TkJ.se – Sveriges ledande IT-blogg

Gratisprogram

Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Köp mina e-böcker!

E-boken Tjäna pengar på din blogg lär dig hur du kommer igång, vad det finns för olika möjligheter och mycket mer.
Tjäna pengar på din blogg
E-boken riktar sig mot alla bloggare - du behöver inte vara proffs för att lära dig att tjäna pengar på din blogg.
Läs mer om boken

Feedburner

TkJ RSS

Follow on Bloglovin

Hårdvara

Samsung Galaxy Note 2 presenteras den 29 augusti

Skribent: Tommy k Johansson, 2012-08-03 - 11:42
Kategorier: Mobiltelefoner

Samsung Galaxy Note 2 (bilden föreställer första generationen)Samsungs Galaxy Note är en slags kombination av surfplatta och smartphone. När den kom var det många som höjde på ett ögonbryn och undrade om den idén verkligen skulle fungera, men Samsung har uppenbarligen sålt en hel del enheter och den har fått rätt bra kritik.

Nu börjar det bli dags för en uppgradering till Samsung Galaxy Note 2. Den 29 augusti, två dagar före IFA-mässan börjar, kommer Samsung att hålla ett event där man presenterar den nya generationen av Galaxy Note. Men än så länge är det okänt om vad Galaxy Note 2 erbjuder.

Samsung Galaxy Note är en smartphone med en rejäl 5,3-tumsskärm som klarar upplösningen 1280×800 pixlar. Den riktar sig mot användare som vill ha en tillräckligt stor skärm för att, som Samsung själva skriver på sin produktsajt; ”Nota. Du kan klippa, redigera och förklara”.

Vilka egenskaper den nya Samsung Galaxy Note 2 kommer att erbjuda är som sagt inte känt. Det finns dock rykten om en skärm på 5,5 tum som ska vara väldigt hållbar, samt en snabbare processor – kanske Exynos 4 Quad, och en bättre kamera.

Nordic Hardware, där jag läste om nyheten, hoppas även på att Samsung levererar Galaxy Note 2 med Android 4.1 Jelly Bean. Det hade varit rätt coolt, eftersom det råder verklig torka bland smartphones och surfplattor som kommer med Jelly Bean.

Är det nån av er som har Samsung Galaxy Note? Vad tycker du om den?

Källa: Nordic Hardware, Heta Mobiler


City Cloud - Cloud Computing

Gratis nyhetsbrev

  • Prenumerera gratis på mitt nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan. Din e-post:


Följ oss på Facebook

Arkiv

juni 2013
m ti o to f l s
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Ad: Antivirus

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Affiliatenätverk

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

Ad: Bra webbhotell

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell

iPhone-applikationer

Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad-appar

Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:

Android -applikationer

Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »