Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Miljövänligt Webbhotell
Just nu 12 % rabatt på webbhotell och domäner!
Vi har kostnadsfri support, Wordpress, Kraftfulla servrar och 100% Nöjda kunder!
Prova oss idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

Tips: Prova Internet Explorer 9 och pinna TkJ!

Test: Så snabbt är Kingstons USB 3.0-minne!

Åsikter:
1 kommentar

kingston-datatraveler-ultimate-3Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 är ett USB-minne som är kompatiblet med nya USB 3.0. Enligt specifikationerna ska USB 3 vara tio gånger så snabbt som föregångaren USB 2, men mitt test visar att det inte fungerar så i praktiken – i alla fall inte när det gäller det här USB-minnet.

Sponsorlänkar

Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!

Jag har nyligen uppgraderat min stationär PC med USB 3.0-portar, anslutna via PCIe-kortplats. Det finns en rad olika typer av kontrollerkort för USB 3 – både för montering internt i en stationär dator och för kortplatser på bärbara.

Många flaskhalsar i hastigheten

När man tittar på hastigheterna på USB 3-kompatibla enheter, måste man ha i åtanke att det finns flera flaskhalsar vad gäller hastigheten. Dels kan kontrollerkortet påverka, men framför allt är det hårddisken i datorn som drar ner hastigheten.

USB 3.0 har en teoretisk maxhastighet på 400 megabyte per sekund. Så snabbt fungerar inte en hårddisk, vilket naturligtvis påverkar prestandan på USB 3.0-enheter när du kopierar data från hårddisken till minnet, eller tvärtom. En test från april 2010, gjord av Toms Hardware, har tagit fram mätsiffror från flera olika hårddiskar. De flesta av dem fick ett medelvärde på under 100 megabyte per sekund.

Så snabbt blev USB 3.0

Med detta sagt har jag testkört Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 64 GB på en hyfsat bra stationär Dell Studio 540 (Intel Coure 2 Quad på 2,3 GHz och 4 GB internminne) med Windows Vista. Som referenser har jag använt två USB-minnen för USB 2.0; SanDisk Cruzer Contour 16 GB samt Kingston DataTraveler G3 8 GB.

I testet överförde jag ett par gigabyte data, både stora och små filer. Överföringen skedde från datorns hårddisk till respektive USB-minne. Enbart ett minne var anslutet åt gången.

test-kingston-usb-3

Som diagrammet visar, presterade Ultimate-minnet bättre på både USB 2.0 och 3.0. Det var nästan dubbelt så snabbt som DataTraveler G3 på USB 2.0, vilket förklaras med att G3 är en väldigt billig och enkel modell. Jag gav inte många kronor för det minnet, och här ser vi förklaringen till varför det var så billigt… Ultimate 3.0 kostar desto mer.

SanDisk Cruzer Contour är ett ganska medelmåttigt USB-minne som jag gärna använder som referens, just eftersom det utmärker sig varken som snabbt eller slött. Det är helt okej, med andra ord.

När jag kopplade USB-minnena till USB 3.0 ökade hastigheten även på USB 2-minnena aningen. Det har förmodligen med hur mina USB 2.0-portar är kopplade jämfört med USB 3.0; som jag sa ovan finns det gott om flaskhalsar i en sådan här situation.

Bara dubbelt så snabbt som USB 2.0

Kingston Ultimate 3.0 skjuter så klart iväg när det får använda sin fulla kapacitet under USB 3.0. Men det blir inga tio gånger snabbare än USB 2. Dubbelt så snabbt blev det på min testmaskin.

De hastigheter jag tagit fram är rättvisa ur ett användarperspektiv. Det är ungefär så här fort du kan förvänta dig att USB 3.0-minnen fungerar. Sedan går det givetvis att trycka upp hastigheten ytterligare, genom att exempelvis kopiera från en annan USB 3-enhet eller något annat som är snabbare än en vanlig standardhårddisk.

Jag har ännu inte testat några andra USB 3.0-minnen, men jag ska försöka få tag på fler för att se hur de håller sig gentemot Kingstons Ultimate. Dessutom finns det externa hårddiskar som arbetar över USB 3.0, och det hade varit intressant att se hur hastighetsskillnaden blir där.

Jobbar du med mycket data på ditt USB-minne, kan du skala bort en hel del väntetid med USB 3.0. Men det rör sig inte om några tio gånger snabbare överföringshastigheter.

  • Klart snabbare än USB 2.0-minnen
  • Snabbt även på USB 2.0
  • Y-kabel medföljer, om du behöver ström från två USB-portar för att driva minnet (behövdes aldrig under testet)
  • Inte avsevärt dyrare än USB 2.0-minnen

  • Klumpig design
  • Hastighetsökningen var inte jättestor (se förklaring i artikeln)

Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!

Diskutera artikeln! 1 kommentar
Sponsorlänkar

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

1 Kommentarer »

  1. På Posten: Kingston SSDNow V100 64 GB | webbhotell sa,

    november 18, 2010 @ 13:08 | Svara

    [...] att testa hur bra det fungerar, kommer jag även att åter igen prova det USB3-minne – också från Kingston – som jag testade för ett tag sedan. Då kopierade jag filer från en vanlig hårddisk men kände att hårddisken blev en flaskhals. [...]



22:2013 podradiosändningar för IT-intresserade
12:01P3 Browser: TkJ om att tjäna pengar på bloggar
08:58Smart rörelsekontroll för 500 kronor
05:23Läs TkJ Blogg på din smartphone!
11:00Microsoft tror på apputveckling för Windows Phone
07:58Officiell premiär för Microsoft sociala nätverk So.cl
17:24Mobila betalningar står inför flera utmaningar
Erbjudande från City Network
.nu-domäner för 10 kronor styck! Beställ idag - begränsat antal.

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter