Ladda ner musik som MP3 från MySpace
Med tjänsten File2HD kan du ladda ner alla möjliga filer från alla typer av webbsajter. Det går att använda sidan för att ladda ner musik från MySpace och spara ner på din hårddisk i MP3-format. För att göra detta skriver du först in adressen till MySpace-sidan i fältet URL. Därefter markerar du Audio i listan under fältet, varefter du kör igång processen genom att klicka Get Files.
File2HD kommer att skapa en lista över alla tillgängliga ljud/musik-filer som länkas in på sidan, även de som döljer sig i MySpaces uppspelare. Högerklicka på filerna och välj Spara länk som. Tyvärr kommer filerna att få rätt konstiga filnamn, men dessa kan du ju ändra senare.
Avslutningsvis vill jag understryka att det förmodligen inte är helt lagligt att ladda ner musik från MySpace. Ovan beskrivning är därför bara teoretisk, och jag uppmanar inte till användning i praktiken.
Bäst på MySpace just nu: Stray Dawgz.
Älskar du musik? Testa nya Check-in Music – en helt gratis tjänst där du får grymma spellistor, exklusiva spelningar, tävlingar och smygpremiärer! Prova, klicka här
| Annonser |
|
|


Droskan
sa,
oktober 8, 2008 @ 11:24 | Svara
Om man använder någon proxy typ http://anchorfree.com/downloads/hotspot-shield/ kan det nog vara kul att botanisera bland all musik som finns på Myspace ny musikfunktion och skapa spellistor. Gratisalternativet till Spotify och riktigt coolt tror jag. Vet ej om det är lagligt så man ska väl uppmana till att inte göra det.
Droskan
sa,
oktober 8, 2008 @ 12:49 | Svara
Om man använder någon proxy typ http://anchorfree.com/downloads/hotspot-shield/ kan det nog vara kul att botanisera bland all musik som finns på Myspace nya musikfunktion och skapa spellistor. Gratisalternativet till Spotify och riktigt coolt tror jag. Vet ej om det är lagligt så man ska väl uppmana till att inte göra det.