Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Så skriver du bloggposter som gör succé!

Kan Google dumpa Google Reader framöver?

Åsikter:
19 kommentarer

GoogleGoogle har börjat ta bort och avveckla en del av sina tjänster – kan Google Reader vara nästa att plockas ner? Jag hoppas verkligen inte. RSS-läsaren Google Reader är den webbsida som är uppe mest hos mig. Det är en fantastiskt smidig applikation för att hålla reda på alla mina RSS-feeds. Men Google har börjat bli hårdare vad gäller policyn mot alla projekt som drivs inom företaget, och nu vill man börja tjäna pengar på dem. Det gör man inte på Reader.

Det är i bloggen Micro Persuasion som Steve Rubel lägger fram sin teori om att Google Reader förmodligen ligger illa till. Det är helt enkelt svårt att dra in några pengar på Google Reader, en tjänst som främst används av den lite mer nördiga och tekniska skaran användare. Den platsar inte riktigt in under företagets nya tagline Search, Aps & Ads.

Visst finns det andra RSS-läsare – FeedReader och Bloglines till exempel, och naturligtvis svenska Bloglovin – men jag tycker Google Reader slår de flesta. Samtidigt inser jag att Google trots allt är ett företaget, och företag måste tjäna pengar för att fungera. Att driva en tjänst som Reader är inte gratis, och kan man då inte tjäna någonting på det så är det svårt att motivera varför den ska få vara kvar. Fast jag håller tummarna…

Mer om Google Reader:

Diskutera artikeln! 19 kommentarer

Annonser


Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

19 Kommentarer »

  1. SertionNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 10:34 | Svara

    Att ta bort google reader vore, tycker i alla fall jag, ett stort misstag. En bättre strategi vore att marknadsföra den bättre mot mainstream-användare och att kanske autogenerera reklam till innläggen, så som gmail fungerar.

  2. Ilias BennaniNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:07 | Svara

    Eller så kanske Google vill ”hota” med att ta bort Readern för att se hur många som verkligen vill ha dne kvar.

    Själv föredrar jag Netvibes.com för att hålla ordning på mina RSS-feeds.

  3. IngoNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:13 | Svara

    Jag har upptäckt ett bra plugin till mozilla firefox annars, Sage-Too.
    Ett helt utmärkt verktyg för att hålla koll på RSS strömmar.

  4. SkottetNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:25 | Svara

    Ush, vi får verkligen hoppas att de inte tar bort Reader…

  5. SINo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:32 | Svara

    Nej! Google Reader får de inte ta bort. Precis som du skriver är det nog den produkt från Google som jag använder mest och den är ruskigt bra. Vi får starta ett upprop på Facebook eller…;).

  6. Andreas KarmanNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:44 | Svara

    Det hade varit ytterst tråkigt om Google valde att lägga ner Reader. Don’t do it!

  7. JanneNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:55 | Svara

    Nä, Google Reader måste vi ha kvar! :)

  8. Joakim JardenbergNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 11:57 | Svara

    micropersuasion resonerar som en sopa. Reader tillför google ett enormt värde genom den marknadsdata den ger. Precis som feedburner så lär den google massor om vad som händer ”utanför webben” – och det är där det händer.

    Reader (som funktion) sitter säker.

  9. Dgtlx.comNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 12:58 | Svara

    Själv kör jag med Firefox plugin Sage, men Google Reader är populär bland vissa användare, helt klart! Vi får väl se vad som händer. För övrigt är jag förvånad över att så få personer använder rss. jag läste någonstans att det bara var en bråkdel av alla Internetanvändare som känner till eller använder rss. Skumt! Rss är ju ett superbra sätt att hålla koll på vad som skrivs på ens favoritsajter.

  10. Dgtlx.comNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 13:00 | Svara

    Hm, Sage eller Sage-Too, minns inte vilket jag har. Jag vet bara att när Fx3 släpptes så fungerade inte Sage till qwebbläsaren utan man fick använda en modifierad version som hette Sage-Too. Orkar inte kolla vilket jag har ni, men något av dom är det iaf.

  11. EricNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 13:07 | Svara

    Jag håller inte med om att det skulle vara svårt att få in reklam i google reader, tvärt om. Som Sertion antyder så kan man ju analysera vad man har för RSS-flöden och därmed skicka reklam som motsvarar innehållet. Jag vet inte hur det är med er andra, men de RSS-flöden som jag har är sådant som jag är intresserad av, och vad är bättre än få reklam man har intresse av?

    Sedan så bara för att man ger ut en tjänst gratis och utan reklam så betyder det inte att man inte kan tjäna pengar på den. Man kan ha den som att stärka varumärket och därmed tjäna pengar på andra tjänster. Men i och för sig, det är knappt att google behöver någon marknadsförning alls. ;)

  12. DuddeNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 13:36 | Svara

    Gillar Netvibes.com långt bättre än Google Reader. Dessutom är det Europeiskt. Kul att vår kontinent kan konkurrera lite med de annars så dominanta amerikanerna.

  13. NiklasNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 14:21 | Svara

    Dom får absolut inte ta bort reader!

  14. Andreas KarmanNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 15:16 | Svara

    Jag tänkte först i samma banor Eric, om att det är en bra tjänst att erbjuda som plus för de användare som använder Googles tjänster mer än genomsnittet.

    Men frågan är om Google verkligen behöver mer exponering än vad de får. I något skede kommer deras storhet vändas till en nackdel.

  15. NiklasNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 17:27 | Svara

    Risken finns att de skrämmer bort användare av andra google-tjänster om de lägger ner Google Reader. Det är grymt smidigt med applikationer uppe i ”molnet” men nu kan man även ana nackdelarna. Håller tummarna för att RSS-läsaren blir kvar.

  16. John AnkarströmNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 17:47 | Svara

    Jag håller också tummarna för att Google håller kvar Reader! :)

  17. AgilitydreamNo Gravatar sa,

    januari 15, 2009 @ 20:37 | Svara

    Det blir nog som du säger, Google Reader ryker och många andra tjänster som Google nu tillhandahåller gratis. Vi lever i en värld som på mycket kort tid gjort allt fler företag försiktiga – och kanske gnidigare. Detta med all rätt för vem vill att företag ska gå under. Inte jag i alla fall.

  18. TkJNo Gravatar sa,

    januari 16, 2009 @ 09:11 | Svara

    Efter att ha läst Joakims kommentar tror jag inte på att Google lägger ner Reader. Han har rätt – Google får väldigt mycket bra information från Reader.

  19. MaryNo Gravatar sa,

    januari 16, 2009 @ 23:28 | Svara

    Usch, det här var det läskigaste jag hört på länge! Om Google Reader skulle tas bort, skulle mångas internetliv förändras…



12:38Windows 8 ARM tar operativsystemet till alla enheter
20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!
08:11Gör om din gamla laptop-hårddisk till extern
11:37Så lurar de dig att ladda ner trojaner från Facebook

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter