Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Så enkelt tjänar du pengar på din blogg!

Det bästa mobila bredbandet 2010!

Åsikter:
8 kommentarer

Mobilt bredband, test 2010PC för Alla har genomfört ett läsvärt test av alla de svenska operatörerna inom mobilt bredband. En av de mest intressanta slutsatserna som recensenterna drar, är att man på många platser i landet kan dumpa sitt fasta bredband för mobilt!

Historiskt sett har jag sällan rekommenderat mobilt bredband till andra än användare som helt enkelt vill vara mobila. Visst finns det enskilda fall där jag föreslagit mobilt framför ADSL eller fiber, och då har skälet varit prisrelaterat.

Annons – artikeln fortsätter under annonsen

Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!

Förvånande nog är det Telenor som tar hem priset som bästa operatör. Jag utgick från att Tre skulle ta hem vinsten, vilket de som regel gör. Telenor har blivit snabbare sedan förra årets test, men framför allt plockar de poäng på att inte ha något trafiktak.

Telenor har varit den enda operatör som inte har haft något tak på hur mycket du kan ladda ner per månad. De andra operatörerna har sålt mobilt bredband där man erbjudit något i stil med: ”Ladda ner hur mycket du vill, så länge du inte laddar ner mer än 4 GB”

Fri trafik är det främsta skälet till varför jag själv valde Telenor för mitt mobila bredband. Jag vill inte riskera att överskrida en maxgräns, eftersom operatörerna då stryper hastigheten ner till oanvändbart. Det hade gjort det omöjligt för mig att arbeta.

Obegränsad trafik hos Tele2

Tele2 mobilt bredbandTelenor är emellertid inte längre ensamma om fri trafik. Jag noterar att Tele2 har lanserat ett abonnemang som de kallar för Mobilt Bredband Large. Abonnemanget kostar 229 kronor i månaden, och enligt specifikationerna erbjuder det upp till 16 Mbit/sekund.

16 Mbit hanteras om ditt modem har stöd för HSPA Evolved, samt om du befinner dig inom en zon där telestationen har uppgraderats till Evolved. Den teoretiska maxhastigheten är 21 Mbit, medan mer vanliga HSPA (också kallat för Turbo 3G) ger 7,2 Mbit.

Telenors abonnemang heter Telenor Surfa och maxar på 6 Mbit (7,2 Mbit i teorin). Priset är 199 kronor i månaden. Om du har fler abonnemang hos Telenor, kontrollera om du kan få rabatt. Jag tror inte att jag betalar mer än runt hundralappen för mitt abonnemang, eftersom jag har andra Telenortjänster.

Mobilt bredband vs vanligt bredband

Mobilt bredbandI PC för Allas test drar man som sagt slutsatsen att många användare kan byta sitt vanliga bredband mot mobilt Internet – om det är billigare, så klart. Nu bör det understrykas att tidningen bara har testat Mälaren runt. Det säger sålunda inte så mycket om kvaliteten i resten av landet.

Jag och min familj bor i Klavreström, och här varierar hälsan för min Telenoranslutning (visa Klavreström på en karta). Att säga upp ADSL-uppkopplingen hade aldrig fungerat. Jag tippar dock på att de flesta bor i zoner med bra täckning.

Nackdelarna med mobilt bredband:

  1. Mottagning. Precis som med mobiltelefoner får du bättre täckning om du är utomhus. Datatrafik är dock avsevärt känsligare. Hade du tänkt sitta i en källare eller om du bor i ett hyreshus med tjocka betongväggar, kan din anslutning bli dålig. Läs gärna mina tips om hur du får bättre mottagning för mobilt Internet.
  2. Dongel. Om din dator inte har inbyggt 3G-modem behöver du en dongel – ett externt modem som ansluts till USB-porten på datorn. Det finns andra lösningar, men dongeln är vanligast. Denna kommer i många varianter. En del är klumpiga och har sladd och blir stekheta efter en halvtimme. Andra ser ut som USB-minnen.Laptop-skydd för knätOm du har en sådan, tänk på att aldrig placera din bärbara dator på mjukt underlag som soffa eller säng. Om du gör det kommer datorn att sjunka neråt och dongeln/USB-stickan böjas uppåt. På en plastig och billig bärbar dator kan detta förstöra USB-porten, och i värsta fall knäcka moderkortet. För att undvika det rekommenderar jag ett laptop-skydd; antingen IKEA:s billiga Bräda eller Logitechs suveräna Lapdesk N700.
  3. Internetdelning. Det är väldigt vanligt att ha trådlöst nätverk hemma om man har ADSL. Modem har ibland inbyggd WiFi-router. Men med en dongel kan du bara gå online på den datorn som har dongeln. Numera finns det bra trådlösa routrar som har stöd för 3G-modem. Jag har testat några, bland annat Buffalo Nfiniti.

Har du bara en dator och bor någonstans där du har riktigt bra täckning för mobilnätet, så kan mobilt bredband vara ett mycket bra alternativ till exempelvis ADSL. Laddar du inte ner väldigt stora filer är 3-4 Mbps klart tillräckligt. Ofta kan du få mobilt Internet billigare än ADSL, och då är valet enkelt.

Spara pengar på mobilt

Spara pengarEkonomiskt sett kan ADSL bli väldigt dyrt. Eftersom det använder kopparledningarna för telefonnätet, måste du hyra dessa och det kostar en slant. Funderar du över att dumpa den fasta telefonen kan du spara en rejäl slant varje år på att byta till mobilt bredband.

Många av oss ringer nästan uteslutande med mobilen, och varför ska man då ha kvar sin fasta telefon? Väldigt ofta tror jag att vi har den fasta telefonen av ren vana…

Slutligen: Använd mobiltelefonen

Nu har jag redan skrivit alldeles för långt igen, så då kan jag likaväl fortsätta… Innan jag avslutar vill jag bara kort nämna en annan lösning. Om din mobiltelefon har stöd för det, kan du använda den som modem, och då behöver du varken abonnemang för mobilt bredband eller modem.

Apple iPhone 3GFör att detta ska fungera ordentligt behöver ditt mobilabonnemang ha Internetaccess (datatrafik via exempelvis HSPA/Turbo 3G). Du ska även kunna använda mobilen till modem. Vanligast är att man ansluter datorn till modemet via en sladd, men om du vill kan du använda Bluetooth.

Har du en iPhone, går du till Inställningar och därefter väljer du Allmänt -> Nätverk -> Internetdelning. Där kan du aktivera funktionen och läsa mer om hur det fungerar. Mer om det en annan gång – om intresse finns.

Fördjupa dig i artikeln om Mobilt bredband, där jag bland annat ger tips om hur du får bättre mottagning och surfar snabbare med din mobila Internetanslutning.

Apple iPhone!: Sponsrade länkar

Apps för iPhone & iPad Tester av apps för iPhone och iPad

Playman.se Smarta tillbehör till iPhone och iPad! Just nu upp till 70% reapriser!

iPhonebutiken Över 700 tillbehör för iPad och iPhone!

Diskutera artikeln! 8 kommentarer

Annonser

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

8 Kommentarer »

  1. ThomasNo Gravatar sa,

    juni 15, 2010 @ 09:53 | Svara

    Jag tycker att varje gång man läser olika tester så utses olika operatörer som vinnare. Plus genomförde nyligen ett test för ett litet tag sedan och då vann Telia.

    Har skrivit lite kort om det på min blogg och där kan ni också se på testet i sin helhet.
    http://www.mobilzonen.se/mobilt-bredband-bast-och-samst-i-test/

  2. Joakim WulfNo Gravatar sa,

    juni 15, 2010 @ 10:06 | Svara

    Telenor? Låter ju jättemärkligt för mina öron. Har många vänner som jobbar i mobiltelefonsbutiker av olika slag samt en styck telefonförsäljare och det ENDA jag hör om Telenor är negativt. Allt. Hela tiden. Alltid.

    Förvånande.

  3. BosseWebNo Gravatar sa,

    juni 16, 2010 @ 00:13 | Svara

    Jag tycker att det i texten tydligare skulle beskrivits vilka hastigheter som är vanligast på ett mobilt bredband kontra vad som är vanligast på ett ADSL.
    En artikel (som visserligen inte är helt pinfärskt men) som på ett bra sätt beskriver verkligheten för den som skaffar sej ett mobilt bredband är http://pcforalla.idg.se/2.1054/1.173776. Långt i från alla bor så att de kan få de snabba hastigheterna Turbo-3G.
    Så surfa med din mobil och kolla med http://www.bredbandskollen.se vilken hastighet du kan få hemma hos dej, INNAN du skaffar dej en dongel med fast månadsavgift.
    Enligt min personliga erfarenhet så går det att få betydligt mer stabil uppkoppling om du surfar med mobilen ansluten till din dator med en kabel, jämfört med om den är ansluten via blåtand.

  4. Kristina af KnusselboNo Gravatar sa,

    juni 16, 2010 @ 20:12 | Svara

    Nu ska jag fråga en säkert väldigt dum fråga men jag undrar: om jag använder min iPhone som modem till laptopen, räknas det som mobilsurf eller som samtalstid när jag är uppkopplad? Jag har aldrig fattat det!

  5. Mats DelandNo Gravatar sa,

    juni 17, 2010 @ 00:30 | Svara

    Telenor är lite långsammare än tre, men funkar – även med Linux. För min del spelade det in att tre kör en fuling och påstår att deras bredband är obegränsat: ”du har ju lite anslutning när vi strypt det också”.

  6. BosseWebNo Gravatar sa,

    juni 17, 2010 @ 21:45 | Svara

    @Kristina af Knusselbo
    Det räknas som mobilsurf. Du delar med dej av din mobilsurfuppkoppling till din dator.

  7. MG73No Gravatar sa,

    augusti 6, 2010 @ 09:19 | Svara

    Varför tas de inte upp att Telenor stryper hastigheten till ca 5-10kb/s
    när man laddar torrenter,
    Och de marknadsför sig att de inte har ngt tak??!!

  8. JohanNo Gravatar sa,

    september 26, 2011 @ 13:11 | Svara

    Använder själv Tele2 och deras service & täckning har hittills varit utmärkt, intressant vilka aspekter olika bolag fokuserar på.



20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!
08:11Gör om din gamla laptop-hårddisk till extern
11:37Så lurar de dig att ladda ner trojaner från Facebook
09:14Crowdfunding fixar iPad till Jan Björklund

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter