Spela in musik, del 2: Skaffa en vanlig mikrofon
En mikrofon är det mest grundläggande för att du ska kunna börja spela in. Här finns det en hel uppsjö av alternativ, och det här ska vi titta på i del 2 av min artikelserie Spela in musik.
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
Om din PC inte är från sekelskiften så kommer den att ha ett ljudkort med mikrofoningång. Då är det enda du behöver för att komma igång en mikrofon. Det fungerar med vilken ordinär mikrofon som helst, som har en 3,5 mm-stereokontakt. Ibland följer en sådan med datorn, men annars kan du köpa en på närmsta elektronikkedja eller hos exempelvis Clas Ohlsons.
![]()
Notera att du ska ansluta mikrofonen till Mic-ingången och inte den Line In-ingång som ofta finns på ljudkort. Om det inte finns Mic-ingång kan du använda Line In, för då kommer den som regel att fungera även som Mic. Bärbara datorer har för det mesta bara två portar; en för ingående ljud och en för utgående.
Det finns många olika modeller av varierande kvalitet. Vad du ska välja är helt upp till dig själv. När vi har spelat in, har vi ofta använt en liten simpel mikrofon från nämnda Clas Ohlsons, som hade en prislapp på under 50 kronor. Här kan du behöva prova dig fram lite. En del mikrofoner plockar upp väldigt mycket ljud runt omkring, så i de flesta fall är det bättre med en riktad mikrofon.
Bra kvalitet med USB-mikrofoner
När du väl börjar spela in kommer du att behöva använda din fantasi för att placera mikrofonen på rätt sätt, för att få bästa kvalitet. Det finns säkert någonting du kan använda för att rikta den mot exempelvis din gitarr, och när du sjunger – om du inte gör det samtidigt – kan du så klart hålla den i handen.
![]()
Ett alternativ bland datormikrofoner är USB-anslutna. Dessa är enkla att använda, men de kräver att du gör lite extra inställningar i Windows för att ljudet ska spelas in från din USB-mikrofon och inte från ljudkortets mikrofon. Det gör du via Kontrollpanelen -> Ljud och ljudenheter. Välj fliken Ljudenheter och se till att Uppspelning av ljud är inställd på ditt ljudkort där du har högtalarna anslutna, samt att Inspelning av ljud står på din USB-mikrofon.
Går du till en musikaffär har de avancerade och dyra studiomikrofoner. Dessa går sällan att koppla direkt till datorns mikrofoningång, eftersom de kräver mer ström. Du behöver då ha en mixer och ansluta därigenom. Det finns emellertid studiomikrofoner som ansluts via USB. Jag har själv en JJLabs BMC-USB som är riktigt bra, men kostar en slant.
Om du är ute efter att spela in gitarr och sång, och nöjer dig med lite LoFi-kvalitet, så föreslår jag att du börjar med en enkel 50-kronorsmikrofon från stormarknaden.
Alla publicerade delar i skolan:
Om du inte vill missa kommande delar i skolan, skaffa en prenumeration på min RSS-feed.
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!


Alson
sa,
juli 25, 2011 @ 02:06 | Svara
JAAAA! En 50 kronors USB-mik från Clas Ohlsson. Säg som det är ditt UFO. Du behöver ett bra externt ljudkort, en kondensatormik för instrument och en för sång. Och ett BRA program. Annars kommer det att låta skräp.
TkJ
sa,
juli 26, 2011 @ 06:07 | Svara
Alson: Skitsnack. Det jag skriver om är för folk som på ett enkelt och kul sätt kan leka hemmastudio. Om man för skojs skull vill spela in sång och gitarr behövs inte alls en massa dyr utrustning. Det är klart att ljudkvaliteten inte räcker för att använda på en professionell skivinspelning, men det är inte det jag skriver om. För att lägga upp på sin blogg, Myspace eller YouTube räcker det ypperligt med en billig mic.