Därför dog Twitter idag!
Twitter har varit nere i stort sett hela dagen, bortsett från några få ögonblick. C|Net berättar i en artikel om varför mikrobloggen försvann från nätet. Skälet var en gammal klassisk DDoS-attack – Distributed Denial of Service. En sådan här attack går ut på att någon skickar enorma mängder förfrågningar till en server, och på så sätt överbelastar den.
I fallet Twitter verkar det vara ett botnät som har åstakommit det här. Cyberkriminella bygger med hjälp av Internetanslutna, och trojaninfekterade, datorer upp nätverk som de sedan kan utnyttja till exempelvis DDoS-attacker. Dessa nätverk kan vara enormt stora och består till stor del av datorer hos hemanvändare.
En dator som är med i ett botnätverk kallas för zombie, och det är inte ofta som dess användare vet att datorn agerar zombie. En zombie kan användas av cyberkriminella till många olika ”projekt”. Vanligtvis är det DoS-attacker och att skicka ut skräppost (spam). Skälet till varför man får sin dator omgjord till zombie, är att man inte kör ett vettigt och uppdaterat antivirus samt bra brandvägg.
Symantecs Norton-team lämnar ett gäng tips på sin blogg:
- Run a good internet security suite. (We’re partial to Norton Internet Security and Norton 360.)
- Keep your computer updated with the latest patches and updates.
- Don’t use ”free” security scans that pop up on many websites. All too often these are fake, using scare tactics to try to get you to purchase their ”full” service.
- Back up your computer.
- Check your bank and credit card accounts to make sure that all your transactions are legitimate.
De bästa tipsen jag själv kan ge, förutom att köra ett bra antivirus och en bra brandvägg, är att tänka kritiskt. Var inte naiv när du är ute på nätet. Klicka inte på vad som helst.
Läs om hur du kommer igång med Twitter!
| Säkerhetspaket | Pris | Licens | |
| Panda Rea! | 399 kr (133 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| Norton Bäst i test | 799 kr (266 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| McAfee Rea! | 324 kr (108 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| F-Secure | 645 kr (215 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| Kaspersky | 589 kr | 1 år/1 PC | |
| ESET Nod32 | 594 kr | 1 år/1 PC | |
| Trend Micro | 649 kr | 1 år/1 PC |
| Annonser |
|
|


Bloggliv.se - allt om datorer och IT
sa,
augusti 7, 2009 @ 05:27 | Svara
Inte bara Twitter drabbades i det här fallet, även om de tog den största smällen. Facebook, LiveJournal och Google blev också attackerade i samma veva.
Hans
sa,
augusti 9, 2009 @ 20:00 | Svara
Det verkar ha varit alla möjliga angrepp via olika kommunikationskanaler.