Internetstatistik: Allt fler läser bloggar
Enligt Internetbarometer 2009 har andelen svenskar som läser bloggar ökat. Internetstatistik skriver att 12 procent av svenskarna besökte en blogg en genomsnittlig dag 2009. Det kan jämföras med 7 procent under 2008.
Störst grupp läsare finns i åldern 14-24 år – konstaterar jag med ett sting av åldersångest (jag fyller 34 i mars)… I den åldersgruppen var det 32 procent som besökte någon blogg en genomsnittlig dag, och 7 procent av dem skrev i en egen blogg.
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
Jag vet inte hur pass pålitlig sådana här statistik är. Var drar man gränsen mellan blogg och webbtidning, eller någon annan kontinuerligt uppdaterad webbsida? Enligt en annan undersökning, från Svenskarna och Internet, var det 37 procent som läste bloggar under 2009.
Hur många är det som har besökt en blogg utan att veta att de läser en blogg? Ponera att din faster går till Google och söker efter ett gratis antivirus, varefter hon förmodligen hamnar på den här sajten.
Kommer hon, som i vanliga fall inte aktivt besöker en blogg (något hon tycker verkar fånigt; alla de där korkade fjortisarna som skriver om vad de ätit till lunch) att säga “ja” på Internetbarometernas fråga?
Bloggen knappast döende
Det skulle inte förvåna mig om termen blogg är utdöende om fem år. Det betyder dock inte att varken nischade sajter som den här, eller webbaserade dagböcker, kommer att försvinna. De kommer bara att kallas något annat.
Nåväl. Bara spekulationer från min sida.
Bara häromdagen var det någon som reagerade när jag sa att jag jobbar med bloggar; “Va? Men är inte bloggar på väg att försvinna?”. Jag svarade att jag inte var speciellt orolig. När folk börjar säga upp sina Internetabonnemang för att köpa tidningsprenumerationer och kabel-TV-kanaler, då börjar jag bli orolig…
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
| Säkerhetspaket | Pris | Licens | |
| Panda Rea! | 524 kr (175 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| Norton Bäst i test | 599 kr (199 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| McAfee Rea! | 324 kr (108 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| F-Secure | 645 kr (215 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| Kaspersky | 589 kr | 1 år/1 PC | |
| ESET Nod32 | 594 kr | 1 år/1 PC | |
| Trend Micro | 649 kr | 1 år/1 PC |


Tweets that mention Internetstatistik: Allt fler läser bloggar -- Topsy.com sa,
oktober 18, 2010 @ 12:57 | Svara
[...] This post was mentioned on Twitter by Tommy k Johansson, Uppdragsmedia. Uppdragsmedia said: Internetstatistik: Allt fler läser bloggar: http://icio.us/zu1u4w [...]
Kenny
sa,
oktober 18, 2010 @ 13:21 | Svara
“Va? Men är inte bloggar på väg att försvinna?”
*skakar på huvudet*
Bara för att hälften av alla bloggare som inte får några besökare slutar att blogga innebär inte att konceptet är på väg att försvinna. Bloggosfären gör vad den alltid har behövt göra, filtrerar ut de onödiga bloggarna för att ge plats åt de intressanta och populära.
Om vi drar en parallell mellan mängden av vanliga webbsidor som har ett RSS-flöde och bloggar som ser ut som vanliga webbsidor som har ett RSS-flöde så ser vi verkligen en trend. Bloggverktygen används allt mer för vanligare och äldre webbrelaterade syften och om fem år så kan mycket väl den största delen av nätet bestå av webbsidor som bygger på något viss av bloggverktyg. Sure, call it what you want but it’s still a blog to me.
anders
sa,
oktober 18, 2010 @ 14:25 | Svara
Skillnad på bloggar och bloggar.
Din sida är en blogg och en mammas liv som ”hockeymamma”
är en blogg.
Inga likheter men ändå sorteras de under samma namn.
Tror att den ena är döende !!
Gissa vilken?
TkJ
sa,
oktober 18, 2010 @ 14:29 | Svara
Kenny: ”Sure, call it what you want but it’s still a blog to me.”. Precis vad jag menar. :) Håller helt med. Jag bloggade för fullt 1997, men då var det ingen som kallade det att blogga.
Jag kommer fortsätta att skriva om sådant jag gillar, och läsare kommer fortsätta skriva kommentarer om att jag är dum i huvudet, tills jag storknar. Om det kallas blogg eller inte är tämligen ointressant.
TkJ
sa,
oktober 18, 2010 @ 14:31 | Svara
anders: Jag tror inte att de där nätdagböckerna som idag kallas för bloggar (1999 hette de Reload tror jag det var) kommer att försvinna. Människor kommer alltid att ha ett intresse för att berätta om sina liv. Det har funnits nätdagböcker sedan webben lanserades ”kommersiellt”, och de kommer fortsätta att finnas.
Internetstatistik: Allt fler läser bloggar | Domäner, webb & seo - OmDomaner.se sa,
oktober 19, 2010 @ 07:16 | Svara
[...] år – konstaterar jag med ett sting av åldersångest (jag fyller 34 i mars)… I den [...] Tommy k Johanssons blogg om datorer & Internet Spara / dela med [...]
Inspiration i mängder – vi ger er veckans länksamling « Uppdragsmedia – kundtidningar och redaktionell kommunikation sa,
oktober 22, 2010 @ 13:41 | Svara
[...] Allt fler läser bloggar, ingen överraskning förstås. [...]
Therese
sa,
november 1, 2010 @ 22:37 | Svara
Men hur ska man tolka resultaten? Ar RSS-lasning medraknat i siffrorna?