Installera program med ett klick och Allmyapps
Allmyapps är en intressant tjänst för dig som vill underlätta installationen av flera program, exempelvis när du har skaffat en ny dator. Genom att installera en klient kan du sedan bara välja vilka program du vill installera och låta Allmyapps sköta allt automatiskt.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
Allmyapps fungerar ungefär som konkurrenten Ninite, som jag skrivit om på PCOnline. Webbsajten Allmyapps innehåller en mängd kompatibla programvaror för både Windows och Ubuntu Linux, och som registrerad medlem är det bara att klicka runt och markera vilka program du vill installera på din dator.
Till att börja med behöver du registrera ett gratis konto hos Allmyapps. Det går på ett kick, och därefter laddar du ner den speciella klientapplikationen som du installerar i Windows eller Ubuntu Linux. Programmet lämnar inte några ikoner på skrivbordet eller i Program-menyn, men det gör inget eftersom du inte behöver köra det manuellt.

Nu kan du klicka dig runt på Allmyapps webbsajt och när du hittar ett program du vill ladda ner och installera klickar du på Add to My List. Programmet hamnar nu i en form av kundkorg kallad My List. När du är nöjd klickar du på Install. Om allt står rätt till kommer din webbläsare att fråga om du vill starta klientprogrammet Allmyapps.
I själva klienten får du fram en lista över de program du valt att installera. När du klickar OK kommer programmen att laddas ner och installeras i bakgrunden, utan att du behöver besvara några frågor från installationsprogrammen. Det här går väldigt smidigt och sparar enormt mycket tid.
Några nackdelar finns, precis som med Ninite. Programmen hos Allmyapps är på engelska och det går inte att välja var någonstans du ska installera dem. Det sistnämnda är dock inget problem för de flesta användare, eftersom man som regel installerar i programmappen. Men om du brukar lägga dina installationer på en annan hårddisk är det här störande. Förhoppningsvis får vi se en svensk version av tjänsten framöver, eftersom många av programmen finns med svenska översättningar.
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|










Anders
sa,
november 24, 2009 @ 20:17 | Svara
Komiskt. Har precis ägnat senaste timmarna till att köra in en windows och manuellt installera alla program jag behöver på min nya hårddisk som kom idag. När allt är färdigt kör jag igång chrome och går in på google reader och möts av detta inlägg.
Nu är det lite sent men ska försöka komma ihåg allmyapps till nästa gång kör en formatering!
Klang IT
sa,
november 25, 2009 @ 00:43 | Svara
Hm, en sak som jag funderar på är om linux-programmen kommer att uppdateras på samma sätt som om man installerar via Ubuntus nya Software Center. Det är ju annars ett stort minus om man manuellt måste uppdatera programmen ett och ett. Installerar man istället genom Ubuntus Software Center så sköter Ubuntu uppdateringen av alla program och systemet automatiskt. Suveränt!
The Blog of Blogs » Blog Archive » Installera program med ett klick och Allmyapps sa,
november 25, 2009 @ 09:23 | Svara
[...] program med ett klick och Allmyapps Installera program med ett klick och Allmyapps via Tommy k Johanssons blogg om datorer & [...]
Ulf
sa,
november 26, 2009 @ 11:17 | Svara
Genom att det installeras utan att man får några frågor, kommer de att installera allt som man får ”på köpet” också. Tex toolbars, genvägar på skrivbordet till ex ebay, ask.com etc?
Är så fallet kommer jag _aldrig_ använda det.
Rune
sa,
november 29, 2009 @ 11:08 | Svara
En fråga som kanske inte har med just Allmyapps eller Ninite att göra. Men är närbesläktat.
Jag vill göra en ”ren” installation med Win7 (har Vista idag), för att slippa allt ”skit” som samlats på hårddisken. Men hur gör jag med tex MS Office Pro 2007 som jag fick med datorn, dvs det var förinstallerat (inga skivor med alltså) och jag har köpt en OEM-licens som jag aktiverade programmet med. Så jag har licens men kan ej installera om från början.
Kan man göra backup på något sätt eller kan man ladda ner en trialversion från nätet som kan aktiveras med hjälp av min licens. Det måste vara Office Pro 2007 svensk version.
Har försökt att få svar av datortillverkaren, återförsäljaren och Microsoft, men ingen svarar på mina frågor.
Det kan ju inte bara vara jag som drabbas av detta?
All hjälp är jag tacksam för!