PhotoScape, ett gratisprogram för bildredigering
Photoshop må vara det ledande programmet för bildredigering, men det kostar trots allt en rejäl slant och för den vanlige hemanvändaren som inte har så stora krav på olika funktioner, finns det en hel del gratis alternativ. Ett sådant är PhotoScape.
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
PhotoScape är lite annorlunda, men det är inte jättesvårt att sätta sig in i. Programmet är uppdelat på flera funktioner som hänger ihop. Dels är PhotoScape ett bildvisningsverktyg, dels ett redigeringsprogram och sedan finns det många andra funktioner.
Bland annat finns verktyget Page som låter dig skapa kollage av flera bilder på ett enkelt sätt. Ponera att du vill göra en bild som innehåller flera andra bilder. Istället för att klippa och klistra manuellt, väljer du Page-funktionen i PhotoScape och letar upp en passande mall. Därefter är det bara att dra och släppa bilder på områdena på sidan, och de kommer att automatiskt skalas efter sidans och områdenas bestämda storlek. Testa, för att förstå hur jag menar!
Det går också att ta skärmdumpar via PhotoScape, skapa animeringar och en hel del annat. Det är verkligen ett program som man kan sitta och leka med i evigheter.
Läs mer om gratis bildbehandling:
- Topp 5 bästa gratis bildredigeringsprogrammen
- Gratis bildbehandling med Paint.NET: Börja här!
- 25 gratis videokurser för GIMP
- Gratisprogram skapar riktigt snygga kollage av dina digitalfoton
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
100 gratis pappersfoton Framkalla dina digitalfoton hos FujiFilm – bra kvalitet, och du får 100 bilder gratis!
Gör ditt eget fotoalbum Hos Photobox kan du trycka din egen snygga fotobok billigt!


marie
sa,
juni 11, 2008 @ 15:46 | Svara
PhotoScape var ett riktigt trevligt program:) har nu gjort en del kollagetavlor som jag tryckte ut…blev fina tavlor!
tänk att det kan vara gratis med tanke på att det innehåller så mycket…!!!
jag vill oxå få rekommendera det!
Jörgen
sa,
oktober 11, 2008 @ 00:39 | Svara
Hej, kvällen må vara sen och jag trött. Laddade ner PhotoScape då jag fastnade för ”Page” funktionen men…. kan inte hitta den! Åtminstone inte i gratisversionen. Är den gömd? mvh/Jörgen
elisabet
sa,
mars 16, 2009 @ 20:31 | Svara
varför hänger min dator upp sig då jag använder programmet photoscape?jag har xp och har utökat mitt ram minnet , jag förstår inte , varför blir det så?har virussökt men inte hittat nåt, snälla förklara
elisabet
Linus
sa,
juli 16, 2009 @ 23:20 | Svara
Svar till Elisabet:
Min data hängde sig också jag väntade en stund och så kom det fram till slut.
Anonym sa,
januari 18, 2010 @ 20:56 | Svara
[...] mer om PhotoScape här. Det var ganska lätt att komma igång med programmet. Sen får man ju testa vilka [...]
NORRSKENETS & MIDNATTSOLENS LAND » foton sa,
mars 3, 2010 @ 09:04 | Svara
[...] PhotoScape >> gratis [...]