 21, 2009 @ 23:13 | Svara
Jag har verkligen försökt att använda Bing, men Googles sökningar är helt enkelt bättre…
Dudde
sa,
september 22, 2009 @ 02:20 | Svara
Det känns som att Bing inte är anpassad till den svenska marknaden riktigt än, varpå Google naturligtvis fortfarande presenterar mer relevanta träffar. Jag tycker trotsallt det är bra att Google får lite konkurrens på nätet. De börjar komma farligt nära en monopolställning på flertalet områden; Google Search, Google Analytics, Google Adwords, Google Maps, Picasa, DoubleClick, Youtube, Feedburner m.m.
Claes på Grupputveckling.se
sa,
september 22, 2009 @ 08:01 | Svara
När det gäller Bings 10% på marknaden så tycker jag det är ungefär lika missvisande som msn.se (eller.com) har så stor marknadsandel.
Msn.se blir ju per automatik startsidan när man installerar Windows och många ändrar säkert inte denna eftersom de inte vet hur.
Rent naturligt så använder de väl sökmotorn som finns på Msn, dvs Bing.
Men det är ju bra att det kommer in en konkurrent till Google (dock synd att det blev ännu ett gigantföretag)
Andreas
sa,
september 22, 2009 @ 08:44 | Svara
Som några tidigare kommenterat håller jag med om att det är bra med lite konkurrenter till Google.
Men som sagt, vem är det som vill att vi ska använda Bing framför Google, jo – Microsoft, och vilket operativsystem är vanligast bland vanliga användare, jo – Windows. När jag installerade om så var plötsligt Bing min nya startsida och standardsökmotor. Det är inte så konstigt att Bing är den snabbast växande sökmotorn när Microsoft nästan tvingar vanliga användare att använda Bing.
Dessutom är detta en del av deras marknadsföring, säga att den är snabbast växande så att nyhetskanaler talar om för läsarna att man ska byta till Bing – utan någon direkt anledning.
Därför ska du byta från Google till Bing! | Tobias sa,
september 22, 2009 @ 10:14 | Svara
[...] Därför ska du byta från Google till Bing! [...]
J-Martin
sa,
september 23, 2009 @ 16:16 | Svara
Går man till Mozillas sida och letar efter dom populäraste sökverktygen till Firefox, så hamnar ju ‘Bing’ väldigt högt! http://addons.mozilla.org/sv-SE/firefox/browse/type:4/cat:all?sort=popular
Naturligtvis var Jag tvungen att lägga till ”Bing-pluggen” i min Firefox.
Jacob
sa,
juni 16, 2010 @ 20:01 | Svara
Jag har helt gått ifrån google då jag inte gillar deras dominans på marknaden.
Kan tipsa om en trevlig startsida som använder bing.
http://www.bingsearch.se där finns även smarta nyhetsflöden mm