Städa datorn: En skola i 6 delar för snabbare dator
Städa datorn och få ett snabbare, stabilare, säkrare och bättre system. I en artikelserie hos PCOnline går jag i sex delar igenom hur du får ordning på en stökig och slö dator. Du får lära dig att städa bort allt skräp, trimma systemet och hårddiskarna samt installera program som skyddar din dator mot farlig kod.
Artikelserien riktar sig mot nybörjare, och det finns gott om länkar till olika gratisprogram du kan ladda ner för att få hjälp med arbetet. Tanken är att du inte ska behöva göra så mycket manuellt arbete, utan att programmen ska fixa det mesta åt dig. Följande delar ingår:
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|










The Blog of Blogs » Blog Archive » Städa bort skräpfiler från många program sa,
december 15, 2009 @ 09:05 | Svara
[...] Städa bort skräpfiler från många program BleachBit V0.7.2 [engelska, 10 MB, gratis]Många program lämnar kvar en massa temporära skräpfiler som med tiden fyller upp din hårddisk. Det här lagringsutrymmet vill du så klart ha till att spara mer väsentliga filer, och då kan det vara en god idé att köra BleachBit, som är gjort för att radera just skräpfiler genererade av olika program. Idag finns stöd för 70 applikationer, såsom alla webbläsare, Adobe Reader och så vidare. BleachBitSvensk skola i att städa datorn! [...]