Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Obegränsat webbhotell! Starta din egen blogg idag!

Guide: Byt till snyggare ikoner i Windows XP

Åsikter:
6 kommentarer

Byt ikoner i WindowsVarför ska man byta Windows standardikoner till andra? Tja. Dels gör det ditt Windows snyggare och mer personligt, och det är rätt kul. Men det är också praktiskt eftersom du kan sätta prägel på viktiga mappar genom att byta dess ikon. Istället för att ha tjugo likadana undermappar i exempelvis Mina Dokument, kan du ändra dem till att se annorlunda ut. Det blir med ens lättare att hitta. Har du mappar på skrivbordet gäller samma sak.

Ikoner kan laddas ner från lite överallt. De har filändelsen .ico och finns i flera olika storlekar som alla är kvadratiska; 16×16, 32×32, 64×64 pixlar. En ico-fil är egentligen en vanlig bmp-bild vars filändelse har byts till ico. Om du är bekant med ett bildredigeringsprogram kan du sålunda skapa dina egna ikoner. Gör bilder i nämnda storlekar och spara dem i bmp-format. Byt sedan filändelsen till ico.

För att visa filändelser (suffix) i Windows, öppnar du först Utforskaren och sedan väljer du menyn Verktyg -> Mappalterativ. Under fliken Visa kryssar du bort alternativet Dölj filnamnstillägg för kända filtyper. Högerklicka på din bmp-fil och välj Byt namn. Ändra till namn.ico. Nu kommer bildens ikon bytas till din bild, om allt gick rätt till.

Som exempel kan vi ta Comic Icons 3 – en samling av 72 snygga ikoner med inriktning på Windows i allmänhet. Här hittar du bland annat flera mappikoner och mycket annat. Ladda ner paketet genom att klicka på Windows-flaggan under rubriken Download. Packa upp den Zip-arkiverade mappen till någonstans på din hårddisk, förslagsvis under Windows/Media.

Nu har du ikoner och det är bara att ändra de beintliga. Högerklicka på den ikon du vill ändra, och i menyn väljer du Egenskaper. Gå till fliken Anpassa och klicka på Byt ikon. I dialogrutan som dyker upp finns Windows alla standardikoner. Klicka på Bläddra för att leta dig fram till mappen där du sparade ner dina ikoner. Hitta en snygg, markera den och klicka OK. Stäng ner alla fönster med OK. Klart!

Vill du ändra ikon på alla filer av en viss typ gör du det via Utforskaren och menyn Visa -> Mappalternativ. Gå till fliken Filtyper och bläddra ner till den typ du vill ändra. Klicka Avancerat, följt av Byt ikon. Gör sedan samma sak som nyss nämnt, där du letar upp rätt ikon och sedan godkänner allt med OK. Om inte ändringen går igenom med detsamma, tryck [F5] i en aktiv mapp för att ladda om alla ikoner.

Uppdatering: Mer om ikoner hos Webbsnack.

Mer läsning: 13 sätt att snabba upp din dator och Världens snyggaste bakgrundsbilder. Missa inte heller att läsa om hur du byter ikon på en USB-hårddisk.

Andra bloggar om: Windows XP, ikoner, guide (Intressant?)

Intressant

Diskutera artikeln! 6 kommentarer

Annonser


Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

6 Kommentarer »

  1. ReturNo Gravatar sa,

    augusti 15, 2007 @ 02:21 | Svara

    Halloj… Följde just detta tipset, (ändra ikon på en viss typ av fil) det verkade lite kul att kunna byta ikon på alla gula fula mappar (default i win XP) till den lite snyggare variant som kommer med Windows Vista. Problemet blev följande:
    klickade in mej på ”mappalternativ -> filtyper -> markerade där ”filmapp” -> avancerat, bytte ikon och märkte att där det står ”åtgärder” är ”find” angiven som åtgärd. Jag tänkte inte mer på det och klickade OK.
    Resultatet blev att när jag sen klickade på en mapp (som förövrigt inte hade nytt ikon så kom jag till ”sök” (winknapp+F) istället för att komma in i mappen. Till slut fick jag köra en systemåterställning och får nu installera om en del program…
    Om jag gjorde fel så vore det helt underbart att få reda på var det gick snett. Jag har även kollat på andra datorer med samma typ av XPinstallation (winxp home) och ”find” står som angiven åtgärd även där. Det är först när man klickar ”ok” som den ändringen verkar utföras, jag fattar inte mycket om detta men är fortfarande intresserad av att kunna byta ut ikonerna på mina mappar.

    Tack för många andra helt fantastiska tips på denna sajten, de upskattas verkligen men detta funkade väl ”sådär” för min del. Mycket tacksam för svar/ Retur (sorry för ett långt inlägg, ville bara göra mej förstådd)

  2. TkJNo Gravatar sa,

    augusti 15, 2007 @ 09:26 | Svara

    Tydligen kan det problemet uppstå. Vad som händer är att Sök prioriteras framför Öppna som händelse när du klickar på en mapp. Jag har varit med om det tidigare, men inte när jag bytt ikon. Hittade en lösning på http://windowsxp.mvps.org/searchwindow.htm

    Välj Start -> Kör och skriv ”regsvr32 /i shell32.dll”

  3. JockemNo Gravatar sa,

    augusti 23, 2007 @ 23:54 | Svara

    Fattar inte varför det inte funkar hos mig, ja gör ju så som ni säger men den vägrar byta ikon ; s

  4. JockemNo Gravatar sa,

    augusti 23, 2007 @ 23:55 | Svara

    kan bara inte byta ikoner på papperskorgen, C hårdisken o dom dära, dom där fula mapparna funkar bra men inte dom andra : s

  5. GabbeNo Gravatar sa,

    mars 20, 2008 @ 13:53 | Svara

    Utforskaren?

  6. Micke HNo Gravatar sa,

    november 14, 2010 @ 16:20 | Svara

    Comic Icons 3
    denna länk är bruten



19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!
08:11Gör om din gamla laptop-hårddisk till extern
11:37Så lurar de dig att ladda ner trojaner från Facebook
09:14Crowdfunding fixar iPad till Jan Björklund
08:42Jobbar du också hemma på onsdag?
14:27Här kollar du om ditt konto blivit stulet!

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter