Intervju: John på Softtype om bytet till Mac
Det händer så klart att PC-användare byter till Mac, och i många fall kan jag förstå varför. Jag kan till och med rekommendera det ibland, även om jag själv är inbiten Windowsanvändare. Mac är jäkligt bra, helt enkelt. Så när John Ankarström på Softtype meddelade att han skaffat Mac, tyckte jag det passade med en intervju. Vad tycker egentligen en tidigare PC-användare om ett byte?

Vilken Mac föll ditt val på, och varför?
En Mac Mini, för 9 195 kr, för att den verkar vara den mest prisvärda och billigaste Mac-datorn. Mac är coolt, men så otroligt dyrt… Datorn har specifikationer som 2.0Ghz, 2 GB internminne och en hårddisk på 320 GB.
Efter så där en vecka med Mac OS X – vad är ditt första intryck?
Snabbheten imponerar mej, det är sällan programmen hänger sej. Om jag ska nämna en nackdel så kan det vara svårt att hålla reda på öppna fönster. Det finns inget likadant aktivitetsfält som i Windows. Det som finns fungerar på ett helt annat sätt. Dock kan man snabbt få en överblick över öppna fönster genom en funktion som kallas Exposé. Många termer och funktioner känns igen från Linux, eftersom Mac OS också är baserat på Unix.
Vad är det största skillnaden mellan Windows och Mac OS X?
Det är stor skillnad gällande programutbudet. Eftersom Windows är så populärare så finns många smarta program där, som Mac-användare aldrig kommer få smaka på. Det är också alla inbyggda funktioner i OS X som skiljer från Windows. I Mac OS X sker mycket via automatik, vilket dock kan vara krångligt, om man vill ändra på något manuellt. Just nu tycker jag OS X känns fräschare och bättre, men bara man sköter om sitt operativsystem fungerar det bra.
En nackdel (eller fördel) med Mac är att det inte finns något installationsverktyg – man drar helt enkelt in programmet i papperskorgen. Ibland resulterar detta i att filer som tillhört programmet ligger kvar och skräpar. Detta kan lösas genom att installera ett verktyg som letar reda på filerna och tar bort dem, som AppCleaner jag skrivit om på Softtype.
Använder du fortfarande Windows, och i så fall till vad?
Ja, jag använder fortfarande Windows för en del saker. Jag kör det via en emulator på OS X, och använder det för program som inte finns tillgängliga för OS X, och funktioner jag behöver.
Ditt favoritprogram under Mac OS X just nu?
Det är Coda. Programmet är en textredigerare, FTP- och SVN-klient, terminal m.m. Programmet kostar $99 motsvarande ca. 700 kr, vilket dock är riktigt dyrt. Det finns dock en textversion för ett antal dagar. Ett annat smart program är Quicksilver. Likt Launchy i Windows, men ändå olikt.
| Annonser |
|
|


Bloggliv - allt om datorer och IT » Blog Archive » Dagens intressanta #10 sa,
maj 7, 2009 @ 07:12 | Svara
[...] Intervju: John på Softtype om bytet till Mac [...]
Gustav
sa,
maj 7, 2009 @ 07:43 | Svara
Mac är inte dyrt i långa loppet. De håller längre än andra PC-burkar, du behöver sällan support, du slipper med stor sannolikhet virus och annat skit, du behöver inte (du ska inte) defragmentera hårddisken.
Om det ändå känns dyrt så tycker jag att OS X och alla program som håller så hög funktions- och designstandard är värt de extra pengarna.
oneman
sa,
maj 7, 2009 @ 12:00 | Svara
Ett smidigt systemtillägg som kollar vilka program du slänger i papperskorgen och frågar vilka filer du vill ha kvar eller slänga:
http://konstochvanligasaker.se/apptrap/
Själv använder jag Spotlight som ”launcher”. Fungerar alltid och för allt. Ofta upptäcker man efter ett tag vilka smarta funktioner som redan finns inbyggda i systemet. Det jag saknar mest i windows är möjligheten att dra in en fil från Finder i vilken dialogruta som helst. På så sätt slipper du leta dig igenom ett filträd för att exempelvis komma till den mapp där du vill spara. Svårt att beskriva – måste upplevas ;-)
Att det saknas gratis program till Mac OS X är nog en myt. Börja med att leta här: http://www.myosxfreeware.com
Jag är intervjuad av TkJ angående bytet till Mac sa,
maj 7, 2009 @ 18:31 | Svara
[...] Läs den gärna, här i Tommys inlägg. [...]
Dgtlx.com
sa,
maj 7, 2009 @ 22:56 | Svara
Jag håller med om att Mac-datorerna designmässigt är snygga och enligt uppgift ska dom ju även hålla en hög kvallité. MEN, ingenting av det som nämn i intervjun finns inte i Ubuntu 9.04, vilket dessutom är gratis. Vad är det egentligen (ärligt talat) som gör Mac OS X till ett bättre operativsystem än Ubuntu Linux? Ok, visst, det finns säkert bättre stöd för olika mojänger i Mac OS X, men det är ju knappast så att en Mac-dator går att använda till vanliga datorprylar gjorda för framförallt Windows. Köper man saker som är testade på Ubuntu (skrivare, webbkamera mm) så fungerar det ju också på direkten. Alltså, varför använda Mac OS X och inte Ubutnu?
Sedan är det lite tragiskt egentligen med datorer som enbart accepterar ett operativsystem som standard. Tala om höjden av proprietär programvara, inte nog med att den kostar massa pengar, den går inte att ens byta ut mot vilket operativsystem man vill. Nej, ledsen Softtype, din Mac är säkert jättefin (det brukar dom vara), men inget av det som skrivs i artikeln imponerar på mig. Vad ska jag ha Mac OS X till som inte Ubuntu ger mig gratis?
Nils
sa,
maj 10, 2009 @ 11:53 | Svara
Svar till Dgtlx.com: Det går enormt lätt att köra windows xp, windows vista, windows 7, windows server 2003, windows server 2008, alla linux distar, ja helt enkelt alla operativsystem som går att köra på valfri pc, plus att man kan köra med Mac OS X som är mest anpassat för powerusers av alla.
Jag kör på mina två bärbara macar totalt 14 operativsystem. Jobbar med crossplattform kunder och det är bara Apple som kan se till att jag få gjort det jag skall.
Till alla mina vänner så ber jag dem att byta till Mac OS X för programutbudet är mycket stort och de bästa programmen finns bara till Mac OS X. Se bara på FTP-klienten Transmit som är den snabbaste FTP-klienten på alla plattformar.
Problemet ligger mycket i de som inte testat har noll koll på hur bra Mac OS X är. Allt går snabbare för hela GUI miljön är 100% genomtänkt. Lägg sen till terminalen som är lika bra som i alla andra terminalmiljöer. ;)