Opera Mini är nu största mobila webbläsaren
Webbläsaren Opera ligger numera i skuggan av de stora jättarna Firefox och Internet Explorer. Den har sin lilla skara användare, men om man tittar procentuellt har Opera ingen stor del av marknaden. Annat är det på den mobila fronten, när det gäller webbläsare som körs i mobiltelefoner.
Statistik från StatCounter visar att Opera Mini nu är den största webbläsaren bland mobiltelefoner, tätt följt av iPhones webbläsare. De bägge har konkurrerat om förstaplatsen den sista tiden. StatCounter har mätt vilken webbläsare som har används för att ladda ner flest webbsidor, och här ligger nu Opera Mini på 24,6 procent jämfört med iPhones 22,3 procent. Inga jätteskillnader med andra ord.
Opera Mini är gratis och finns att ladda ner för de flesta mobiltelefoner. Det är en utmärkt liten webbläsare och är snabb och kompetent. Om du idag använder dig av din mobiltelefons egna webbläsare, så rekommenderar jag att du provar Opera Mini. Med största sannolikhet kommer du att bli nöjd!
För att installera Opera Mini, går du till dess nerladdningssida där du fyller i numret till din mobiltelefon samt en verifikationskod. Därefter får du efter en stund ett SMS varifrån du kan ladda ner programmet till din mobiltelefon. Alternativt hoppar du över denna bit och istället använder din mobiltelefon för att surfa till http://mini.opera.com där du klickar på ”Hämta Opera Mini”.
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|









Klang IT
sa,
juni 4, 2009 @ 12:45 | Svara
Ok, låter bra. Hur är det med FIrefox till mobiltelefoner? Jag vill ju ha mina tillägg, iaf en del av dom även i en mobiltelefon. Allvarligt så vet ej fasen om jag kommer surfa så mycket med min mobiltelefon när jag har en netbook, men man ska aldrig säga aldrig. Som sagt, någon som har intressant info om Firefox i mobilen?
Alex
sa,
juni 4, 2009 @ 12:55 | Svara
Har använt Opera till mobilen väldigt länge, är verkligen ett toppenprogram! Tycker att vanliga Opera också är väldigt bra, relativt snabb och med den bästa hanteringen av flikar jag sett. Har dock nyligen bytt till Chrome som jag tycker väldigt mycket om, stilren och funktionell! Varför hoarda plugins? :)
TkJ
sa,
juni 4, 2009 @ 13:18 | Svara
Alex: Jag med – är väldigt nöjd med den! Ibland renderar den sidorna lite si och så, men det kan man leva med. :-)
anjelina
sa,
juni 4, 2009 @ 13:54 | Svara
inte jätteförvånande..opera mini är superpraktisk:-)
Johan Wigmo
sa,
juni 5, 2009 @ 18:13 | Svara
Nu blev jag glad, det här fungerade ju kanon på min telefon!
Kalle
sa,
juni 7, 2009 @ 17:02 | Svara
Kör Opera på min Nokia N82 och tidigare på en SE K750i. Opera är suverän på att presentera sidorna på ett sätt som passar lite mindre skärmar. Dessutom känns den snabbare än Nokias inbyggda Webbläsare och har många smarta funktioner.
Niklas
sa,
juni 13, 2009 @ 01:56 | Svara
Den medföljande webbläsaren på min nya SonyEricsson C905 var telefonens enda svaga punkt. Men med Opera Mini är jag hur nöjd som helst. Nu letar jag inte längre efter mobilversioner av sajter när jag surfar runt.