Hur tråkig är du på att döpa hårddiskar?
I min stationära dator, som hittills har legat på is i några månader eftersom jag ännu intehelt fått ordning på mitt nya kontor, finns ett antal hårddiskar och partitioner. På rak arm kan jag nämna namnet på tre av dem; Serenity, Jayne och Firefly. Vad vore bra namn vara?
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
Att sätta namn på hårddiskar och annat är något man diskuterade i POD-radion This Week in Tech (TWiT). Jag kommer inte ihåg exakt vilket avsnitt det var, men det var ett relativt nytt. Jag har blivit helt såld på TWiT, och tycker programledaren Leo Laporte är lysande.
Vad man döper sina hårddiskar och datorer till tyckte jag var ett lagom lättsamt uppslag att börja veckan med. Dessutom är det rätt kul, och intressant. Laporte och gästerna berättade om hur de döpte till allt från grekiska gudar till konstiga djurrelaterade fraser…
Mer fantasi än jag?
Själv har jag inga som helst vanor. När jag gav diskarna i min stationära dator namn var jag såld på en viss TV-serie (gissa!). TV-serier och filmer är inget genomgående tema hos mig. Datorer brukar få trista namn som TkJ Dell W7-Laptop och TkJ HP W7-Laptop… På datorn jag sitter vid just nu är hårddisken av någon anledning döpt till Karatekillen.
När jag jobbade på Medströms Dataförlag, på den tiden när förlaget fanns i Växjö (vet inte om företaget finns kvar idag), gav vi servrarna namn från Tolkiens Sagan om Ringen-trilogi. Det var dock inte mitt beslut, då jag hellre hade valt namn från Star Wars. :-) På ett annat ställe blev det istället Server1 och Server2. Inte lika kul.
Hur som helst – jag bollar nu över till dig som läser det här! Vad brukar du ge för namn på diskar och datorer? Har du något bra tips för den som har många datorer och diskar i hemmet?
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!


Zac
sa,
juni 14, 2010 @ 08:42 | Svara
Asagudarna. På högskolan döptes servrarna efter monstren i Doom – ganska läckert faktiskt.
//Zac
Pelle Penttinen
sa,
juni 14, 2010 @ 08:44 | Svara
Mina brukar få heta C, D, E, F, etc. så roligt är jag :)
Funderade dock på att döpa en till Q, men min flickvän tyckte inte det var lika kul när jag sa att hennes grejor kommer ligga på Q-kolon.
Martin
sa,
juni 14, 2010 @ 08:53 | Svara
Jag har iaf kallat mina för
Fetto, Mupp och Bamse.. Allt beroende på användning och innehåll..
Olof
sa,
juni 14, 2010 @ 09:00 | Svara
Mina diskar jag har just nu heter Lokal disk (C), Sharing is caring och Ica’s varor. Jag funderar inte så mycket när jag döper dem utan det får bara bli något snabbt och enkelt. Gillar när det är lite personligt.
Datornamnet är en förkortning av mitt riktiga namn som min bror använde när han inte kunde uttala ”olof” korrekt. :) Även om det var för några år sedan har det hållt i sig och har blivit en tradition att ha samma ifall jag installerar om Operativsystemet.
Jonas Berggren
sa,
juni 14, 2010 @ 09:01 | Svara
Vi har sedan flera år tillbaks döpt våra servrar efter whiskysorter. mycket trevligt och faktiskt uppskattat. Senaste servern som då användarna kan accessa fick ett av de krångligare whiskynamnen (jag minns inte vilket just nu) och det muttrades lite om det. Men när vi berättade att det var en whiskysort så sken alla upp och det blev helt plötsligt väldigt kul med det namnet.
Sedan har vi länge sagt att vi skall ha en ”serverprovarkväll” men vette katten om vi vågar det längre, vi har just nu börjat gå över till obskyra länders whisky då systembolagets lista är slut…
Elias
sa,
juni 14, 2010 @ 09:06 | Svara
”System”. ”Dokument”. ”Backup”. Inget roligare än så.
Patrik
sa,
juni 14, 2010 @ 09:07 | Svara
På mitt första jobb döpte vi servrarna efter whisky. Laphroaig, Lagavulin osv. Den andra kullen av servrar döptes efter ölsorter. Carlsberg, Tuborg, Guinness, mm. :D
Mina personliga datorer har bara tråkiga förkortningar liknande de exempel TkJ skriver ovan.
Olof
sa,
juni 14, 2010 @ 09:09 | Svara
Ingen direkt namnkonvetion på diskarna, men datorerna heter just nu Cosmo, Costanza och Newman. VIlken TV-serie de kommer ifrån kan väl alla räkna ut…
Elias
sa,
juni 14, 2010 @ 09:09 | Svara
Datorer däremot brukar jag ge namn som går att associera med den fysiska burken eller dess funktion. ”svarten” (en svart stationär), ”precision” (en Dell Precision M6500), ”lifebook” (en Fujitsu Siemens Lifebook), ”stordisken” (en nätdisk).
miono
sa,
juni 14, 2010 @ 09:23 | Svara
Jag kör som genomgående tema: Ryska kvinnonamn, genom åren har jag haft bland andra:
Tatiana
Irina
Yelena
Katinka
Uliana
etc
Anders
sa,
juni 14, 2010 @ 09:44 | Svara
Ingen namngivning av diskar, men datorerna är döpta efter namn och platser ur Aeon Flux.
mrx
sa,
juni 14, 2010 @ 09:44 | Svara
Min stationära heter mrx min laptop heter acerlaptop. Diskarna brukar jag sällan bry mig om att döpa. Jag vet vilken som är vilken och det är det som är viktigt för mig. De heter just nu C, D, Stuff, Stuff2 och W7. Ingen direkt fantasi men jag skulle förmodligen blanda ihop dem om jag döpte dem efter namn.
Däremot servrar tycker jag är viktigt att döpa efter något ämne, så som whiskysorter eller filmer. Vem skulle inte vilja ha en server som heter Kenobi eller Vader?
Niklas
sa,
juni 14, 2010 @ 10:06 | Svara
Jag är också såld på TWiT. Har lyssnat i 3 år nu på de flesta av Leos program. Har lärt mig massor.
Gustav
sa,
juni 14, 2010 @ 10:15 | Svara
Jag döper mina datorer efter tjejer jag träffade när jag var i Brasilien…
Kenny
sa,
juni 14, 2010 @ 10:37 | Svara
Jag själv döper dem ibland efter funktionalitet (System, Privat, Säkerhetskopiering) men också ibland efter helt slumpmässigt valda saker, som till exempel spel, serier, filmer, böcker, fantasy, vanliga namn, ovanliga namn, religiösa namn, grekiska bokstäver och andra lika slumpmässiga saker.
Tobiaz Kowalski
sa,
juni 14, 2010 @ 11:04 | Svara
World of Warcraft platser och figurer :) Azeroth, outland, Trall mm
frogart
sa,
juni 14, 2010 @ 11:12 | Svara
Jag döper mina efter katterna som jag har/haft.
Peter Lustig
sa,
juni 14, 2010 @ 11:17 | Svara
Hej,
På min tid på KRAV döpte vi datorer, skärmar och annat som skulle ha ett unikt namn efter fågelarter som gynnades av ekologisk odling. Dessutom var detta i slutet av 1980 så vi försökte också hålla oss inom 8.3 DOS namngivning.
litentanta
sa,
juni 14, 2010 @ 11:29 | Svara
Oj vad alla har tänkt till, jag själv är ju en simpel ”en dator, en hårdisk” – typ och min heter helt enkelt Torsten =) Pga stora minnesproblem, hos mig själv dessvärre, spelar det sällan nån roll vad saker och ting får för namn… De förblir en gåta ändå, utom just Torsten…är väl tillräckligt fult för att fastna kanske?
Filip
sa,
juni 14, 2010 @ 12:11 | Svara
DÖper alla mina till tjejnamn ;)
benny
sa,
juni 14, 2010 @ 12:52 | Svara
mina hårddiskar heter efter båtarna i pirates of the caribbean (ams interceptor, black pear osvl) och i servern heter dom bara Defqon 1 till 4
Tobias
sa,
juni 14, 2010 @ 13:34 | Svara
Mina heter ”stulen” ”snattad” och ”kraschad”, men man förstår bara poängen om man lever i DOS.
Tobias
sa,
juni 14, 2010 @ 13:36 | Svara
”morsan”, ”syrran” och ”polisen”?
Juri
sa,
juni 14, 2010 @ 16:54 | Svara
Hårddiskarna heter:
Local disk
X-Files
Swap
Extern
Datorn heter Minolta.
Att C-disken heter Local disc beror på att jag, efter att jag installerat Windows 7, inte orkade bry mig om att byta namn på den disken. De andra diskarna hänger med sedan XP-tiden och namngavs för ett par år sedan.
Gillade idéerna med att namnge efter ex Whiskysorter, Star Wars och Sagan om ringen. Klart roligare :)
Nicklas
sa,
juni 14, 2010 @ 17:35 | Svara
Som ett stort fan av att döpa saker har jag riktlinjer beroende på vad det är.
Datorer (och liknande) döps efter tv-serie-karaktärer (Jaye, Kaywinnit, Dub-Dub, Aeryn) medan kameran fick det mera logiska namnet Succubus. Hårddiskarna på den stationära har fått namn efter Wonderfalls-avsnitt — men det beror också på att det är den som heter Jaye.
Serenity sparar jag till en skruttig bil.
Henrik Andersson
sa,
juni 14, 2010 @ 17:44 | Svara
min stationära Dator heter ”Hope” på den så har jag C=jingai, D=Sandman, F=Ivy
och den bärbara heter ”Avalon” på den så har jag C=brimstone D=Caliburn
Ted
sa,
juni 14, 2010 @ 17:58 | Svara
Mina diskar ( de flesta som hängt med i över 8 år)
heter: BuLLruLLareN, Ghettot, Röven1, Doris, Palme & Porky.
Inget direkt sammanband, utan mera bara nått som poppat upp i skallen just då :)
Snart är det dax för en ny 1.5TBdisk, undrar vad den ska få heta..? :)
Calle@jobbdator
sa,
juni 14, 2010 @ 19:28 | Svara
Diskarna har inga speciella namn, men datorerna heter Cougar, Cheetah, Panther, Lion, Lynx (en linuxdator), Jaguar, Tiger — alla är inte i livet fortfarande. Enda undantaget är min MiniMac som av någon konstig anledning (sannolikt fantasibrist) fick heta Macken.
Rustan Werling
sa,
juni 14, 2010 @ 19:33 | Svara
Med risk för att verka barnslig så delger jag härmed namnen på mina diskar.
C: The Dark Side (Operativsystemet)
D: Bader-Meinhof
F: Brigate Rosso
G: Sendrero Luminoso
Claes
sa,
juni 14, 2010 @ 19:42 | Svara
Jag döper mina datorer efter ädelgaser, dvs. Helium, Neon, Argon osv.
Diskarna i mina datorer är döpta efter grekiska alfabetet.
Lästips 15 Juni – 2010 sa,
juni 15, 2010 @ 09:30 | Svara
[...] Hur döper du dina hårddiskar? [...]
Marxinho
sa,
juni 16, 2010 @ 08:49 | Svara
2001 och HAL9000 är en självklar inspirationskälla och såväl hårddiskar som datorer i näteverket – och t.o.m. nätverket – får gärna heta något med HAL*
Daniel
sa,
februari 17, 2011 @ 21:26 | Svara
Det finns många kul saker man sett genom åren. Servrarna på KTH har t.ex. namn efter saker i den nordiska mytologin. Datasalarna har namn från sagan om ringen och de sju dvärgarna.