Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Miljövänligt Webbhotell
Just nu 12 % rabatt på webbhotell och domäner!
Vi har kostnadsfri support, Wordpress, Kraftfulla servrar och 100% Nöjda kunder!
Prova oss idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

Tips: Prova Internet Explorer 9 och pinna TkJ!

Hejdå Internet Explorer 6, nu får det vara nog!

Åsikter:
13 kommentarer

På nätet pågår för fullt en kampanj som går ut på att eliminera webbläsaren Internet Explorer 6. Den har hängt med sedan 2001 och av olika korkade anledningar så finns det fortfarande många användare som kör med den. Det är något som ställer till det för webbens utveckling. Sajtbyggare måste ta hänsyn till att sidorna ska se bra ut även i IE6, trots att dess motor inte alls klarar dagens teknik.

En del stora sajter, som exempelvis YouTube, har helt enkelt spärrat användare som kör med Internet Explorer 6. Andra väljer att skicka upp ett meddelande till dessa besökare, för att tala om för dem att de måste uppdatera sin webbläsare till en nyare IE, alternativt Firefox, Safari eller någon annan.

Internet Explorer 6

Nu gör jag som Nätkoll och gå med i IE6 No More. Från och med idag kommer IE6-surfare att få upp en ful dialogruta över alla bloggposter som talar om att deras webbläsare är utdöd.  Om du får fram den så behöver du uppdatera. Jag rekommenderar Firefox som din nya fungerande webbläsare. Välkommen till år 2009!

Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!

Diskutera artikeln! 13 kommentarer
Sponsorlänkar

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

13 Kommentarer »

  1. kimNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 18:25 | Svara

    jävligt bra initiativ. Jag tror jag ska göra det samma på några av mina sidor. De ser ändå ut som skit i IE6

  2. Klang ITNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 19:15 | Svara

    Vem kör egentligen IE6? Finns det någon riktig anledning att köra IE6 bortsett från att datorn är sjukt ouppdaterad? Typ minneshanteringen?

  3. frogartNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 19:15 | Svara

    rätt och riktigt!
    webbläsare är naturligtvis Firefox!!
    installera bums om du fortfarande kör på ”stenåldervis”

  4. ThomasNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 20:22 | Svara

    Vi har IE6 på jobbet! Vetefasen när den skall bytas ut, många grejer på webbsidor funkar inte å Youtube som sänder strömmande media är iofs redan spärrade. Men man kan ju en del knep, så man kommer förbi det ;-)

  5. m96No Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 21:10 | Svara

    ”Vi har IE6 på jobbet!” ”Youtube som sänder strömmande media är iofs redan spärrade”
    Det säger ju det mesta om den arbetsgivaren…
    Dags o byta jobb? :-)

  6. Calle@jobbdatorNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 23:11 | Svara

    Visst gäller det att hänga med – men ibland fungerar äldre versioner bättre. Firefox 3.5.2 som jag kör nu verkar inte helt stabil – saker som har fungerat bra krånglar nu (exvis WordPress admin)
    - men det kommer väl en uppdatering snart.
    Men det finns ju ingen anledning att stödja versioner som är 8-9 år gamla, speciellt inte när det är gratis att uppdatera.

  7. GameplaceNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 23:27 | Svara

    Det var på tiden! IE 6 Börjar bli gammalt…

  8. GameplaceNo Gravatar sa,

    augusti 19, 2009 @ 23:30 | Svara

    Det var på tiden! IE 6 börjar bli gammalt..

  9. Klang ITNo Gravatar sa,

    augusti 20, 2009 @ 05:13 | Svara

    Thomas, m96,

    ”Men man kan ju en del knep, så man kommer förbi det ;-)”

    …och det säger en del om den Thomas inställning till företagets säkerhetspolicy. ;)

  10. JakobNo Gravatar sa,

    augusti 20, 2009 @ 13:14 | Svara

    Vi kör IE6 på jobbet genom en Citrix-miljö. Jag har försökt få till en förändring men IT-snubbarna säger att der krävs en omfattande utredning… Bull…

  11. J-MartinNo Gravatar sa,

    augusti 20, 2009 @ 15:37 | Svara

    Ja, varför är det så många som kör med en gammal version av IE, men knappt en enda som kör med en obsolet version av Firefox…?
    Kan det ha något med Microsofts bristande support att göra?

    Min Firefox påminner mig om när det finns en nyare version, och uppdaterar automatiskt. Till och med plugginerna uppdateras automatiskt. Och på Microsoft har dom inte kommit så långt att dom har några plugginner (eller va man ska kalla det)

  12. Förbjud Internet Explorer 6!Anton Niklasson | Anton Niklasson sa,

    augusti 21, 2009 @ 10:27 | Svara

    [...] läste precis ett inlägg av TKJ och han förklarar längst ned att han nu har gått med i IE6 No More. Det innebär att han sätter [...]

  13. floodisNo Gravatar sa,

    augusti 21, 2009 @ 19:34 | Svara

    Min personliga erfarenhet säger mig att i västvärlden hittas IE 6 i stort sett bara på företagsdatorer. När jag sommarjobbade på ett av Sveriges största företag med att byta ut datorer på en av deras avdelningar så hade de inte IE 6 bara på de gamla datorerna, de hade dem även på de nya datorerna. Varför? Licensjidder.

    Och det var en väldigt smärtsam sommar. För det är inte bara så att de som använder IE6 som ger webbutvecklare huvudvärk. IE6 är så gammalt att de flesta dymaniska/web 2.0 sidor inte funkar i IE6. Det finns även ofattbart många statiska sidor som inte funkar i IE6. Så IE6-användarna lider troligen lika mycket som webbutvecklarna. Jag gjorde iaf det.

    Det jag försöker säga är alltså att det är få som VILL använda IE6. I de flesta fall är de troligen tvugna att göra det. Och då hjälper det inte med en skylt som skriker ”Uppgradeeeeera ffs!!1″. För de flesta IE6-användare finns troligen i företagen, som av en eller annan anledningen inte kan eller vill uppgradera.



22:2013 podradiosändningar för IT-intresserade
12:01P3 Browser: TkJ om att tjäna pengar på bloggar
08:58Smart rörelsekontroll för 500 kronor
05:23Läs TkJ Blogg på din smartphone!
11:00Microsoft tror på apputveckling för Windows Phone
07:58Officiell premiär för Microsoft sociala nätverk So.cl
17:24Mobila betalningar står inför flera utmaningar
Erbjudande från City Network
.nu-domäner för 10 kronor styck! Beställ idag - begränsat antal.

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter