Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Miljövänligt Webbhotell
Just nu 12 % rabatt på webbhotell och domäner!
Vi har kostnadsfri support, Wordpress, Kraftfulla servrar och 100% Nöjda kunder!
Prova oss idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

Tips: Prova Internet Explorer 9 och pinna TkJ!

Nu testar jag Avast! Antivirus i ett tag…

Åsikter:
23 kommentarer

Efter att ha kört AVG Antivirus i ett tag, har jag nu gått över till Avast! för att testa hur det fungerar. Både AVG Antivirus och Avast! Antivirus finns i gratisversioner, och det är dessa jag kör. Nu har jag bara testat Avast! i några timmar, så jag har inte fått någon större överblick av programmet, men det verkar sköta sig bra. Det är tyst och lugnt i bakgrunden, fast det verkar kräva mer internminne än AVG. I skrivande stund tar programmet upp 52 MB internminne. Det är rätt mycket, om man jämför med 2009 års versioner av de kommersiella säkerhetspaketen.

Avast! Antivirus

Att installera Avast! var inga problem. Till skillnad mot AVG krävs det dock att man fyller i sin e-postadress för att få en registreringskod skickad till sig. Det här tar dock bara en halvminut och koden kom på några sekunder. Den fyller man i första gången programmet startar upp. Jag valde bort skydden för e-post, eftersom jag inte använder någon POP3-mejl.

Avast! Antivirus

Själva gränssnittet i Avast! är verkligen en historia i sig själv… Det ser ut som en pimpad mediaspelare, och saknar all form av logisk standard, som vi annars är relativt vana med i Windowsprogram. Jag förstår varför man valt att automatiskt skicka upp Hjälpfilen när man kör igång huvudprogrammet, eftersom det annars skulle vara obegripligt med de konstiga ikonerna. Men å andra sidan är det inte så många ikoner, så det går snabbt att lära sig.

När jag hade installerat antivirusprogrammet var det residenta skyddet avstängt från start. Jag vet inte om det bara var ett litet fel hos mig, eller om det brukar vara det. I vilket fall som helst är det viktigt att man aktiverar detta direkt. Utan ett resident skydd – det vill säga antivirusskyddet som skyddar din dator hela tiden – försvinner en stor del av poängen med att ha ett antivirus.

Det första jag gjorde efter att ha installerat och ställt i programmet, var att köra en genomskanning av systemet. Enligt Avast! fanns det 16 smittade filer på min hårddisk. Det är inget bra betyg för AVG, eftersom det inte har rapporterat om de här virusen. Att det skulle vara virus som AVG tagit hand om kan inte stämma, eftersom jag valde att rensa bort allting, även viruskarantänen, när jag avinstallerade AVG.

Nu ska jag köra Avast! i ett tag och se hur det sköter sig! Jag får återkomma med en rapport om någon vecka, med mer åsikter om hur det har fungerat och hur programmet är att använda.

Fler gratis antivirus.

Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!

PRISGUIDE ÖVER ANTIVIRUS: Sponsrade länkar
Säkerhetspaket Pris Licens
Panda Rea! 524 kr (175 kr/PC) 1 år/3 PC
Norton Bäst i test 599 kr (199 kr/PC) 1 år/3 PC
McAfee Rea! 324 kr (108 kr/PC) 1 år/3 PC
F-Secure 645 kr (215 kr/PC) 1 år/3 PC
Kaspersky 589 kr 1 år/1 PC
ESET Nod32 594 kr 1 år/1 PC
Trend Micro 649 kr 1 år/1 PC
Diskutera artikeln! 23 kommentarer
Sponsorlänkar

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

23 Kommentarer »

  1. Erik LundmarkNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 06:50 | Svara

    Avast är (enligt mig) det bästa gratisskyddet. Har testat alla gratis virusskydd och fastnade snabbt för Avast. Särskilt uppdateringarna, de sköts smidigt och genomskinligt utan att man nånsin behöver tänka på det, eller bli störd ;) Är inne på mitt andra Avast År nu och har inga planer på något annat program.

    Men!… Vissa (jag var en av dem) kan råka ut för en ”bugg” med iTunes; när en låt spelats finns en chans att meta-taggen för låten försvinner, om man inte lägger till iTunes Music Library.xml och iTunes Library.itl i Undantagen.

    Tror detta är löst nu iofs, var nästan en år sen nu.

  2. Dino DalvedNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 08:37 | Svara

    Hej TKJ.
    Kul att du testar Avast.Jag har haft den i flera år och har bara positiva erfarenheter.Prova ställa känsligheten på ”hög” istället för ”standard”,då får du virusskyddet maxat.

  3. Dino DalvedNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 08:39 | Svara

    Hej TKJ.
    Kul att du testar Avast.Jag har haft den i flera år och har bara positiva erfarenheter.Prova ställa känsligheten på ”hög” istället för ”standard”,då får du virusskyddet maxat.
    Ladda även ner andra skinns (förslag: Vista) då får du bätter överblick över inställningarna.

  4. JakobNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 08:42 | Svara

    Hej Tommy

    Du kan ändra ”skin” på Avast i inställningarna, och ta bort det fula, dåliga gränssnittet som syns i din skärmdump.

  5. Dino DalvedNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 08:43 | Svara

    Hej TKJ.
    Kul att du testar Avast.Jag har haft den i flera år och har bara positiva erfarenheter.Prova ställa känsligheten på ”hög” istället för ”standard”,då får du virusskyddet maxat.
    Ladda även ner andra skinns (förslag: Vista) då får du bätter överblick över inställningarna.

    Sen Avast började med Spyware/malwareskydd har skyddet blivit toppmaxat.Förrut så fångade Superantispyware all ”skit” men numera tar Avast hand om den så Superantispyware ”har inget att jobba med”.

  6. anjelinaNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 08:59 | Svara

    jag har aldrig blivit klok på avast, felet ligger kanske hos mig dock, är inte alltid så teknisk:-)

  7. ZelliNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 09:31 | Svara

    För att vara gratis är Avast överlägset bäst.

    http://unoduekryss.blogg.se
    Spelbloggen som levererar!

  8. MickeNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 09:56 | Svara

    Jag har gjort samma resa, körde AVG från början och gick över till Avast. Det som stör mig mest med Avast är att man inte kan köra schemalagda kollar av hela hårddisken i gratis-versionen, åtminstone kunde man inte det är jag testade. Jag kör numera Comodo (http://www.comodo.com/), både för antivirus och brandvägg. Det verkar fungera bra än så länge. Däremot vill jag varna för deras Comodo System Cleaner som fuckade upp registret duktigt och tvingade mig att ominstallera XP.

  9. Dgtlx.comNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 10:49 | Svara

    Det är när man läser sådant här som det är så skönt att använda Linux. Då slipper man lägga massa tid på att installera och genomsöka datorn med massa olika program för att hitta spionprogram, virus mm.

  10. LindaNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 10:59 | Svara

    Har själv alltid haft avast, och det har fungerat klockrent.
    Fast när jag skaffade min vista dator fick jag problem med att webläsaren hängde sig. Så jag bytte då till avg. Däremot så var det inte det som var felet ;)
    Så det blir väl att återgå sen igen, fast nu prövar jag avg ett tag.

  11. YlvaNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:02 | Svara

    Ska bli intressant att höra avd du tycker om de olika programmen. Själv använder jag Avast och är väldigt nöjd, men har inte provat AVG.

  12. MickeNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:04 | Svara

    @Dgtlx.com: Jag har mest erfarenhet av Ubuntu, som jag gillar rätt bra och jag har lyckligtvis klarat mig utan virusangrepp, men det finns faktiskt virus till Linux också. Läs t ex den här ledaren för ett mer konkret exempel: http://www.datormagazin.se/uppsnappat/article416666.ece. Sen är det inte lika vanligt med virus till Linux, men det beror ju till största delen på att Linux har en väldigt liten marknadsandel vilket gör att intresset inte är lika stort att skriva virus för den plattformen.

  13. Dgtlx.comNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:05 | Svara

    svt.se:

    ”Rättegången mot personerna bakom sajten Pirate Bay kommer sändas på 24 Direkts webbplats.

    Även om SVT sänt delar ur flera uppmärksammade rättegångar, såsom Anna Lindh-mordet och Göteborgskravallerna, är detta första gången läsare får följa rättegången i sin helhet via webben.

    SVT kommer att lägga ut hela rättegången som en ljudfil på svt.se/24direkt med start måndagen den 16 februari.”

  14. OlaNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:07 | Svara

    Nån som har koll på om man kan testa Avasta utan att avinstallera befintligt antivirusprogram, jag kör F-secure i normala fall ?

  15. MickeNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:11 | Svara

    Det är punkten i slutet av länken som gör att den inte fungerar. Rätt länk: http://www.datormagazin.se/uppsnappat/article416666.ece

  16. MickeNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:14 | Svara

    @Ola: http://blogg.tkj.se/flera-antivirus-program-samtidigt-i-windows/

  17. HansNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 11:53 | Svara

    Argumentet om att övergå till Linux är tröttande. Samma visa hela tiden. Tanken är god men många använder olika elektroniska utrustning som kräver antingen Windows eller Mac. Även om det finns möjlighet att köra två olika OS på samma dator så innebär det ändå dubbelarbete. Jag tycker det räcker med ett OS på min dator! :-)

    Annars, har använt Avast i flera år. Fungerar förträffligt och är inte så krävande tycker jag även om det tar lite av minnet. Är mycket positiv till det. Flera av mina kompisar använder det.

  18. igorNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 17:47 | Svara

    du kommer säkert inte att bi besviken… har kört med avast i flera år och dator är virusfri…. avast belastar inte systemet så mycket…så rätt val med andra ord

  19. RajNo Gravatar sa,

    februari 11, 2009 @ 19:06 | Svara

    Jag har kört Avast sedan några månader tillbaka (jag läste om Avast på din hemsida). Jag tycker att det fungerar utmärkt. Registrering var lite svårt pga att det gäller att få sin nyckel via Epost och sedan hitta ikonen där man klickar och registrerar nyckeln. Avasts starka sida är, residentskydd som startar även innan windows (om jag har förstått det rätt), flera uppdateringar dagligen, tillåter sök efter virus function och har ngn form av anti spyware sydd, fast ej avancerad. Den tillåter multiple user switch. Layout (the skin) kan ändras till mer användarvänlig sort istället av musik spelare kontrol. Ladda ner ”skin” från deras hemsida, finns flera sorter. Verkar fungera bra tillsammans med PCtools firewall eller zonealarm firewall och adaware. Rekommenderat.
    Tack för en fin blogg Tommy.
    Raj.

  20. Johan SvahnNo Gravatar sa,

    februari 13, 2009 @ 23:32 | Svara

    Har själv använt Avast! Antivirus de senaste åren och är mycket nöjd. Det är en bit ifrån perfekt men helt klart bättre än det stora monstret Norton som jag jobbade i 4 intensiva timmar för att överhuvudtaget lyckas avinstallera… men det är en historia för sig. Det första man vill göra när man installerat Avast! är att stänga av ljudeffekterna, vilket annars snabbt blir ett irritationsmoment när programmet uppdaterar sig själv varje dag.

  21. JanNo Gravatar sa,

    februari 26, 2009 @ 15:44 | Svara

    Avast verkar vara rena bluffen. Jag testade ett gratisprogram, och fick reda på efter en tid att programmet skulle upphöra. Jag beställde då ett (Home-Edition), betalade 393:06 kr för ett ettårsabonnemang och trodde att allting var okay, men se inte. Nu kommer meddelande om att jag fortfarande har en gratisversion som gäller i 46 dagar till!!
    Avast är bluff och rena skiten

  22. TkJNo Gravatar sa,

    februari 26, 2009 @ 16:34 | Svara

    Jan: Det låter som om du har haft både gratis- och betalversion installerat och att de har krockat med varandra. Jag kan iofs inte garantera att det är så men enligt din problemförklaring låter det onekligen som om två Avast-versioner ligger i konflikt med varandra. Avsinstallera bägge och börja om, är mitt råd.

  23. KrilleNo Gravatar sa,

    mars 8, 2009 @ 11:37 | Svara

    Är verkligen 52mb så mycket? Har du tänkt på att visa processer för alla användare? =) Körde Zonealarms kommersiella säkerhetspaket för ett tag sedan och det tog betydligt mer minne än Avast. Har Avast installerat på min ”reservdator” tillsammans med Pctools gratisbrandvägg och Pctools Threatfire. Tycker det funkar hur bra som helst. Prestandan påverkas inte nämnvärt, trots att min reservdator har ett antal år på nacken och inte världens snabbaste dator. Måste säga att jag gillar Avast!



19:03Men In Black 3 – mobilspelet är bättre än filmen
09:03Internet Explorer har tappat förstaplatsen
22:2013 podradiosändningar för IT-intresserade
12:01P3 Browser: TkJ om att tjäna pengar på bloggar
08:58Smart rörelsekontroll för 500 kronor
05:23Läs TkJ Blogg på din smartphone!
11:00Microsoft tror på apputveckling för Windows Phone
Erbjudande från City Network
.nu-domäner för 10 kronor styck! Beställ idag - begränsat antal.

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter