Nokia N9, sista MeeGo-mobilen en riktigt bra lur
Nokia N9 har hamnat hos redaktionen för pryltidningen M3, och de gillar Nokias nya smartphone skarpt. Det är en av mobiltillverkarens bästa modeller någonsin. Synd bara att Nokia N9 är tänkt att sätta punkt i historien för operativsystemet MeeGo.
Nokia beslutade tidigare i år att dumpa Symbian till förmån för Windows Phone 7, och vi väntar fortfarande på deras första Windows Phone 7-mobil (kallad Searay). Det här satte också spiken i kistan för MeeGo, ett Linuxbaserad system för mobiler. Men innan man la ner helt valde Nokia att göra en till – Nokia N9.
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
När Nokia talade om att man lade ner utvecklingen av MeeGo-mobiler var det nog inte många som blev så förvånade. Däremot var det en smula konstigt att man ändå tänkte göra en till mobil, och i juni visade man upp Nokia N9.
På ett sätt är det naturligtvis kul att Nokia kan avrunda MeeGo genom att släppa en smartphone som av M3 kallas för ”en av Nokias bästa telefoner hittills”. Men precis som tidningen också skriver känns det nog ganska surt för de som vill köpa mobilen, att göra det med vetskapen om att MeeGo är tämligen dött.
MeeGo drivs (rättare sagt; drevs) av The Linux Foundation tillsammans med ett antal företag, bland annat Intel och Nokia. Nu satsar man istället på att utveckla Tizen, ett operativsystem som baseras på Linux och som ska kunna köras på alla möjliga plattformar – från mobiler till TV.
Att döma av M3:s recension av Nokia N9 verkar det vara en riktigt snygg, välbyggd och MeeGo verkar vara ett schysst operativsystem. Skärmen ser ut att vara imponerande, och gränssnittet är lite annorlunda än vad man är van vid eftersom det inte finns några knappar på mobilens front. Istället sker all kontroll via touchskärmen.
Utbudet av appar för MeeGo är naturligtvis inte speciellt stort, och det lär inte växa framöver. Men om du inte är intresserad av att ladda ner appar, utan vill ha en riktigt bra smartphone för att – förutom de vanliga mobilegenskaperna – surfa, hänga på de sociala nätverken och skicka e-post, verkar Nokia N9 vara ett bra val.
Läs också: Trend: Ungdomar vill inte ha en iPhone som pappa?
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
Apps för iPhone & iPad Tester av apps för iPhone och iPad
Playman.se Smarta tillbehör till iPhone och iPad! Just nu upp till 70% reapriser!
iPhonebutiken Över 700 tillbehör för iPad och iPhone!


Anders Nordgren
sa,
oktober 12, 2011 @ 11:35 | Svara
Skall Nokia vara med på banan (förutom ”Dumphones) så är det hög tid att de börjar pumpa ut telefoner nu. Med WP 7 då. Och telefoner i olika prisklasser inom det segmentet.
Thomas
sa,
oktober 18, 2011 @ 20:07 | Svara
Men vänta nu! Sätta punkt för MeeGo?? N9 är Nokias första mobil med MeeGo. Tidigare körde Nokia med Maemo som inte är samma sak som MeGoo. Snarare handlar väl detta om sätta punkt på att köra Linux system på Nokias nya mobiler och köra Windows istället.