Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Så enkelt tjänar du pengar på din blogg!

Har du gått ur Facebook än?

Åsikter:
17 kommentarer

Det stormar runt Facebook, skriver Svenska Dagbladet och hänvisar till att amerikanska teknikprofiler som Leo Laporte har gått ur Facebook, och Europeiska kommissionen riktar kritik mot sajten.

Annons – artikeln fortsätter under annonsen

Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!

Kritiken handlar föga förvånande om hur man anser att Facebook behandlar användares privata information. För att ta ett exempel så är information du angivit som intressen offentligt och sökbart för annonsörer.

Det här är egentligen inte så konstigt. Facebook finansieras av annonser, och kunderna vill så klart rikta sina annonser mot rätt målgrupp. Att inte tro att Facebook skulle utnyttja information, som du frivilligt lämnar ifrån dig, är rätt naivt. Därmed inte sagt att jag försvarar dem.

Lämna Facebook

Jag har testat att annonsera på Facebook (med absurt uselt resultat) och där fick jag möjligheten att fylla i om jag ville visa annonsen för användare som angivit vissa intressen. Det gick dock inte att se vem som fick se annonsen, bara hur många som hade intresset.

Arbetsgruppen hos Europeiska kommissionen skriver:

”Annan tillgång, som till exempel för sökmotorer, måste vara ett uttryckligt önskemål från användaren. Det är oacceptabelt att (Facebook) ändrat sina grundinställningar till användarnas nackdel.” [SvD]

I Sverige hade Facebooks attityd dock inte varit laglig. Här måste användare ge sitt tillstånd till att uppgifterna får användas för att skapa profiler för reklam. Och det är här skon klämmer – att Facebooks grundinställningar håller användares profiler öppna. Man måste själv gå in och justera sina säkerhetsinställningar.

Nyligen ställde jag frågan Håller Facebook på att dö? här på bloggen. Det inlägget blev aktuellt igen.

Radera ditt Facebook-konto?

Uppdatering: Efter påpekanden från läsare, har jag noterat att nedan bara inaktiverar kontot, även om Facebook är en smula diffusa på den fronten. Vill du radera ditt konto helt och hållet gör du det på en undangömd sida.

Så om du nu skulle vilja lämna Facebook, går du till menyn Konto längst upp till höger. Här väljer du Kontoinställningar. Allra längst ner på sidan finns valet Inaktivera användarkonto.

Klicka på Inaktivera och följ därefter instruktionerna för att stänga av ditt Facebook-konto.

Radera Facebook

PRISGUIDE ÖVER ANTIVIRUS: Sponsrade länkar
Säkerhetspaket Pris Licens
Panda Rea! 399 kr (133 kr/PC) 1 år/3 PC
Norton Bäst i test 799 kr (266 kr/PC) 1 år/3 PC
McAfee Rea! 324 kr (108 kr/PC) 1 år/3 PC
F-Secure 645 kr (215 kr/PC) 1 år/3 PC
Kaspersky 589 kr 1 år/1 PC
ESET Nod32 594 kr 1 år/1 PC
Trend Micro 649 kr 1 år/1 PC
Diskutera artikeln! 17 kommentarer

Annonser

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

17 Kommentarer »

  1. SweDuckNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 08:05 | Svara

    Ännu en anledning till att jag funderat på att gå ur är att jag hittade att varje ort har en egen sida där de senaste kommentarerna listas som nämner den orten från ALLA, dvs man behöver inte vara vän med de för att se deras statusuppdatering.

    Exempel, Båstad: http://www.facebook.com/pages/Bastad/104049386297949?ref=ts
    -Någon skriver ”Nu drar vi äntligen från Båstad på semester en vecka!”
    -Statusuppdateringen dyker upp på ovan nämnda sida där Bosse Inbrottstjuv sitter och bevakar.
    -Aha! Säger Bosse, slår in namnet på hitta.se och kör iväg, lugnt medveten om att huset kommer att stå tomt länge nog att hinna länsa absolut allt av värde i.

  2. C. DavénNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 08:21 | Svara

    Tyvärr raderas ingenting när man *inaktiverar* sitt konto som du föreslår. Alla bilder, vänner och information ligger kvar och om du loggar in igen, kommer allt vara precis som innan inaktiveringen.

    Facebook har gömt funktionen för att helt *radera* kontot, men det är faktiskt möjligt. Se exempelvis WikiHow eller andra källor: http://www.wikihow.com/Permanently-Delete-a-Facebook-Account

  3. AemonyNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 08:30 | Svara

    Fel ordval.

    När du inaktiverar ditt konto raderar du varken materialet som är upplagt eller själva kontot. Den funktionen inaktiverar bara kontot temporärt och är lätt att återställa. För att verkligen radera ditt konto måste du gå genom följande formulär: http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account

    De gömmer kontaktformuläret någonstans i Hjälpcentret och jag var tvungen att googla fram sidan, för genom Hjälpcentret lyckades jag då inte hitta den. Även via det formuläret tar det upp mot 14 dagar innan ditt konto är permanent raderat, men då _ska_ de gå igenom och radera allt som tillhör dig från databaserna. Huruvida de följer detta eller inte är en annan fråga.

    Privata uppgifter som du inte kan dölja genom sekretessinställningarna är ditt namn, din visningsbild, ditt kön, din nuvarande boendestad, dina nätverk, dina vänner samt dina intressen.

    Spana även in denna intressanta sidan över FBs sekretessförändringar genom åren: http://mattmckeon.com/facebook-privacy/

  4. B.No Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 09:37 | Svara

    Ett påpekande krävs dock. ”Inaktivera konto” gör just det – inaktiverar kontot. Facebook raderar inte dina uppgifter. Du måste göra på ett annat sätt om du verkligen vill radera kontot.

  5. OlofNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 10:01 | Svara

    Kommer du radera ditt konto Tommy? Även om de har en del skumma saker för sig kan det ju kännas trist att lämna sålänge alla andra vänner använder sig utav det. Fast någon måste ju alltid ta första steget…

  6. TkJNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 12:19 | Svara

    Olof: Nej, jag kommer inte att radera mitt konto.

  7. Christina CarlsdotterNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 17:52 | Svara

    Hej!
    Eftersom min blogglänk inte kom med under SvD artikel om Facebook, trots helt RSS-flöde, så lämnar jag den här:
    http://fattiglappen.bloggplatsen.se/2010/05/15/2975617-facebook/

  8. jobbeNo Gravatar sa,

    maj 15, 2010 @ 23:38 | Svara

    Fegis… ;-)

    Själv har jag sen några dagar inlett tvåveckorsprocessen för att RADERA facebook-kontot. Tycker ärligt talat att det är en usel tjänst som tvingar dig att vada genom dina vänners vänners många för dig helt ointressanta kommentarer och likaledes ointressanta meddelanden om att ”Kalle är nu vän med Elsa” och liknande.

    Stäng av FB och kom ut i den verkliga verkligheten!

  9. TomasNo Gravatar sa,

    maj 16, 2010 @ 08:48 | Svara

    En annan grej är att fb spammar också, jag har fått ”inbjudningar” till mitt epostkonto på jobbet, detta har gått till mitt exchangeserver konto ej mitt alias från arbetskollegor. Vid närmare undersökning har det visat sig att de inte har skickat någon inbjudan till mig, det har fb ordnat själv. De vet inte ens om namnet på kontot det är skickat till eftersom vi bara använder och ger ut våra alias (våra riktiga namn).

  10. Har du gått ur Facebook än? » The Blog of Blogs sa,

    maj 17, 2010 @ 08:30 | Svara

    [...] du gått ur Facebook än? Har du gått ur Facebook än? via Tommy k Johanssons blogg om datorer & Internet. 17 May 2010 7:25am – Andra [...]

  11. eddieNo Gravatar sa,

    maj 20, 2010 @ 19:50 | Svara

    Jag tog bort min facebook för exakt 1 år sedan. Ångra inte det en sekund. Några polare gjorde samma sak å dem känner likadant. Tyckte att dem bestämde å hade för mkt kontroll plus att många bara blev vänner för att snoka. Tror också på det Tkj skrev att inom snar framtid lär facean dö ut å coolare å nyare sida/sidor tar över…

    en kul grej är alla personer som frågar om jag har facean…då brukar jag svara att jag har ett liv istället :) hehe

  12. SigmundNo Gravatar sa,

    juni 2, 2011 @ 18:39 | Svara

    Blir bara så tokig på facebook, folk klagar på mig, jag blir förbannad eller nåt liknande. Blir i alla fall onödigt förbannad för en skitsak p.g.a facebook, inaktiverat det förut men då finns man ju ändå kvar.

  13. LinaNo Gravatar sa,

    juli 22, 2011 @ 00:19 | Svara

    HJÄLP SNÄLLA!

    Hej!
    Är det någon som kan hjälpa mig och berätta HUR jag kontaktar facebook-support om det finns en sådan? Behöver prata eller maila med en person som ”arbetar på FB”. ELLER om någon vet hur jag kan radera någon annans konto? En vän har gått bort, han är död och jag ha inte hans lösenord och kan därför inte genom hans inloggning radera kontot. Någon som kan hjälpa mig med detta så skulle jag vara VÄLDIGT tacksam! Tack!

  14. TkJNo Gravatar sa,

    juli 22, 2011 @ 09:33 | Svara

    Lina: Beklagar sorgen! :( Om du har tillgång till hans mejl kan du ju beställa hans lösenord från Facebook. Någon bra support tror jag inte de har.

  15. AgnetaNo Gravatar sa,

    juli 26, 2011 @ 22:32 | Svara

    Jag vill gå ur facebook nu men vet inte riktigt för det första hur jag ska ta mig in på mitt konto. Om den nu ha blivit avstängd. Är det någon som vet? Jag har ingen lust att berätta varför, men jag vill gå ur den sidan!

  16. maria lindströmNo Gravatar sa,

    februari 6, 2012 @ 18:47 | Svara

    hej jag gick ur facebook jag är inte trygg en man på facebook läste lusen av mej han anklagde mej för saker som inte förstod
    fecbook passar inte mej

  17. camilaNo Gravatar sa,

    februari 6, 2012 @ 21:18 | Svara

    ta bort detta http://www.facebook.se

    denn sidan ska bort på ricktit

    så att mann inte kann gå in på den als mera

    så vill jag ha det
    så gör såmm jag säger till er nu
    bumms nu



22:59Illegal fildelning: Nekar du, frias du..?
22:10Imorgon kan du protestera mot ACTA
12:38Windows 8 ARM tar operativsystemet till alla enheter
20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter