Firefox 3 Beta 3 ute för nerladdning
Igår släppte Mozilla version 3 av Firefox 3 Beta. Det är alltså inte den officiella versionen och du bör inte ladda ner och testa om du inte är säker på vad du gör. En betaversion innebär att programmet inte är klart, att det fortfarande lär finnas buggar och fel. Genom att släppa tidiga versioner kan man dock få mycket gratis hjälp med att hitta dessa fel.
Ars Technica är som vanligt tidigt ute med att testa webbläsaren. Bland annat kan nämnas att gränssnittet ser annorlunda ut, och att funktioner som presenterats i tidigare betaversioner har blivit stabilare och bättre (så klart).
Firefox 3 har jag skrivit om vid ett flertal tillfällen tidigare. Bland annat citerade jag Computer Worlds lista över 5 saker som gör Firefox 3 så bra. Däribland finns den förbättrade minneshanteringen. Jag är knappast ensam om att ha märkt att Firefox gärna käkar upp massor av internminne (minnesproblem i Firefox).
Läs mer om Firefox 3, Betaversion 3, hos Mozilla. Där finns även information om vad som är nytt i version 3 av allas vår favoritwebbläsare. Som du kanske vet tar Firefox allt mer marknadsandelar och idag är det över 20 procent av européerna som kör med Firefox.
Bloggliv har några skärmdumpar.
| Annonser |
|
|


Testa Firefox 3 Beta 3 med tillägg | Ohsohightech.se sa,
februari 13, 2008 @ 22:17 | Svara
[...] som följer med på lite bloggar och läser nyheterna (Förstår dock inte vad IDG fick “i smyg” ifrån, får 1400 [...]
Daniel
sa,
februari 14, 2008 @ 14:49 | Svara
Firefox 3 Beta 3 har visat sig mycket smidig och trevlig att använda för mig. Dessvärre vill inte min internetbank fungera då webbläsaren ännu inte stöds.
Inga krascher än så länge och inga nämnvärda buggar i mitt fall. Väldigt trevligt.
Emil Vikström
sa,
februari 14, 2008 @ 22:59 | Svara
Synd att OSX-temat är det fulaste som finns. Jag längtar tills någon portar Fx 2-temat till Fx 3 så jag kan börja använda min webbläsare igen utan att den sticker ut för mycket från operativsystemet (jag kör OSX Tiger och tänker inte uppgradera till någon senare version alls förrän man kan bli av med den hemska mörkgrå färgen). Jag får trösta mig med att skärmdumparna från Windows-versionen ser om möjligt ännu värre ut.
tomas jansson
sa,
mars 4, 2008 @ 13:50 | Svara
Emil Wikström:
Om det är något tema som sticker ut i OS X så är det väl för guds skull Fx 2:s standardtema? *KRÄKS*