På Posten: Kingston SSDNow V100 64 GB
Kingston var hyggliga nog att sponsra min blogg med ett referensexemplar av deras nya SSDNow V100 – en konsumentinriktad SSD-enhet som är till för att ersätta din slöa och högljudda hårddisk.
Jag jobbar hemifrån idag så jag har inte möjlighet att installera enheten i min stationära PC förrän imorgon, men eftersom jag vet att ni är lika nördiga som mig, kommer här i alla fall två foton tills vidare…
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
Kingston SSDNow V100 är en 2,5-tumsenhet, men det medföljer prylar för montering i vanliga 3,5-tumsplatser i en stationär dator. Alternativt kan du naturligtvis byta ut den vanliga hårddisken i din bärbara datorn.

SSDNow V100 kommer i modellerna 64, 128 och 256 GB lagringskapacitet. Den använder SATA-gränssnittet med stöd för 1,5 Gbps respektive 3 Gbps. Att läsa från disken ska gå i 250 MB/sekund, och att skriva i 230 MB/sekund på 128 och 256 GB – 64 GB-modellen är lite slöare på 145 MB/sekund.

Förutom att testa hur bra det fungerar, kommer jag även att åter igen prova det USB3-minne – också från Kingston – som jag testade för ett tag sedan. Då kopierade jag filer från en vanlig hårddisk men kände att hårddisken blev en flaskhals. Därför ska det bli intressant att se huruvida det går att förbättra hastigheten vid kopiering från SSD till USB3-minne.
Om det är något du undrar över vad gäller SSD – tveka inte att höra av dig via e-post eller en kommentar nedan, så ska jag försöka svara på det i framtida bloggposter.
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!


På Posten: Kingston SSDNow V100 64 GB | webbhotell sa,
november 18, 2010 @ 13:09 | Svara
[...] Tommy k Johansson | Läs artikel | Kommentera artikel | Tips: NyhetsbrevTkJ är Sveriges största IT-blogg med 8000 dagliga [...]
Jan-Erik Frantzen
sa,
november 18, 2010 @ 21:12 | Svara
Hej,
Du som vet allt om datorer.Jag har en Asus Eeepc 901som jag inte kan köra längre pga. disken är full. spelar ingen roll om jag rensar.
Disken rymmer bara 3 GB tror jag. Kan man byta disken till en större?? Jag har frågat runt men får nekande svar, men varför går det inte at byta??
TkJ
sa,
november 18, 2010 @ 21:22 | Svara
Jan: Jodå, det går att byta. Jag vet dock inte på rak arm vad det är för storlek på enheten i Asus 901. Det är dock ingen vanlig hårddisk, utan en SSD. Jag tror emellertid inte det ska vara några problem att byta till en vanlig disk.