TkJ.se – Sveriges ledande IT-blogg

Gratisprogram

Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Köp mina e-böcker!

E-boken Tjäna pengar på din blogg lär dig hur du kommer igång, vad det finns för olika möjligheter och mycket mer.
Tjäna pengar på din blogg
E-boken riktar sig mot alla bloggare - du behöver inte vara proffs för att lära dig att tjäna pengar på din blogg.
Läs mer om boken

Feedburner

TkJ RSS

Follow on Bloglovin

Internet

Outlook.com: Så ska webbmejl se ut!

Skribent: Tommy k Johansson, 2012-08-01 - 10:54
Kategorier: E-post, Windows Live

Outlook webbmejlIgår lanserade Microsoft sin nya webbtjänst Outlook, som på sikt kommer att ersätta Hotmail. Tills vidare kan inbitna Hotmail-användare som inte vill ha ett nytt gränssnitt fortsätta att använda det gamla. Annars kan du logga in på Outlook.com.

Man kan böja prata om en succé för tjänsten, eftersom Microsoft registrerade över en miljon användare på sex timmar efter lanseringen. Och nog ser det bra ut. Outlook.com följer Metro-gränssnittet, det är avskalat och enkelt när den körs i webbläsaren på en dator och i mobilen är det ännu mer nerskalat.

Hotmail lanserades redan 1996 och åtta år senare lanserade Gmail. Utöver dem finns – och framför allt har det funnits – massor av tjänster som erbjuder gratis e-post via webbklient, men de två är de största. Yahoo ska väl också nämnas.

Både Hotmail och Gmail har gått i cykler där de svält med funktioner och plåstrats, för att till slut blivit så nerkladdade att man designat om dem och försökt göra det renare. Och därefter har samma rutin börjat om.

Outlook.com

Outlook.com har Microsoft tänkt om och gjort ett väldigt stilrent gränssnitt. Det är så klart en smaksak men jag tycker att det ser riktigt snyggt ut. Hotmail har historiskt sett haft rätt grova problem med skräppost, men sedan några år tillbaka har man kommit till bukt med detta, även om kritiken lever kvar.

Själva gränssnittet är ungefär detsamma som i Windows 8 Mail-klienten i Metro. Så har du börjat köra Windows 8 och Mail-klienten kommer du att känna igen dig direkt.

Outlook är sammankopplat med sociala nätverk som Facebook, LinkedIn och Twitter, och kan hämta in information från dina kontakter härifrån. Det gäller allt från bilder på personerna som skickar mejl till dig, till deras senaste statusuppdateringar.

The Next Web berättar att Outlook.com på bara sex timmar lyckades samla ihop över en miljon användare. Samma sajt har även publicerat en positiv recension av tjänsten.

Prova Outlook – det ser riktigt bra ut och webbklient är snabb. Jag har testkört den på mobilen också, och där fungerar det väldigt smidigt och snabbt.

Läs mer i Microsofts blogg.

Uppdatering: SvD blåser upp rubriken Microsoft stänger ner hela Hotmail (rubriken syns på SvD:s – och Aftonbladets, det är ju samma ägare – förstasida). Och DN skriver att Microsoft väljer att skota Hotmail (också bara på förstasidan). Seriöst? Att Aftonbladet och Expressen vränger till rubrikerna på löpsedeln är normalt, eftersom de är kvällstidningar, men SvD och DN? Att vinkla Microsoft-nyheter till negativt känns lite väl 1996, IMHO…


WINDOWS 8: Uppgradera din PC!

Uppgradera till Windows 8 Kör du fortfarande Windows XP, Vista eller Windows 7? Nu kan du enkelt uppgradera till Windows 8 Pro online! Läs mer om hur du uppgraderar och vad Windows 8 innebär – klicka här!

  • http://dennisstartrek.blip.tv Dennis Nilsson

    Nu har jag testat Outlook, ersättaren till Hotmail. Den är helt bedrövlig grötig. Det går inte att som tidigare få en överblick över vad som är nytt och gammalt. En enda oredig soppa till röra.

    Det verkar också som att de som skapat Outlook tror att alla användare sitter på stora minst 24-tumsskärmar. På en 19-tumsskärm blir det som jag beskrivit.

    Denna “integration” med allt möjligt och omöjligt har gått för långt.

    Jag önskar att Microsoft ger oss användare en möjlighet till att switcha tillbaka till en “clean” classic- inställning utan allt bling.

  • Lotta

    Jag har använt min hotmailadress i många år och spridit den vida. Kan jag använda samma adress på nya outlook.com?

    • http://blogg.tkj.se/ Tommy k Johansson

      Lotta: Jadå!

  • Johanna

    Tycker att det verkar kanon. Har som primär mail adress en yahoo, går det att få mailen som skickas till ZZZZ@yahoo.com til min nya ZZZZ@outlook.com

  • Per-Erik Ottosson

    Håller med Bengt O, jag gav upp. Håller mig till Gmail…

  • http://www.karlsson.at Bengt O. Karlsson

    Tänkte testa. Loggade in med ”Windows Live”. Skrev test mail. Tryckte på ”send”. Fick uppmaning att ”verifiera” kontot. Tryckte på ”Verify”. Upp kom världens längsta ”captcha”. Skrev in den. Upp kom message att jag överskridit det tillåtna antalet gånger att försöka (!). Ny uppmaning att ”verifiera” genom att skriva in mobilnummer och få sms som bekräftelse. Skrev in mitt (österrikiska) mobilnummer. Hittades inte men fick en lista med länder. Valde ”Austria” och gjorde om det hela. Fick upp förslag på en teleoperatör som dock inte var min. (Jag har Österikes största telebolag som leverantör.) Fick meddelande om att endast ett bolag var tillgängligt för tjänsten. Gav upp.

    Som boende i Svrige några månader varje år är jag väl bekant med den svenska säkerhetsparanojan. och misstänksamheten mot allt utländskt. Men det här är väl amerikanskt. Sorgligt dock att möta den även hos Microsoft.

  • http://blogg.tkj.se/ Tommy k Johansson

    Sebastian: Gör som jag – kör det som du gillar och sluta hänga upp sig på Apple vs Microsoft. :) Bara för att du kör Mac behöver du inte hata Microsoft, haha. Jag kör 50/50 vad gäller Mac och PC/Windows.

  • http://www.bazz.se Sebastian

    Jag tycker det är lite jobbigt nu… Tidigare var jag 100% anhängare. Nu när jag börjat äta mig in i ”Mac världen” blir det jobbigt att ”välja sida”…

    Det har nog med min personlighet mer än något annat att göra helt enkelt. Men när jag kör en sak, ser jag helst att jag kör det fullt ut… Skall man behöva kasta sina Apple saker nu igen och köra Microsoft rakt igenom? Det där ser ganska snyggt ut :)

  • Johannes Axelsson

    Mycket trevlig uppdatering till Hotmail. Väntar på att även kalendern och Skydrive skall bli uppdaterade till det nya gränssnittet.

    Däremot kan man inte logga in med Office365-konton. Synd.

City Cloud - Cloud Computing

Gratis nyhetsbrev

  • Prenumerera gratis på mitt nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan. Din e-post:


Följ oss på Facebook

Arkiv

maj 2013
m ti o to f l s
« Apr    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ad: Antivirus

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Affiliatenätverk

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

Ad: Bra webbhotell

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell

iPhone-applikationer

Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad-appar

Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:

Android -applikationer

Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »