Lifehackers läsare älskar Windows 7, gör du?
En av mina favoritbloggar är Lifehacker. Igår ställde de en väldigt enkel fråga till sina läsare, vars resultat blivit rätt intressant. Man frågade helt enkelt vad läsarna tyckte om Windows 7 och det blev ett lite oväntat svar för att gälla ett operativsystem från Microsoft…
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
|
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här! |
I skrivande stund har drygt 8000 personer röstat i frågan från Lifehacker. Hela 60 procent av dessa svarar ”Love it” på frågan vad man tycker om Windows 7. Vidare har 26 procent svarat ”Like it”.
Fem procent är likgiltliga och sedan är det några få procent som inte gillar det eller hatar det – men då får man plocka in ett antal troll som inte kör Windows över huvud taget i beräkningen, samt ett gäng stenhårda XP-fans som per automatik avskyr Windows 7 för att det ser ut som Vista.
86 procent av de tillfrågade är alltså mer än nöjda med Windows 7. Det är sjukt mycket. Jag måste ställa samma fråga till er som läser den här bloggen – och som har installerat Windows 7:
Snabbare dator på 5 minuter! Med programmet PC Optimizer 24 trimmar du din dator på fem minuter. Just nu endast 29 kronor!
Vill du ha en snabbare dator? Ladda ner SLOW-PCfighter för en gratis skanning efter problem i datorn! Läs mitt test om hur bra det är!
| Annonser |
|
|


Thomas
sa,
oktober 28, 2009 @ 19:03 | Svara
Kanske skulle haft med svaret, ”Inte provat det ännu”!
Hans
sa,
oktober 28, 2009 @ 19:17 | Svara
Du får återkomma med frågan igen om några veckor. Jag har inte fått W7 ännu. Du är lite för tidig ute… Svenskarna lär få runt 31 oktober… Be patient..
Eller lägga till i frågan: Har beställt men ej fått ännu…
TkJ
sa,
oktober 28, 2009 @ 19:42 | Svara
Thomas: Frågan riktade sig till dem som testat Windows 7, så ”Inte provat än” hade sabbat statistiken. :)
TkJ
sa,
oktober 28, 2009 @ 19:42 | Svara
Hans: Ja, lite tidigt, men det är många som redan kör W7. Frågan riktade sig mot de som kör det redan. Datorer med W7 förinstallerat har sålts ett litet tag.
Janne
sa,
oktober 28, 2009 @ 19:44 | Svara
Gillar det till skillnad från Vista. När jag testat det mer så tror jag att jag kommer gilla det mer än gamla trotjänaren XP. Har man Vista så tycker jag man ska byta omgående.
Mats
sa,
oktober 28, 2009 @ 20:12 | Svara
Windows 7 är helt OK som en fortsättning på Microsofts erbjudanden, men det är inte den stora genombrytande förändring som vi litet till mans hoppats på. Evolution snarare än revolution. På det sättet är det knappt värt att uppdatera om du inte måste (XP är för gammalt för din hårdvara) eller verkligen behöver någon av Windows 7s features (vad det nu skulle vara, jag har ännu inte hittat något som inte antingen går att göra om än med möda under XP eller som egentligen knappast behövs).
Att sedan en uppdatering ifrån XP i praktiken är som att installera om ifrån början och att du behöver större delen av en dag för att komma till ett användbart system gör att jag knappast skulle rekommendera det för en nöjd XP användare. Bättre då att vänta tills du ändå måste byta burken.
Erik Hagfalk
sa,
oktober 28, 2009 @ 21:30 | Svara
Jag gillade W7 skarp i början när jag började köra det men Vista fungerade visserligen också bra för mig. Det gällde bara att hålla sig till en kraftfull dator med framförallt mycket RAM för att undvika sirapskänslan.
Efter att ha kört W7 ett tag så har den dock börjat bete sig konstigt. Den struntar i att uppdatera fönster så man ser inte när man har flyttat mappar förrens man själv uppdaterar med f5 och ibland så vägrar den starta installationsprogram.
Tidigare windowsversioner har visserligen också haft en del barnsjukdomar i början men med tanke på hur många det är som har kört beta och RC versioner av W7 så borde såna här buggar ha upptäckts tidigare tycker man. Jag råkade visserligen aldrig själv ut för problemen när jag körde med beta eller RC utan bara med den slutliga versionen.
Aemony
sa,
oktober 28, 2009 @ 22:05 | Svara
@Erik:
Det är en ”bug” som har hängt med ända sedan betan, men jag tror det beror på att Windows 7 inte har indexeringstjänsten aktiverat som standard som både XP och Vista hade, för prestandans skull.
Du kan enkelt aktivera indexeringstjänsten genom ”Aktivera eller inaktivera Windows-funktioner” i kontrollpanelen, och det kanske löser sig.
Hans
sa,
oktober 28, 2009 @ 22:24 | Svara
@TkJ Jag förstår! :) Jag får vänta till mitt ex av W7 kommer…Nån gång…Beställde det med studentrabatt via Mecenat-hemsida…
Filip
sa,
oktober 28, 2009 @ 22:29 | Svara
Gillar Seven väldigt bra. Körde både deras Beta och sedan deras RC på min laptop men bytte tbx pågrund av att några drivisar inte fanns för tillfället. Ska vänta ett tag innan jag installerar Seven igen då.
Men installerade Seven på min gamla XP och det funkar bra :D En gammal Intel Celeron 2,66 Ghz, 1,5 GB ram, nVidia FX5500 och 200GB HDD. Verkar funka bra än så länge iaf ;)
Bob
sa,
oktober 28, 2009 @ 23:29 | Svara
Har kört RC sen i somras. Tog mig nån dag att vänja mig vid den nya aktivitetshanteraren men efter det kan jag bara inte byta tillbaka till XP. Så många små saker i XP som jag retat mig på under åren, som Microsoft hittat trevliga lösningar på i 7:an. Den datorn jag kör på är en Lifebook 7110 från 2006. Installerade Vista när det kom ut. Tog mig ungefär 2 veckor innan jag gick tillbaka till XP. Nu efter ca 3 månader med 7:an kan jag knappt sitta vid en XP dator utan att skricka hjälp.
Bobby
sa,
oktober 29, 2009 @ 09:56 | Svara
Jag gillar Windows 7 skarpt. Kör Mac och Windows Home Server hemma och Windows 7 på jobbet, båda är riktigt fina operativsystem. Gillar nog Mac Os bäst, men Windows 7 är så gott som lika fint.
Ulf
sa,
oktober 30, 2009 @ 10:52 | Svara
Fick W7 ult. igår kväll. Installerade det som uppgrad. till Vista Ult.
Tog bara ca 45 minuter alltsom allt. Backupen av Vista med ca 120 Gb tog därtill ca 20 min. Klart godkänt. Inga problem med drivers heller. Måste knäppa olyckskorparna på näsan.
Har 64 bitars på dator med 8 Gb RAM. Nu skall det köras hårt för att testa. Hade inga problem med Vista 64 bitars heller.
Ronni
sa,
oktober 30, 2009 @ 16:52 | Svara
Verkar klart intressant, men jag väntar på famljepaketen där man får installera på tre datorer. De lyser än så länge med sin frånvaro… Ingen som vet om de kommer som svensk version och när?
Key Peterson
sa,
oktober 30, 2009 @ 17:36 | Svara
Efter att ha fått ett hundratal uppdateringar till Vista så funkar det rätt bra just nu. Har stängt av det förhatliga UAC också. Få upp en pop up-ruta varenda gång man klickar på något är otroligt frustrerande. Tror nog jag behåller mitt Vista ett tag till. Nästa datorköp kanske.