Säkerhet
Dropbox och hackarna – ditt lösenord kan vara på vift
Kategorier: Onlinebackup, Säkerhet
Dropbox har i dagarna haft ett säkerhetsproblem och ett antal användare har drabbats av intrång i sina konton. Det ska direkt understrykas att säkerhetsproblemet inte ligger hos själva Dropbox, utan hos dess användare.
Vad som har skett, och vad som tyvärr sker hela tiden, är att hackare har kommit över e-postadresser och lösenord från andra sajter, och sedan testat att logga in på Dropbox med dessa uppgifter. Eftersom det är vanligt att användare har samma lösenord på flera sajter, var det inga större problem att komma åt konton. Rekommendationen är att man ändrar sitt lösenord om man vet att man haft samma på flera sajter.
Det går inte att tjata tillräckligt mycket om vikten av att aldrig återanvända lösenord. Vad som ofta händer är att lösenord hela tiden kommer i orätta händer via mindre nogräknade sajter, och de som har lösenorden testar uppgifterna på kända sajter – exempelvis Dropbox (eller Facebook, Twitter och så vidare).
Har man då använt samma lösenord överallt, så kommer man åt kontot. Det här är ett väldigt vanligt säkerhetsproblem och det är inget tjänsterna kan skydda sig mot. Oavsett hur hård säkerhet man har i form av kryptering och annat, så hjälper det inte om ens användare sprider ut sina inloggningsupgifter över halva Internet.
Ändra lösenord på Dropbox
Ett enkelt sätt att hantera användarnamn och lösenord, för att se till att man får unika lösen på alla sajter, är att köra programmet LastPass. Det sköter allt åt dig, så du behöver inte komma ihåg något annat än ett huvudlösenord.
Dropbox har gåttut med att ett antal konton har ”hackats” på det här sättet. Ett ytterligare problem var att en av dessa användare hade, förutom att skyddat sitt konto med ett osäkert lösenord, haft en lista över andra användarnamn och lösenord över Dropbox-konton lagrat i en textfil på sin Dropbox… Goddag, yxskaft. Alla dessa användare drabbades föga förvånande av spam.

Om du vet med dig att du har ett dåligt lösenord på din Dropbox, se till att ändra det. Du gör det genom att logga in på Dropbox, och klicka på ditt namn överst till höger. Välj Settings i menyn, följt av Security-fliken. Skrolla ner på sidan och klicka på Change password.
Källa: Business Insider
| Säkerhetspaket | Pris | Licens | |
| Panda | 539 kr (179 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Rea, upp till 30% rabatt! Lätt att använda, fått bra betyg i tester. Rekommenderas. |
| Symantec Norton | 799 kr (266 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Min personliga favorit! Resurssnålt och fullproppat av funktioner, men lätt att använda. |
| McAfee |
324 kr (108 kr/PC)< |
1 år 3 PC |
50% rabatt! Många smarta finesser. E-butiken verkar ej funka i Chrome. |
| F-Secure | 895 kr (149 kr/PC) |
2 år 3 PC |
Bäst i test enligt AV-Test, en klart trovärdig källa. OBS – TVÅ år! Pris/PC gäller per år. |
| Kaspersky |
589 kr | 12+3 mån 1 PC |
3 gratis månader – bäst i test enligt PC för Alla mars 2013. Massor av finsser! |
| ESET Smart Sec | 594 kr (198 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Väldigt resurssnålt, påverkar inte datorns prestanda. |
| Trend Micro | 259 kr (86 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Supererbjudande! Får väldigt höga betyg på att stoppa ny farlig kod. |


Pingback: Dropbox och hackarna – ditt lösenord kan vara på vift | reader.santaclaes.com