Operativsystem
Ingen Startmeny i Windows 8 – vad tycker du om det?
Kategorier: Windows 8
Windows 8 kommer som bekant med rätt många förändringar i gränssnittet, även om det råder en del missuppfattningar om vad som verkligen gäller – exempelvis det felaktiga ryktet om att Skrivbordet försvunnit och att Metro ersatt allt.
En detalj som dock stämmer, och som uppenbarligen retat upp många Windowsanvändare, är att Startmenyn har försvunnit från skrivbordsmiljön i Windows 8. Att Microsoft plockat bort den har fått en del att se rött.
Själva skrivbordsmiljön är som sagt inte borta från Windows 8. Visserligen bootar operativsystemet upp i Metro, men du kan snabbt växla till det traditionella gränssnittet genom att antingen klicka på Desktop-ikonen i Metro eller trycka kortkommandot [Windows]+[D].
Så här inledningsvis är det bra att kunna köra skrivbordsmiljön, då vi har blivit rätt vana vid den. För vissa arbetsmoment måste man använda det traditionella gränssnittet – då går det inte att sitta i Metro. Det handlar om saker som lite mer avancerade Windowsanvändare sysslar med. Filhantering, programmering, systemadministration och så vidare.

Hejdå Startknappen!
Startknappen och -menyn har varit en fast del av gränssnittet sedan Windows 95. På den tiden använde vi Startmenyn hela tiden, för att köra igång program och annat. Sedan dess har sättet vi arbetar i Windows på förändrats.
Värt att känna till, är att Microsoft inte plockar bort Startknappen från Windows 8 bara på magkänsla. Du som följer deras utvecklingsbloggar, där de berättar om hur de valt att göra vissa saker i gränssnittet, känner säkert till att det ligger massor av statistik bakom varje beslut.
Microsoft sysslar mycket med beteendeanalyser och datainsamling om hur användare arbetar i Windows. Utifrån denna data kan man sedan tillföra, förändra – eller ta bort – funktioner. Det är också det här som ligger bakom beslutet att fimpa Startmenyn i skrivbordsmiljön.
Framför allt sedan Windows 7 har användare i allt större utsträckning slutat att använda Startmenyn. Jag funderade själv på hur jag använder Windows 7, och det är ytterst sällan jag öppnar Startmenyn till något annat än att göra en sökning efter program och filer.
Ska jag starta Excel, går det betydligt snabbare att trycka [Windows]-knappen och skriva ”exc” följt av [Enter], än vad det gör att klicka upp Startmenyn, klicka fram Program och sedan klicka på Excel-ikonen. De program jag ofta använder mig av, har jag fäst i Aktivitetsfältet, för att de ska vara lätta att nå.
Tydligen är jag inte ensam om att använda Windows så här. Användningen av Startmenyn har sedan Windows 7 kom stadigt sjukit, efter vad jag förstått på statistik från Microsoft. Här har man publicerat en lång artikel om gränssnittet.

Högljudd kritik från användare
Trots att jag knappt använder Startmenyn längre, skulle jag ljuga om jag sa att jag ibland inte störde mig på att den saknas i Windows 8.
Samtidigt tycker jag att det är viktigt att ta gränssnittet till nästa nivå. Vi kan inte stå kvar och stampa på samma plats som Windows 95. Även om det innebär att vi måste lära oss lite nya saker.
När man läser bloggar och nyhetssajter inom IT, och framför allt kommentarer i trollfästen som IDG, råder det ingen tvekan om att den försvunna Startknappen är en global katastrof utan dess like. Windows blir helt oanvändbart utan Startmenyn, skriver en del.
Jag hade gärna hört hur du ser på att Startknappen inte är med i Windows 8! Är Startmenyn fortfarande en avgörande del av hur du använder Windows, eller är det helt okej om den försvinner? Skriv en kommentar här nedan.
Läs också: 3 program som ger dig Startmenyn i Windows 8
| Webbhotell | Pris/mån | Utrymme | Trafik | Domäner |
| CITY NETWORK | REA: 10 kr!!! | 250 GB | 5000 GB | Obegränsat |
| Naturhotellet | 29 kr | 10 GB | 100 GB | Obegränsat |
| Loopia | 83 kr | 5 GB | 50 GB | Obegränsat |
| One.com | 12 kr | 3 GB | Fri* | 1 |
| FSData | 149 kr | 10 GB | 150 GB | Obegränsat |
| Crystone 75% rabatt! | REA: 15 kr | 250 GB | 5000 GB | Obegränsat |
| Surftown | 36 kr | 10 GB | 30 GB | 1 |
| Wopsa | 50 kr | 0,5 GB | 10 GB | 2 |
| Cliche | 9 kr | 0,5 GB | Fri* | 1 |
| Ev startavgift & domänkostnad tillkommer. Pris uppdaterat 130416. * Fritt så länge du inte har för mycket |
||||
-
Gunilla
-
Ole
-
Ylva
-
Marie Thorstensson
-
Pär Rohlin
-
http://www.toastmasterkillen.se Erik
-
Stellan
-
Anders Nordgren
-
Bitte
-
http://www.toastmasterkillen.se Erik
-
-
Wilms
-
Fredds


