Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Ska du köpa ny dator till jul? Klicka här!

Vad är virus? Dataviruset förklarat!

Åsikter:
2 kommentarer

Vad är egentligen ett datorvirus? Kortfattat är det ett datorprogram som är designat att sprida sig själv. Det försöker ”infektera” en dator – vilket i praktiken innebär att det försöker få sig själv att startas, oftast genom att lura användaren till att starta det eller genom att utnyttja ett säkerhetshål i operativsystemet eller andra programvaror – och därefter försöker det att sprida sig.

Idag sprids de allra flesta virus via e-post, eftersom det är ett så pass enkelt sätt att distribuera sig. De flesta användare är ju anslutna till Internet. Genom att söka igenom datorn efter e-postadresser kan viruset sedan skicka iväg e-post med sig självt bifogat, för att få andra att bli infekterade. Många virus försöker lura mottagaren att starta själva viruset – den befogade programfilen – genom att påstå att det är musik, ett spel eller kanske nakenbilder på en kändis.

Förutom att sprida sig själv gör virus mycket annat. Vad de gör beror på vilket datorvirus det är. Det finns tusen och åter tusentals virus, och de farligaste försöker radera och förstöra information på den smittade datorn och alla, via nätverk, anslutna lagringsmedier och datorer. En del söker igenom din hårddisk efter personlig information och skickar vidare den till virusets skapare.

Andra virus lägger sig gömda i bakgrunden och öppnar i tysthet upp din dator för virusskaparen. Denne kan sedan utnyttja din dator, och alla andra smittade dylika, som ett stort nätverk för att skicka ut skräppost, genomföra attacker mot servrar och så vidare. En sådan här smittad dator kallas för zombie.

Ett antivirusprogram känner av när ett virus exekveras (körs) eller om det finns på hårddisken, och försöker då att radera det eller lägga det i karantän.

Vad man bör känna till är att virus inte är något magiskt. Det är i grund och botten bara en programvara. Alla myter och Hollywood-historier om virus är överdrivna och oftast rent trams. Precis som alla andra programvaror krävs det att viruset är skrivet för det operativsystem du har, för att det ska kunna köras. De allra flesta virus är skrivna för Windows, då detta är det överlägset största operativsystemet, så Mac- och Linux-användare är relativt skyddade.

PRISGUIDE ÖVER ANTIVIRUS: Sponsrade länkar
Säkerhetspaket Pris Licens
Panda Rea! 399 kr (133 kr/PC) 1 år/3 PC
Norton Bäst i test 799 kr (266 kr/PC) 1 år/3 PC
McAfee Rea! 324 kr (108 kr/PC) 1 år/3 PC
F-Secure 645 kr (215 kr/PC) 1 år/3 PC
Kaspersky 589 kr 1 år/1 PC
ESET Nod32 594 kr 1 år/1 PC
Trend Micro 649 kr 1 år/1 PC

Annonser


Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

2 Kommentarer »

  1. Karl CronqvistNo Gravatar sa,

    september 7, 2008 @ 01:45 | Svara

    Jag råkade ut av detta idag (lördag den 6e september)…
    Kan ej starta datorn nu.
    Har du något tips om hur jag kan göra?
    Funderar på att formatera om datan, men finns massa info på datorn jag gärna behåller.

  2. Karl CronqvistNo Gravatar sa,

    september 7, 2008 @ 01:46 | Svara

    Glömde skriva att det var ett MS antivirus jag råka ut för…

De senaste 15 artiklarna



22:27Patentkriget: Apple vill stoppa Samsung Galaxy i USA
22:59Illegal fildelning: Nekar du, frias du..?
22:10Imorgon kan du protestera mot ACTA
12:38Windows 8 ARM tar operativsystemet till alla enheter
20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter