Säkerhet
Microsoft Security Essentials, populärt gratis antivirus
Kategorier: Antivirus
När Microsoft Security Essentials lanserades var det nog många som var osäkra på hur marknaden skulle ta emot ett gratis antivirus från självste Microsoft. Nu har programmet visat sig vara en rätt imponerande succé – och inte bara hos vanliga användare.
Det är hos IDG vi kan läsa om att Microsoft efter två veckor kunde konstatera att 2,6 miljoner nerladdningar gjorts av deras nya gratis antivirus. Det är rätt mycket. Andra intressanta siffror visar vilket operativsystem användarna har. Hela 44 procent av de som laddat ner Microsoft Security Essentials använder sig av Windows 7! I övrigt kör 33 procent XP och 23 procent är Vistanvändare.
Med tanke på att Windows 7 inte är lanserat än, är 44 procent helt galet. Det är dock många som kör med Windows 7 idag, speciellt med de beta- och RC-versioner som Microsoft släppt gratis till användare som velat testa det nya operativsystemet.
Jag kan förstå att säkerhetsföretagen som lever på att sälja antivirusprogram börjar bli lite oroliga. För om trenden fortsätter på samma bana – att Windows 7-användare kommer att satsa på fria Security Essentials istället för ett kommersiellt antivirus, blir det säkert oroligt på den marknaden.
I och med Windows 7 har Microsoft kopplat operativsystemet väldigt mycket till Internet. Bland annat har man valt att inte lägga med program i själva systemet, utan låta användarna själva ladda ner dem från webbtjänsten Windows Live. Kopplingen mellan Windows Live och Windows 7 är tajt, vilket gör att Microsoft har en väldigt stark kanal att nå ut med sitt gratis antivirus.
Det här kan bli intressant att följa…
| Säkerhetspaket | Pris | Licens | |
| Panda | 539 kr (179 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Rea, upp till 30% rabatt! Lätt att använda, fått bra betyg i tester. Rekommenderas. |
| Symantec Norton | 799 kr (266 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Min personliga favorit! Resurssnålt och fullproppat av funktioner, men lätt att använda. |
| McAfee |
324 kr (108 kr/PC)< |
1 år 3 PC |
50% rabatt! Många smarta finesser. E-butiken verkar ej funka i Chrome. |
| F-Secure | 895 kr (149 kr/PC) |
2 år 3 PC |
Bäst i test enligt AV-Test, en klart trovärdig källa. OBS – TVÅ år! Pris/PC gäller per år. |
| Kaspersky |
589 kr | 12+3 mån 1 PC |
3 gratis månader – bäst i test enligt PC för Alla mars 2013. Massor av finsser! |
| ESET Smart Sec | 594 kr (198 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Väldigt resurssnålt, påverkar inte datorns prestanda. |
| Trend Micro | 259 kr (86 kr/PC) |
1 år 3 PC |
Supererbjudande! Får väldigt höga betyg på att stoppa ny farlig kod. |



Pingback: Microsoft Security Essentials, populärt gratis antivirus « Tobias