Ja, må den leva (och dö) – CD-skivan 25 år
Idag, den 17 augusti, är det exakt 25 år sedan som Philips fabrik i Tyskland pressade den första CD-skivan. Tekniken utvecklades av Philips ihop med Sony, och det behöver väl knappast påpekas att CD-skivan såg till att förflytta musikindustrin från analogt till digitalt. Under de gångna 25 åren har över 200 miljarder CD-skivor sålts.
Jag tänker definitivt inte tala om vilken som var den första CD-skivan jag köpte. Däremot kan jag tala om att det står rätt många hemma. Och då menar jag originalskivor, inte hembrända. För att inte tala om DVD-skivor, som kom flera år senare när man insåg att den där plastskivan visst hade en del potential.
Så, vad var det då Philips tryckte för skiva, den 17 augusti 1982? Det var faktiskt något svenskt. En viss Björn. En viss Benny. Och en viss Anni-Frid. Och så klart en viss Agnetha. Ja, det var ABBA och deras skiva The Visitors. Om man tänker på hur musikindustrin ser ut idag, med kriget mellan pirater, konsumenter och skivbolagsjättar, kan man nog (om man har låg humor) få ut både det ena och det andra dåliga skämtet ur låttitlarna… Oh, the irony!
Hur som helst, grattis på födelsedagen!
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!


Kent Vilhelmsson
sa,
oktober 16, 2008 @ 18:34 | Svara
..och mest sålda skivan, bör förstås påpekas, är Michael Jacksons Thriller som sålts i 104 miljoner exemplar!