Netbooks
IFA-mässan svämmar över av tuffa minidatorer
Nu har IFA-mässan dragit igång, och det märks på alla pressmeddelanden som strömmar in om nya produktlanseringar. Vad som är tydligt är att minidatorer är höstens trend, skriver Prylportalen. Det är många datortillverkare som hoppar på trenden Asus drog igång med sin billiga ultraportabla Eee PC. Vi kommer att få se allt fler modeller, med allt bättre och häftigare specifikationer komma de närmsta månaderna

Jag diskuterade om det här i inlägget Höstens hetaste IT-trend: Mobilitet och 3G-Internet. De små ultraportabla datorerna gör oss mycket mer mobila. För många av oss räcker det inte med en mobiltelefon för att kolla e-post och skriva, utan vi vill ha ett vettigt tangentbord och riktig skärm. Minidatorn blir ett komplement mellan vår vanliga dator och vår mobiltelefon.
En journalist från TT ringde förresten mig igår och intervjuade mig om det här, så jag fick möjlighet att hylla trenden hämningslöst. Jag såg att artikeln publicerats bland annat hos HD, Expressen och Dagens Nyheter.
Tidigare idag skrev jag om LG Netbook X110 som presenterats på mässan.
Gillade du artikeln? Här kan du visa ditt stöd!
Mobilt bredband hos Tre Upp till 64 Mbit och 200 GB trafik i månaden – betydligt mer än vad konkurrenterna erbjuder!
Mikael i götet2008-09-06 at 14:50
Förutom små bärbara nettops datorer så är en annan trend att den snurrande hårddisken ersätts i bärbara datorer med SSD som än så länge består av Flashminnen.SSD eller Flashminneshårddiskar förbrukar endast 5% ström i jämförelse med en snurrande hårddisk.
Kommande Windows 7 skall använda sig av Touchscreen funktioner så det lär bli så att alla kommande datorer blir iPhone:ifierade med Touchscreen.Men det är ju bra med så många sätt som möjligt att kunna styra datorerna!
På ett par års sikt kommer också OLED (AM-OLED) att ersätta LCD skärmarna i datorer vilket kommer få stor betydelse i synnerhet för bärbara datorer då OLED förbrukar endast 1/10 av en LCD skärm eller snarare LCD-skärmens bakgrundsbelysning.OLED skärmar behöver ingen bakgrundsbelysning då de avger ljus i sig själva och de är än så länge 3mm. tunna fast Sony har visat upp en 0,013mm tunn OLED, kolla på Youtube!
TKJ om översvämning på mässa « Datorn i skolan - pryl eller verktyg?2008-08-29 at 06:52
[…] om översvämning på mässa 29 08 2008 Tommy K Johansson rapporterar om att IFA-mässan översvämmas av netbooks. Nya på denna marknad blir inom kort Fujistu Siemens […]
DestinationMiljonär2008-08-28 at 18:01
Trevligt med fler minidatorer från olika tillverkare. Kanske det kan bli priskrig så man kan få dem ännu billigare,inte så troligt men man kan ju alltid hoppas :)