Operativsystem
De hetaste ryktena om Windows 8
Kategorier: Windows 8
Microsoft håller tyst om vad vi kommer att få se i Windows 8. Det enda de har berättat är att Windows 8 kommer att ha stöd för ARM-arkitekturen. I övrigt handlar det om rykten, gissningar och förhoppningar.
IDG har intervjuat Windowsexperten Andreas Stenhall, som vi känner igen från den utmärkta webbsajten Allt om Windows, och frågat honom om trovärdigheten i åtta olika rykten om Windows 8.
Microsoft har numera bekräftat att Windows 8 ska lanseras någon gång under 2012, vilket ligger helt i fas med deras mål att släppa en ny version av operativsystemet var tredje år. Windows 7 kom under 2009.
Vista var det däremot värre med, då det kom först 2007, rejält försenat på grund av alla möjliga problem. Föregångaren XP kom redan 2001, så Microsoft tog sex år på sig att utveckla uppföljaren.
Följande rykten tar IDG upp med Stenhall:
- Windows App Store – Troligt
- Ribbon-gränssnitt – Troligt
- Inbyggd PDF-läsare – Troligt
- 128-bitars Windows – Mindre troligt
- Portable Workspace – Troligt
- Funktioner styrda av kroppsrörelser – Mindre troligt
- Dela-knapp i Windows – Troligt
- Återställ på 2 minuter – Troligt
Jag har tagit upp flera av de här ryktena här i bloggen, och jag kan hålla med Stenhall om sina gissningar. Det har kommit rätt många rykten och skärmdumpar efter att tidiga testversioner av Windows 8 har läckt ut på piratsajter, men man får ändå ta en hel del av dem med en nypa salt.

Windows 8 i molnet
En av de mer troliga funktionerna är att Windows 8 kommer vara kopplat till molnet, och de webbtjänster som Microsoft erbjuder via bland annat Windows Live.
Du kommer med största säkerhet kunna logga in i Windows med hjälp av ditt Windows Live-konto, och då kommer det säkert att finnas flera molnbaserade funktioner i operativsystemet. Jag skulle tro att det blir möjligt att dela filer och lagra i molnet med Microsofts onlinehårddisk SkyDrive.
En annan fördel med att logga in med Windows Live-kontot, är att vissa personliga inställningar i Windows kommer att lagras på Microsofts servrar. Det kan vara sådant som bakgrundsbild, teman och dylikt. Då blir du inte så bunden vid en specifik dator, utan kan använda vilken Windows 8-dator som helst för att komma åt ditt personliga skrivbord.
Microsoft erbjuder idag en rad olika webbaserade applikationer, såsom Office Web Apps, och dessa kommer säkert vara integrerade i Windows på något sätt.
Jag gissar på att Microsoft under de kommande åren lanserar fler webbapplikationer. De kommer säkert köpa upp en del intressanta alternativ. Något för att hantera digitalfoton respektive backup kanske?
Men som sagt, det här är mest rykten och vilda spekulationer. Här hittar du alla rykten och nyheter om Windows 8!
| Säkerhetspaket | Pris | Licens | |
| Panda | 539 kr (179 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Rea, upp till 30% rabatt! Lätt att använda, fått bra betyg i tester. Rekommenderas. |
| Symantec Norton | 799 kr (266 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Min personliga favorit! Resurssnålt och fullproppat av funktioner, men lätt att använda. |
| McAfee |
324 kr (108 kr/PC)< |
1 år 3 PC |
50% rabatt! Många smarta finesser. E-butiken verkar ej funka i Chrome. |
| F-Secure | 895 kr (149 kr/PC) |
2 år 3 PC |
Bäst i test enligt AV-Test, en klart trovärdig källa. OBS – TVÅ år! Pris/PC gäller per år. |
| Kaspersky |
589 kr | 12+3 mån 1 PC |
3 gratis månader – bäst i test enligt PC för Alla mars 2013. Massor av finsser! |
| ESET Smart Sec | 594 kr (198 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Väldigt resurssnålt, påverkar inte datorns prestanda. |
| Trend Micro | 259 kr (86 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Supererbjudande! Får väldigt höga betyg på att stoppa ny farlig kod. |
-
http://www.impedo.se undersökningar
-
http://jdahl.se Jonas

