Sponsorlänkar »
Miljövänligt Webbhotell
Just nu 12 % rabatt på webbhotell och domäner!
Vi har kostnadsfri support, Wordpress, Kraftfulla servrar och 100% Nöjda kunder!
Prova oss idag!
Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...
Betalartiklar »
Populära artiklar »
Ad: Bra webbhotell »
City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!
FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!
Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell
Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal
Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick
Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell
Ad: Antivirus »
Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!
Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn
ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32
Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd
Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet
F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!
McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd
Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.
Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet
Ad: Tjäna pengar »
Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!
Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.
EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.
Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!
Double Tjäna pengar på din hemsida!
Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk
Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag
Skrivet av TkJ i Grafik, Programvara, Windows
Är du trött på din fula bakgrundsbild i Windows? Speciellt tråkigt är det när bilden är likadan hela tiden och man orkar inte bry sig om att ändra. Det här fixar gratisprogrammet John’s Background Switcher.
Visst finns det massor av program som också hämtar bakgrundsbilder från hårddisken och byter bakgrunden med jämna mellanrum, men det som gör Johns program så intressant är att det även kan hämta bilder från Flickr! Du kan ange en källa i form av användare, taggar, sets eller hela slumpmässiga. Riktigt coolt! Sedan ställer du in hur ofta bakgrundsbilden ska ändras. Nya bilder hela tiden, som du dessutom inte sett tidigare.
Läs också om världens snyggaste bakgrundsbilder, eller kolla mina andra inlägg om bakgrundsbilder.
[Tack till min favorit-Nicklas för tipset.]
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
Intressant
Publicerad av TkJ den 2007-09-02 | Trackback-länk
På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.
Micke
sa,
september 3, 2007 @ 09:35 | Svara
Tja, bakgrundsbilder i all ära, men hur ofta ser man dem egentligen? Från det att jag loggar in tills jag loggar ut så tror jag inte att skrivbordet är synligt i mer än nån enstaka minut. Om inte annat brukar nästan alltid Firefox och Thunderbird vara öppna i fullskärmsläge.
TkJ
sa,
september 3, 2007 @ 09:40 | Svara
Själv har jag inga program i fullskärmsläge, förutom Photoshop och Word. Jag vill komma åt mappar på skrivbordet utan att släcka ner fönster. Men vi jobbar ju alla olika. :)
Törnebohms Hotspot » Blog Archive » Snygga bilder sa,
september 8, 2007 @ 09:18 | Svara
[...] tips är att ladda ner en hel hög med bilder och sedan använda programmet John’s Background Switcher för att automatiskt växla mellan bilderna med jämna [...]
Scary Marys blogg – Scary Marys blogg sa,
november 7, 2008 @ 23:24 | Svara
[...] filer och fixa ett lättöverskådligt skrivbord och mappar. Detta inlägg är inspirerat av ett inlägg på Tommy K Johanssons blogg om datorer & internet (för övrigt är en väldigt bra och [...]