Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Så enkelt tjänar du pengar på din blogg!

Har din iPhone-applikation också refuserats?

Åsikter:
2 kommentarer

Apple är rätt hårda när det gäller vilka iPhone-applikationer som godkänns att ta med i App Store. Det här har orsakat rätt mycket kritik och det finns många programmerare som gått över till att utveckla för öppna Android.

Annons – artikeln fortsätter under annonsen

Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!

Apple iPhone 3GÅ ena sidan kan jag bli irriterad när jag läser om hur många applikationer som har blivit stoppade av Apple, och hur lång tid det kan ta innan de blir kontrollerade. Det känns ofta som maktmissbruk och överdrivet kontrollbehov.

Å andra sidan kan jag inte låta bli att se det ur Apples perspektiv. De vill så klart hålla hög kvalitet på applikationerna i App Store, för att det inte ska bli ett myller av skräp. Den här inlåstheten är en av fördelarna med Apples produkter. De har kontroll över så mycket att det är lättare att skapa en stabil plattform.

Ett stort skäl till varför Mac är stabilare än Windows, är att Mac OS X främst körs på Apples egna datorer, där de vet vilken hårdvara som behöver stödjas. Det är värre för Microsoft, vars Windows måste vara kompatibelt med alla de oändligt många hårdvarukombinationer som finns.

Men… Samtidigt är det ju lite av grejen med Internet – öppenheten och, tja, myllret av skräp. Det hade varit en annan sak om det fanns möjlighet att driva alternativa applikationstjänster där man kunde lägga upp vad man ville. Det går med jailbreakade iPhones, men det är inte samma sak.

Hos Geiser och Din IT-Kunskap läser jag ett tips om en webbsajt som heter App Rejections, där utvecklare kan berätta om sina stoppade applikationer. Det är rätt bra läsning för den som är intresserad av ämnet.

Apple iPhone!: Sponsrade länkar

Apps för iPhone & iPad Tester av apps för iPhone och iPad

Playman.se Smarta tillbehör till iPhone och iPad! Just nu upp till 70% reapriser!

iPhonebutiken Över 700 tillbehör för iPad och iPhone!

Diskutera artikeln! 2 kommentarer

Annonser

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

2 Kommentarer »

  1. Fredrik AdolvssonNo Gravatar sa,

    november 30, 2009 @ 22:42 | Svara

    Fast det stora problemet, åtminstone i mina ögon, är inte att Apple har valt den här typen av process. Det är inte för mig, jag föredrar öppenheten och riskerar gärna lite skräp bara jag får friheten att leka mer, men jag förstår förstås att Apples väg passar vissa. Nej, problemet torde vara att processen fungerar så urbota korkat som den ger. Dumma regler och, ännu värre, hur inkonsekvent man är gällande vad som släpps igenom. Den biten, det som orsaker känslan av maktmissbruk och överdrivet kontrollbehov, den har jag svårt att se logiken i ens ur Apples perspektiv.

  2. Klang ITNo Gravatar sa,

    december 1, 2009 @ 00:53 | Svara

    ”Ett stort skäl till varför Mac är stabilare än Windows, är att Mac OS X främst körs på Apples egna datorer, där de vet vilken hårdvara som behöver stödjas. Det är värre för Microsoft, vars Windows måste vara kompatibelt med alla de oändligt många hårdvarukombinationer som finns.”

    Är det inte så att en viktig förklaring är att Mac OS X bygger på Unix medan Windows är just Windows, med sina fördelar och nackdelar. Jag tycker att Ubuntu rullar på väldigt stabilt hemma på datorn. Ubuntu är ju ändå byggt för att fungera på många olika datorer, precis som Windows.

    Sedan har vi det här med att Apple måste godkänna alla applikationer. Det är ju ett typiskt problem som kommer sig av proprietär programvara. Det är en stor fördel med öppen källkod att man har möjlighet att utveckla saker utan att krypa för jättarna i datorbranschen.



12:38Windows 8 ARM tar operativsystemet till alla enheter
20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!
08:11Gör om din gamla laptop-hårddisk till extern
11:37Så lurar de dig att ladda ner trojaner från Facebook

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter