Spammande mask sprids på Facebook!
F-Secure, som hänvisar till webbsajten All Facebook, rapporterar om en ny mask som sägs vara den snabbaste spridande masken på Facebook.
Utvecklarna av masken (en form av virus) har hittat ett säkerhetshål i Facebooks plattform för applikationer som låter en applikation direktposta till användarens Logg (Wall) utan krav på interaktion.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
|
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här! |
I praktiken innebär detta att det räcker att en användare klickar på en länk till applikationen, för att det ska dyka upp spam på ens loggsida. Det verkar även som om masken kan skicka direktmeddelanden till vänner.
Meddelanden ser olika ut, men det vanligaste är de som följer här nedan. Det ingår även en länk, men den är inte med här - av naturliga skäl…
“I thought this survey stuff was GARBAGE but i just went on a shopping spree at walmart thanks to FB”
Om du får något sådant här suspekt meddelande ska du sålunda inte klicka på länken. Det räcker att klicka för att skräpmeddelanden ska dyka upp på din logg och eventuellt lura dina vänner att i sin tur klicka.
Det framgår inte av F-Secures bloggpost huruvida de har lagt in skydd mot applikationen i sitt säkerhetspaket. Men man kan anta att de flesta webbskydd som finns kommer att svartlista applikationens webbsida. Exempel på gratis skydd mot farliga webbsidor är SiteAdvisor och WOT.
| Säkerhetspaket | Pris | Licens | |
| Panda Rea! | 399 kr (133 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| Norton Bäst i test | 799 kr (266 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| McAfee Rea! | 324 kr (108 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| F-Secure | 645 kr (215 kr/PC) | 1 år/3 PC | |
| Kaspersky | 589 kr | 1 år/1 PC | |
| ESET Nod32 | 594 kr | 1 år/1 PC | |
| Trend Micro | 649 kr | 1 år/1 PC |
| Annonser |
|
|


Kenny
sa,
september 7, 2010 @ 17:00 | Svara
WOT är en bra lösning, men jag var tvungen att sluta att använda det efter att jag hade rankat Facebook. Eftersom FB var väldigt dålig med användarnas sekretess (och den var svinhög på WOT…?) så satte jag den på dålig. Helt plötsligt förstod jag varför folk hade satt den högt eftersom du hela tiden får upp en jävla varning om att du har själv rankat webbsidan som dålig, varenda gång du besöker den.
Därför slutade jag använda WOT. Klarade inte av att ljuga och påstå att FB hade bra sekretessinställningar så istället slängde jag ut WOT och återgick till mitt eget gamla sunda förnuft.
"Spammande mask" sprids på Facebook... sa,
augusti 15, 2011 @ 09:21 | Svara
[...] mer här: TKJ [...]