Panda Cloud Antivirus – gratis antivirus körs i molnet
Panda Cloud Antivirus lanserades idag i betaversion. Företaget har varit på gång med sitt molnbaserade (cloud based) antivirusprogram ett bra tag nu, men någon mer ingående information har inte släppts, eftersom man velat vara tysta inför lanseringen.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
Nu har ett pressmeddelande gått ut och klockan 8:00 imorse öppnade sajten för Panda Cloud Antivirus. Härifrån kan du ladda ner en gratisversion av programvaran. Antivirusprogrammet arbetar annorlunda jämfört med vanliga antivirus. Istället för att ha alla virusdefinitioner lokalt på användarens dator, så ligger de i molnet – det vill säga på servrar hos Panda.
Panda Cloud Antivirus

Fördelen med det här är att användaren alltid har tillgång till den senaste uppdateringarna. Man behöver inte bry sig om att ladda ner nya virusdefinitioner. Programvaran ska ligga tyst och lugnt i bakgrunden och skydda användaren utan att denne behöver tänka på det.
Det här låter så klart väldigt intressant! Det största problemet med antivirusprogram är att användare inte uppdaterar till de senaste versionerna, vilket gör att de inte är skyddade mot nya virus och annan farlig kod. Ett annat problem är att de lokala teknikerna gör att datorns prestanda påverkas.
Mindre krav på användarens dator
Med Panda Cloud Antivirus flyttar man över den mesta hanteringen till Pandas servrar, och på så sätt ska inte programvaran påverka användarens dator speciellt mycket. Själva klienten Panda Cloud Antivirus laddas ner från hemsidan och installeras. Du behöver som vanligt avinstallera andra antivirusprogram du kör, eftersom man bara får ha ett antivirus samtidigt på sin dator.
Jag har själv precis installerat Panda Cloud Antivirus, och ersatt mitt tidigare Avast!. Just nu är det för tidigt för att kunna ge något vettigt uttalande om hur det fungerar. Gränssnittet är väldigt sparsamt och innehåller inte mycket att välja mellan. Det är också det som är tanken – du som användare ska inte behöva bry dig.

Antivirus och antispyware
Panda Cloud Antivirus innehåller både antivirus och antispyware, och det skyddar mot rootkits. Enligt pressmeddelandet ska programvaran bara ta cirka 17 MB internminne och utnyttja hälften så mycket processorkraft som traditionella antivirusprogram.
Jag ska köra programmet ett tag och återkommer med mer om det framöver!
Nu har jag kört programmet och skrivit en test av Panda Cloud Antivirus.
Norton 2010 Nyhet! Bäst i test! Snabbt, lätt och säkert! Köp online.
F-Secure 2010 Snabbt, säkert, komplett skydd – testa gratis NU!
McAfee – Erbjudande! Köp komplett paket direkt online!
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|











Mulle Krokodilrumpa
sa,
april 29, 2009 @ 15:40 | Svara
Låter ju perfekt för frugan och föräldrar. Kanske mig själv å! Tack!!
Elisabeth
sa,
april 29, 2009 @ 16:42 | Svara
lät jätteintressant!! Ser fram emot en rapport lite längre fram när du testat ett tag :) Tack för tips.
Dgtlx.com
sa,
april 29, 2009 @ 16:43 | Svara
Och vad häner när ett virus slår ut Internet för en användaqre då? Om Pandas lösning blir vanlig så börjar kanske många ”programmerare” bygga virus som inriktar sig på att störa ut uppkopplingen mot Pandas servrar. Det finns en påtaglig risk med att förlita sig på nätbaserade tjänster även om dom underlättar och i vissa fall är mer användarvänliga än vanliga program.
Dgtlx.com
sa,
april 29, 2009 @ 16:48 | Svara
Dessutom finns det redan en programvara som effektivt skyddar mot virus, spionprogram mm. Programmet heter Ubuntu och gör så att du slipper både virus och antuivirusprogram. Det kallar jag en smidig lösning. Sorry, men kunde inte låta bli att tipsa om Linux. Nu slipper jag ödsla tid på att körda Lavasoft, S&D mfl stup i kvarten, skönt!
janne g
sa,
april 29, 2009 @ 17:59 | Svara
jag laddade hem det och testade det med antivirustestfilen eicar.com
Panda Cloud har ett gränssnitt som jag tror att många oerfarna användare efterfrågar för det är verkligen bara att ”installera och glömma”. Det finns också möjlighet att scanna hela eller valda delar av datorn.
Det verkar faktiskt inte finnas några som helst inställningar egentligen.
En sak som jag saknar och som gör att jag absolut inte kommer att använda det är avsaknaden av att kunna ställa in så att programmet frågar innan det raderar det som det anser vara ett virus. Det raderade rakt av alla Eicar.com både vid manuell scanning och permanentscan.
Och det borde betyda att det kommer att radera alla ”false positives” (filer som inte är virus men som Panda ”tror” är virus).
Kanske filer som är väldigt viktiga för en själv.
Synd, men med en sådan inställningsmöjlighet så hade jag gott kunna tänka mig att använda det.
Men tyvärr inte som det är nu.
TkJ
sa,
april 29, 2009 @ 18:38 | Svara
Dgtlx.com: Äh, kom igen! :) Det där gamla Linux-argumentet är bara tröttsamt, och dessutom osant – det finns virus till Linux också; inte alls på samma nivå som Windows, men tillräckligt för att man inte kan påstå att man ”slipper” antivirus om man skaffar Ubuntu… http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_computer_viruses
Panda Cloud Antivirus körs i webbläsaren sa,
april 29, 2009 @ 18:46 | Svara
[...] Antivirusprogrammet inkluderar både antivirus och spyware, och är ett gratis virusprogram. Nej, antivirusprogram ska det vara. Vill du läsa mer, gör det i TkJs inlägg [...]
MongoBongo
sa,
april 29, 2009 @ 18:59 | Svara
Dgtlx.com: ett virus som slår ut Internet kastrerar ju sig själv. Tänk om, tänk rätt. Panda är inga blåbär i leken direkt…
Ola
sa,
april 30, 2009 @ 00:17 | Svara
Hur är det med brandvägg i Panda, ingår det ?
Sebastian Zabala [Panda Security/PCM International AB]
sa,
april 30, 2009 @ 09:11 | Svara
@Dgtlx.com – Om anslutningen till Pandas servrar är nere så kommer Panda Cloud Antivirus att använda sig av en lokal cache-kopia istället (läs lokal signaturfil).
@Janne_g – Bra förslag, ska kolla med utvecklarna och se om vi inte kan klämma in det inom kort. Vi försöker som sagt hålla inställningsmöjligheterna till ett minimum så att produkten blir så pass enkel att använda men vissa saker måste kanske bara ha.
@Ola – Brandvägg ingår inte f.n. i Panda Cloud Antivirus och kommer nog inte att göra det inom hela beta-perioden, dock så har alla våra kommersiella versioner brandvägg.
Dgtlx.com
sa,
april 30, 2009 @ 11:16 | Svara
MongoBongo,
Nja, det är nog fullt möjligt att stoppa kommunikationen med just Pandas servrar, men som Pandas personal skrev så används tydligen en lokal singnaturfil istället isf.
Jag är inte alls negativ till Pandas nya lösning, tvärtom. Dessutom så innebär det att jag (om jag använt Windows) hade varit redo att ge Panda en ny chans som redksap för att bekämpa virus, trojaner mm. Förut så segade Panda nämligen ner datorn (framförallt boottiden) så mycket att man hellre hade ett virus eller två än ett virusprogram som gjorde datorn seg som sirap. Det här var några år sedan och sedan dess har det säkert hänt en del och framförallt då iom Pandas nya lösning.
Jan
sa,
maj 6, 2009 @ 07:56 | Svara
@TkJ: Men är det inte så att mycket av problemen med virus i Windows kommer av att användare (jag själv inkluderad, på XP) kör som administratörer av slentrian? I Ubuntu måsta man ju ange lösenord så fort en potentiellt skadlig åtgärd skall utföras.
Nytt smart och gratis antivirus! @ Gratisprogram sa,
maj 10, 2009 @ 23:58 | Svara
[...] Panda Cloud Antivirus [...]
Det är en fröjd att använda Windows 7 RC - Saker att göra efter installation | sa,
maj 18, 2009 @ 16:28 | Svara
[...] är kompatibla med Windows 7 RC ? Jag började med att testa den nya Panda Cloud som IDG, Softtype, Tkj skrev om. Tyvärr var den inte kompatibelt med Windows 7 RC. Sedan testade jag de gratis [...]
Nytt gratis antivirusprogram | OruVersum sa,
juni 15, 2009 @ 15:38 | Svara
[...] sin nya antivirus-tjänst som det har skrivits om ett tag på nätet nu, du kan läsa hans inlägg HÄR. Tanken med Pandas nya program är att det ska finnas i molnet, det vill säga en av nätets [...]
Antivirus i molnet det nya heta - Bloggliv – allt om datorer och IT sa,
juni 27, 2009 @ 10:00 | Svara
[...] ett gratis antivirusprogram och samtidigt ligga teknologins framkant. Tkj skriver mycket positivt i detta inlägg, men tänk på att Windows Vista x64 inte stöds i dagsläget och att det ännu är en beta-version [...]
ooo eee
sa,
september 27, 2009 @ 14:25 | Svara
Nu är det bevisat att Panda Cloud är rena skämtet.
Utan vetskap så har det drällt in med virusar och så har man
litat på att Panda Cloud tagit bort det.
Men icke som nicke.
Alla meddelande vad den gjort var tydligen bara bedrägeri.
Hårddisken har tuggat oavbrutet hela tiden och man knappast
kunnat starta några program. Detta kunde inte Panda Cloud
fixa.
Och det ska påstås att Panda Cloud ska vara ett mer interaktivare
säkrare antivirusprogram. Inte alls.
Avast har jag fortfarande kvar på min stationära och där
har inga virusar kommit in.
Det var Avast som kunde ta bort alla virus i min laptop.
Tydligen inte Panda Cloud.
Daniel
sa,
november 3, 2009 @ 17:12 | Svara
En lite klargörelse.
Ubuntu är inget program utan ett operativsystem.
Det är ett linuxbaserat operativsystem.
Bloggliv – Panda Cloud Antivirus 1.0 släppt sa,
november 10, 2009 @ 17:31 | Svara
[...] mer information om Panda Cloud Antivirus rekommenderar jag ett besök hos Tkj och [...]
Panda Cloud Antivirus 1.0 släppt | Teknikbrunnen.se sa,
november 26, 2009 @ 05:17 | Svara
[...] mer information om Panda Cloud Antivirus rekommenderar jag ett besök hos Tkj och [...]
Karro
sa,
januari 9, 2010 @ 21:10 | Svara
Nu är det så att min data inte vill tillåta mig att koppa upp mig på nätet, det lokala nätverket vill inte. Jag har XP och har även fått virus på min minipc. Vad ska jag göra nu?