Så mycket snabbare är nya Chrome än Firefox!
Chrome 2 har lanserats och jag har testat. Googles nya webbläsare visade sig vara rätt rejält mycket snabbare än Firefox 3.5 Beta 4, som är den senaste versionen av Mozillas webbläsare. Jag trodde faktiskt att Firefox skulle slå Chrome på fingrarna, kanske främst för att jag själv är en ivrig Firefox-förespråkare. Men efter att ha testat dem mot varandra kan jag bara ge vinsthatten till Chrome.
För att testa webbläsarna använde jag skriptet Browser Load Time Stopwatch. Det mäter hur lång tid i sekunder det tar att ladda en webbsida, och det ger en bra inblick i hur pass snabb webbläsaren är. Förutom Google Chrome 2 och Firefox 3.5 Beta 4 testade jag även Internet Explorer 8, som faktiskt visade sig vara rätt kvick.

Slår man ihop alla klockningar så får man ett värde som går att jämföra för att se vilken av webbläsare som är snabbast. Det visar följande enkla Excel-tabell:

Chrome 2 visar tydligt att den är klart snabbare än konkurrenterna. Man har lyckats bra med utvecklingen av motorn, och som jag förstått det handlar det främst om exekveringen av Javascript. Eftersom Chrome och Apple Safari har samma grundmotor så skulle jag tippa på att även Safari hamnar bra till.
Lite imponerande är att Internet Explorer 8 faktiskt är marginellt snabbare än Firefox 3.5 Beta 4 i mitt test. Det är dock så lite att jag inte tycker att man ska fästa någon större vikt vid det. Testet jag gjort är knappast enormt omfattande, utan det krävs att man provar betydligt fler webbsajter och under en längre period.
Jag testade också att se hur mycket internminne och processorkraft de tre webbläsarna använde. Detta gjorde jag genom att öppna ett antal hemsidor i varsin flik, och kontrollerade sedan Aktivitetshanteraren. Internminnet är inte så svårt att se, men processoranvändningen har jag fått göra en uppskattning av eftersom värdet hoppar upp och ner.
Både Internet Explorer 8 och Google Chrome delar upp sig på flera processer (det vill säga att de syns på flera ställen i Aktivitetshanteraren), för att hela programmet inte ska krascha om en webbsida (en flik) dyker. Firefox kör dock bara en process. Det här har både för- och nackdelar. Fördelen är att det blir stabilare, nackdelen märks direkt på processoranvändningen och även på minnesallokeringen:
- Google Chrome 2: 251 MB, ca 40% CPU
- Firefox 3.5 Beta 4: 113 MB, ca 10% CPU
- Internet Explorer 8: 304 MB, ca 40% CPU
Jag kommer personligen hålla kvar vid Firefox, främst eftersom jag gillar programmet sjukt mycket tack vare alla sköna tillägg, men även för att det inte tar så mycket datorkraft. Jag har inte tillräckligt med prestanda i min dator för att jag ska ha tålamod att köra de andra två.
Samtidigt ska understrykas att hur webbläsarna fungerar givetvis styrs av hur du som användare surfar, och vad du har för system. Alla siffrorna i den här artikeln är baserade på min tämligen överbelastade Pentium 4 (3 GHz) med 1,5 GB internminne och Windows XP Professional som operativsystem.
Vilken webbläsare är din favorit?
Uppdatering: Nu kan du ladda hem Firefox 3.5!
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|







josephzohn
sa,
maj 23, 2009 @ 12:11 | Svara
Favoriten är helt klart Firefoxen, men efter att ha testat Safari 4.0 på i Maccen så vet i attan, den var grymt snabb, dock inte lika snabb på den bärbara Vistamaskinen??!!
Mika
sa,
maj 23, 2009 @ 12:37 | Svara
Har surfat på nätet sedan 1995, och har aldrig gillat Internet Explorer. Surfade med Netscape innan. Och nu surfar jag alltså med Firefox och har inte en tanke på att byta.
johannes
sa,
maj 23, 2009 @ 12:57 | Svara
testade google chorme och opera,och det visade sig vara att opera är någon del snabbare
Carpe Diem
sa,
maj 23, 2009 @ 13:13 | Svara
Hej alla.Jag kör Maxthon 2 webläsare på min Asus Eee PC 1000 och öppnar Aftonbladet på 2,4 secunder !!!!
TKJ:s blogg öppnar ännu snabbare !!!
Arwengrim - En IT-blogg om tja, IT!
sa,
maj 23, 2009 @ 13:23 | Svara
Jag kör både Firefox och Chrome:
På netbooken:
Chrome utan tvekan. Det är den browser som ger mest plats för själva innehållet på en så liten skärm.
På laptopen:
Chrome för vanlig surfning. Chrome är snabbare, snyggare och på något sätt mer behaglig att använda.
Firefox använder jag däremot när jag ska göra något konstruktivt, exempelvis lite webdesign. Det finns inget som är i närheten att slå FF med lite firebug, fireburner, codeburner på den biten.
Ola
sa,
maj 23, 2009 @ 13:45 | Svara
Hmm kan du inte testa vilken webbläsare som är säkrast ?
installera IE, Firefox, Chrome. (på en ”offer” dator)
Installera Adobe reader samt flash.
[Testmetod]
Sedan surfar du runt på lite halvskumma Crack, Porr och skräpsidor och se om du blir infekterad av något ;)
Fredrik
sa,
maj 23, 2009 @ 14:09 | Svara
Jag har alltid hatat Internet Explorer och alltid använt Firefox. Men när Chrome kom ut så testade jag det och använder det för tillfället och det finns både fördelar och nackdelar :)
MongoBongo
sa,
maj 23, 2009 @ 16:34 | Svara
Aftonbladet laggar outhärdligt i Firefox på min Asus EEE. Chrome fixat det dock på fin-fint. Jag tror du har fått fel på dina siffror att Firefox bara drar 25% CPU jämfört med Chrome.
TkJ
sa,
maj 23, 2009 @ 18:16 | Svara
Kör du Firefox 3.5 beta 4? Siffrorna stämmer men det är ju oerhört individuella värden, beroende på hur ens system ser ut.
Jonas
sa,
maj 23, 2009 @ 21:54 | Svara
Jag ska faktiskt prova den nya chrome men jag tror att jag håller fast vid ie8 dels för att jag använder windows 7 rc1 och sen så är det den ända webläsaren som funkar med att synca bokmärken med min ipod touch
Dgtlx.com
sa,
maj 24, 2009 @ 03:34 | Svara
Jag har för mig att jag läste något om att Chrome skulle börja med tillägg också? Eller är jag ute och cyklar nu?
Jag tror mycket på Chrome, bara man matcher Firefox nät det gäller tillägg så är Crome helt klart en intressant webbläsare. Idag säger jag som Chrome att så länge Firefox har alla fina tillägg så stannar jag vid Fx.
Det räcker egentligen att Chrome plagierar top 10 av Firefox tillägg för att webbläsarens ak bli mycket, mycket mer intressant! Till att börja med alltså och fry borde väl inte vara alltför svårt om man nu har öppnat uppp läsaren för tillägg. Jag reserverar mig dock när det gäller sista påstående. Jag är inte helt säker.
Dgtlx.com
sa,
maj 24, 2009 @ 03:38 | Svara
Arwengrim,
”På netbooken:
Chrome utan tvekan. Det är den browser som ger mest plats för själva innehållet på en så liten skärm.”
Ett tips. Kör med Firefox och tillägget Autohide så väljer du själv hur mycket av Firefox menyer, adressfält, flikar mm du vill se. Jag använder Firefox och Autohide och kör Firefox i fullscreen med bara flikfältet synligt. Med Autohide i Fx går det att utnyttja netbookens skärm maximalt!
Mange
sa,
maj 24, 2009 @ 11:38 | Svara
Har testat dom alla även en del betaversioner. Firefox är och förblir bäst hos mig sen IE7 funkar bra som komplement till FF. Mäta hur snabbt en sida laddas är ju inte relevant för då ska man ju ha samma internetbolag och samma hastighet. Har testat IE8 och den dödade min dator tyvärr. Vet inte hur men så är det.
Socarates
sa,
maj 24, 2009 @ 12:37 | Svara
vill man ha ett spyprogram – varsegod använd Chrome!!
vem vet vad Google har stuffat sin browser med. Kanske
en direkt link till all vad vi inte vill ha?!
TkJ
sa,
maj 24, 2009 @ 16:49 | Svara
Mange: Mäta hastigheten tycker jag är relevant, och eftersom jag använt samma ISP så går siffrorna att jämföra. Hade jag använt olika datorer och olika uppkopplingar hade det inte givit några jämförbara siffror.
Mange
sa,
maj 24, 2009 @ 17:07 | Svara
Till Tkj
Japp men jag menar att du å jag inte har samma ISP så det är därför det jag ”klagade”. Har du sen ett bra svar på varför IE8 strulade till min dator så förb… så vore jag tacksam. Tack för en kanonsida! Är inne här minst 5 gånger om dagen å kollar.
TkJ
sa,
maj 26, 2009 @ 01:08 | Svara
Socrates: Det är inte så svårt att kontrollera, eftersom Google släppt koden som öppen källkod… Så det lär knappast dölja sig några spyware i Chrome. :)
Supersnabb webbläsare i ny version @ Gratisprogram sa,
maj 26, 2009 @ 08:37 | Svara
[...] Snabbhetstest: Chrome vs Firefox vs IE8 Webbläsare [...]
Sven Ohlsson
sa,
maj 26, 2009 @ 11:10 | Svara
Och jag som älskar Opera (webbläsaren alltså, inte musikformen som påminner om när man kastrerar grisar utan bedövning).
Tomas
sa,
maj 26, 2009 @ 16:22 | Svara
Har också fastnat för snabbheten och det avskalade och rena utseendet i Chrome. Däremot har Chrome 1 inte varit vän med alla säkerhets- och banktjänster (exempelvis havererade mitt BankID och fick höra av supporten att man bestämt avrådde från Chrome i detta sammanhang).
IE8 och flash har jag inte fått att fungera i min Vista 64-miljö, även om jag försöker köra läsaren i 32-bitarsversion.
Peter
sa,
maj 26, 2009 @ 23:09 | Svara
Jag är ingen avancerad datoranvändare…men jag vet kvalite och väljer då FF..som har allt och tror den e säkrast använda på suspekta sajter..Har testat dom alla..men 4-ever FF här :D
Jens
sa,
juni 2, 2009 @ 13:53 | Svara
Hur många gånger körde du varje sida i varje browser?
Det luktar väldigt mycket statistisk osäkerhet här, det ser ut som du bara har testat en gång i varje browser och sen drar slutsatser från det. Statistik är ingenting om man inte kan lita på den och om man inte har ett stort sample size i såna här test är de ganska värdelösa.
TkJ
sa,
juni 2, 2009 @ 14:02 | Svara
Jens: Jag körde ca 10 gånger och tog ut ett medelvärde. Men visst, det går naturligtvis inte att säga att det är exakta siffror. Det finns så otroligt mycket som påverkar, så resultatet blir med största sannolikhet olika hos andra användare. Däremot kan man utifrån värdena utgå från att Chrome är snabbare.
Viking
sa,
juli 1, 2009 @ 02:38 | Svara
Jaha, och så detta eviga pajkastande mellan vilka browers som är bäst respektive sämt!? Själv har jag haft såväl dator som internet ända sedan 1989/90 och jag har både kör Internet Explorer samt även den tidigare ”Netscape” och i viss mån Opera, Men till slut har man alltid återgått till gamla hederliga ”Internet Explorer”, förvisso är IE väldigt ”tungt” och i viss mån utsatt för alla ”snoriga 14-isars” hetska virusattacker då de inte verkar ha tillgång till en gammal hederlig ”Fib Aktuellt”, Men om man skall se till bästa säkerheten så kan ingen av de nämnda konkurenterna ens komma i närheten gällande säkerhet på internet, ta t.ex. om man skall göra bank/aktieaffärer på nätet, ALDRIG i livet jag skulle göra detta med varken Crome eller med Firefox eller annan brower än just Internet Explorer av senaste modell, dels p.g.a. Explorers mycket förnämliga skydd i form av skydd mot ”Phishing & annat otyg” och virus/trojaner på nätet, sedan om man dessutom ser till att kosta på sig lite vettiga ÄRLIGT INKÖPTA virusskydd och brandväggar samt VET hur man på bästa sätt konfigurerar dessa så är det inga problem, Dessutom så om man har en skitslö dator så är det väll dags att börja ”VAKNA UPP” och sluta gnälla på olika forum på nätet hur jäkla skitslö dator man har och istället antingen springa iväg och köpa BRA kvalitetsuppgraderingar i form av mera internminne samt ett bättre grafikkort och om möjligt bättre processor, sedan kanske man även bör se över hur mycket ”skit” man har på datorn som segar ner den istället för att ”gråta ut” på nätforum om hur segt det går hela tiden… (buhuuu…buhuuu…) Vem fan bryr sig!? Sluta gnäll och se till att fixa till en bättre dator och fortsätt kör Internet Explorer alla ni som känner för det och att även alla ni som är ”heta” på Firefox eller Chrome är det väll vara att beklaga att ni fortfarande fastnat kvar i ett stadium där man kanske befann sig när man också var en finnig snorig ”fjortis” som ville erövra internet med allt och allting där man även försökte sig på att smutskasta allt man inte själv har råd med att uppgradera till!? Guuud va omoget och löjligt, begär högre ”månadspeng” av mamma och pappa, snyt er, byt blöja pcj se för fan till att fixa er dator en gång för alla och ge sedan fan i gnälla så förbannat mycket… WAKE UP TO THE FUCKING REALITY & GROW UP!!!
SimonsHemsida - Blogg om datorer, internet, teknik m.m.
sa,
juli 11, 2009 @ 15:35 | Svara
Firefox är min favorit!! Chrome kommer tvåa. Internet Explorer har jag aldrig gillat.