Hårdvara
FSData erbjuder gratis uppkoppling av din Raspberry Pi-server
Kategorier: Datorer
Raspberry Pi har minst sagt blivit en succé. Den pyttelilla datorn är ordentligt nedskalad och består av ett moderkort i storleken 9 x 6,5 cm med alla nödvändiga komponenter. Genom att man bara har med det nödvändigaste kan man hålla nere priset. Och priset lockar – du kan köpa en Raspberry Pi från exempelvis Webhallen för 235 kronor.
Webbhotell FSData hakade för två veckor sedan på trenden med Raspberry Pi, och började erbjuda gratis colocation för dig som vill ansluta din dator till nätet. Colocation innebär att du får placera din dator i FSDatas serverhall. Gensvaret har varit rätt omfattande och igår berättade FSData att man är uppe i nästan 200 kunder.
I FSDatas gratis erbjudande om ”Raspberry Pi colocation” ingår 100 GB trafik ingående och 100 GB utgående varje månad. Du får även en IP-adress, och datorns strömförsörjning är skyddad av UPS och diesel. Det ingår också domänhantering, vilket betyder att du via ett webbgränssnitt kan peka domäner och subdomäner till din dator.
FSData kallar själva sitter erbjudanden för en ”rätt så nördig, men väldigt rolig, liten tjänst”. På knappt två veckor har man fått in nästan 200 kunder. Som man skriver i en bloggpost har FSData förmodligen Sveriges Raspberry Pi-tätaste serverhall.
Gensvaret på vår Raspberry Pi colocation har varit helt otroligt! Den har diskuteras vitt och brett, från Sweclockers och Geekboy till Hacker News och Slashat. Antalet glada tillrop har varit många även på Facebook och Twitter. [Källa: FSData]
Jag har själv idag fallit för grupptrycket och beställt en Raspberry Pi modell B (den med 512 MB, 2 USB-portar samt Ethernet) samt ett chassi till den, som jag beställde från Webhallen. Så jag kommer säkert att återkommer i ämnet framöver. Min tanke är att, liksom många andra, använda den som mediaserver med XBMC.
Har du också en Raspberry Pi, och i så fall – vad använder du den till?
Läs mer om Raspberry Pi:
- Historien bakom succédatorn Raspberry Pi
- Så installerar du XBMC på Raspberry Pi
- Raspbian ett Linux trimmat för Raspberry Pi
- Pyttedatorn Raspberry Pi har rätt schysst prestanda
- Raspberry Pi: Ny dator för 165 kronor?
Raspberry Pi finns att köpa i Sverige hos ett antal återförsäljare. Jag rekommenderar Webhallen, som är ett stort, känt och pålitligt företag. De har två modeller av datorn till bra priser:
Raspberry Pi Modell A med 256 MB internminne för 199 kronor
Raspberry Pi Modell B med 512 MB internminne för 311 kronor
-
Sara



