Tjäna pengar: Så blir du rik på att blogga!
Tjäna pengar enkelt på att driva en blogg! Det är lättare än vad du tror – här lär du dig hur!
Det finns det gott om alternativ. Du behöver inte ha företag registrerat eftersom de allra flesta kan betala ut ersättning som vanlig lön till dig. Pengarna betalas direkt till ditt vanliga bankkonto och företagen betalar din skatt och meddelar Skatteverket. Allt löser sig automatiskt, lagligt och korrekt!
Affiliateprogram: Snabbaste sättet att tjäna pengar
Ett affiliatenätverk låter dig gå med i så kallade program, som drivs av företag/annonsörer. Du får betalt för att driva trafik till annonsörens hemsida genom att länka med annonser, textlänkar och så vidare. Varje program har olika betalsätt – de flesta betalar provision på försäljning som din trafik genererar.
Vill du tjäna pengar med affiliateprogram, läs min lätta guide till hur du tjänar pengar på affiliateprogrammet Commission Junction. Den går steg för steg igenom hur du kommer igång och hämtar annonsmaterial.
| Annons – artikeln fortsätter under annonsen | |
Anmäl dig till alla affiliatenätverk nedan! Det kostar ingenting och du har inga krav. Ju fler du är med i, desto fler och bättre program/länkar kommer du att få tag på.
CJ är världens största affiliatenätverk som erbjuder tusentals program att välja mellan. Här har du lätt att hitta rätt för din målgrupp, och du kan snabbt tjäna pengar enkelt. Ofta mycket bra ersättning, brett utbud och bra statistik. Enkelt att använda. Rekommenderas - jag tjänar bra med pengar härifrån. Sidan är engelsk men företaget finns även i Sverige. Kom igång-guide.
Det största affiliatenätverket i Sverige. Har en stor mängd program knytna till sig och erbjuder många bra funktioner, såsom annonspooler och omfattande rapport- och statistikverktyg.
Konkurrent till Tradedoubler som har lyckats rätt bra med att koppla till sig företag med olika program. Eftersom de flesta företag/annonsörer bara använder ett affiliatenätverk bör du skaffa konto på alla, så att du hittar de bästa annonsörerna för din sajt. Du får 70 kronor genom att gå med.
Är i likhet med Affiliate en konkurrent till Tradedoubler som funnits ett tag. Jag använder Tradedoubler som referensram eftersom de har funnits längst på svenska marknaden, så jag menar inte att de nödvändigtvis är bäst. Double har ett enkelt system för att tjäna pengar. Som sagt – skaffa konto hos alla om du menar allvar med att tjäna pengar på affiliateprogram. Kom igång-guide.
Stort och tryggt nätverk som har massor av bra program som du kan tjäna stora pengar på. Härifrån tjänar jag många många tusenlappar varje månad. Placerat i Tyskland.
Ett relativt nystartat nätverk som har rätt många program att fritt välja mellan. Mycket som handlar om hälsa och skönhet. Driver du en blogg inom detta område hittar du många bra affiliatelänkar här.
AdTraction NY!
Ett helt nytt affiliatenätverk som lovar mycket gott vad gäller länkar. De använder ett nytt smartare system som skapar bättre och mer effektiva mätlänkar, som i längden ger bättre avkastning. Gå med från början och testa!
Mer läsning: Vill du lära dig mer om affiliatenätverk, läs min guide.
Tjäna pengar via annonsnätverk
Ett annonsnätverk har fördelen att du inte behöver arbeta något med annonshantering själv. Det räcker att du ansluter dig, och nätverkets säljare tar hand om att kränga annonser för din sida exklusivt eller för sajter i hela eller delar av nätverket. Betalning varierar mellan att du får betalt per annonsvisning, per klick eller ett fast pris för en viss tidsperiod.
Ett nytt nätverk som fått en hel del publicitet. Erbjuder en rad olika annonsformat, allt från rektanglar till skyskrapor, storbanners och radannonser. Det är enkelt att registrera sig och implementera koden. Annonser syns bara om de har sålt något, så det finns inga så kallade pluggannonser. Försäljning sker kampanjvis och de betalar ofta rätt bra per visning. Lätt att tjäna pengar om du har många sidvisningar.
Även AdOperator är nystartat. De säljer främst textannonser och du får betalt per klick, men du kan även sälja annonsplatser med fast pris per vecka. AdOperator verkar inte riktigt ha kommit igång med försäljningen ännu, eftersom det är så pass nytt.
Behöver jag förklara AdSense? Det är Googles textannonser. Att gå med i AdSense är lätt och det smarta är att annonserna anpassas efter vad som finns på sidan, eftersom Google indexerar dina webbsidor och vet vad som finns därpå. Det är därför AdSense-annonser gör reklam för säkerhetsprogram om jag skriver om antivirus eller brandväggar. Betalar inte ut lön utan skickar bara pengarna som check eller direkt till ditt konto, så du får själv anmäla till skattekontoret att du fått betalning. Läs min guide till att tjäna pengar med AdSense.
Binero Vinnare i Internet World test 2009! Binero 2.0 har bland annat 100 GB lagring och 2000 GB trafik! Fritt antal domäner och MySQL-databaser. Rekommenderas!
Surftown Prisvärda, riktigt bra – stora framgångar senaste tiden!
One.com Väldigt omtyckt och prisvärt. Egen domän snabbt!
Webbdo Prisvänligt och passar för WordPress
Få betalt för att skriva
Jag har skrivit om Blogvertiser tidigare. De har fått en del kritik, och det är inte så konstigt med tanke på att det inte rör sig om annonsplatser utan det redaktionella innehållet. Som bloggare får du betalt för att skriva om annonsörers tjänster och sajter.
Det här är ursprungligen en dansk tjänst som nu kommit till Sverige. Den fungerar på samma sätt som Blogvertiser, ungefär. Du får helt enkelt betalt för att skriva om annonsörer. Läs mer om Bloggerwave i mitt test.
Har jag missat något tjänst? Skicka ett e-post till mig eller lämna en kommentar här nedan så ska jag uppdatera inlägget.
Läs mer om att tjäna pengar:
- 5 tips för en mer besökt blogg
- Nyttig läsning för dig som vill lyckas med din blogg
- Bli framgångsrik med din WordPress-blogg
- 16 enkla sätt att förbättra din blogg
- Trackback ger dig automatiska länkar tillbaka
- Så blir din modeblogg stor som Blondinbellas
Läs min e-bok Datorsäkerhet för nybörjare! Lär dig att skydda dig själv och din dator mot bedrägerier, attacker, farlig kod och andra hot på Internet. Massor av nyttiga tips, och guider till hur du installerar gratis antivirus och antispyware.
Här tjänar du enkelt pengar på din hemsida! Anmäl dig till allihop för bästa erbjudanden och annonsörer.
Tradedoubler Double.net Affiliator Commission Junction Zanox Frossle EuroAds AdTraction IQMedier
Om du gillade det här inlägget, läs det här!
| Annonser |
|
|












Jonas g
sa,
januari 13, 2008 @ 16:33 | Svara
Hur mycket ger det att lägga till den här typen av reklam på hemsida ?
Har någon gjort någon undersökning på hur många besökare som behövs för att det ska vara värt något ?
TkJ
sa,
januari 13, 2008 @ 17:25 | Svara
Jonas: Det varierar jättemycket. Det handlar så klart om vad du skriver om, hur du placerar reklamen och hur mycket du arbetar med att anpassa affiliateprogram efter innehållet. Har du några hundra besökare om dagen kan det ge någon tusenlappar i månaden – om det sköts bra.
Joy
sa,
maj 28, 2008 @ 18:08 | Svara
Hejsan! Ville bara fråga dig vilken tjänst du rekomenderar mest för en blogg som min, som har mellan 20-120 besökare om dagen.
(Finns ju så många tjänster att tjäna pengar på, svårt att välja för en blindhöna som mig!)
Tacksam för svar!
Mikael Widéen
sa,
juni 6, 2008 @ 20:26 | Svara
Joy, jag tycker du skall börja med Adsense. Välj därefter ett affiliatenätverk t ex Tradedoubler och länka till de programmen som finns där utifrån det du skriver om. Utöka sen eventuellt med annat affiliatenätverk och när du har lite fler besökare även med Tailsweep.
Per
sa,
juni 25, 2008 @ 22:45 | Svara
Det är väldigt lätt att glömma att skatta för pengarna och riskera att göra fel vid deklarationen…
se följande länk….
http://www.skatteverket.se/nyheterpressrum/pressrum/pressmeddelanden/2008/2008/20080613internetingenskattefrizon.5.121b82f011a74172e5880001860.html
Mattias
sa,
juli 10, 2008 @ 11:14 | Svara
Agent interactive har en väldigt enkel struktur på sitt affiliate nätverk. Mycket enklare än min erfarenhet av tradedoubler… än så länge.
http://skoldator.wordpress.com
Mattias
sa,
juli 10, 2008 @ 11:15 | Svara
Är det förresten någon som vet hur man får in flash/javascript-baserade annonser på wordpress.com?
Lotta
sa,
juli 19, 2008 @ 21:59 | Svara
Hej!
jag hade ADense en tid och det kom upp porrig reklam så jag tog snabbt bort den. Jag har en inredningsida så det är ju väldigt konstigt..
Mattias
sa,
juli 28, 2008 @ 20:05 | Svara
Är det någon som kan redogöra för hur mycket skatt och avgifter som dras ifrån inkomsterna på de olika nätverken? På agentinteractive dras över 50% på ett 2kr-klick tex… är inte det lite mycket? Hur fungerar det på tradedoubler tex?
Erica
sa,
augusti 2, 2008 @ 22:33 | Svara
hej!
jo jag har en blogg som har besökare från 0-40 der varrierar!
vilken tjänst rekomenderar du för min blogg? och hur får man en tjänst som skickar ut grejer til en i bland? jag vet att kenza har så
hoppas jag kan få ett svar! skicka gjärna svaret till e-posten! :)
Ermin
sa,
september 17, 2008 @ 15:42 | Svara
Hej tycker du har en väldigt bra blogg skulle gärna vilja göra ett länkbyte med dig.
Mvh Ermin
xperten.webb.se
Sven Ohlsson
sa,
oktober 10, 2008 @ 14:38 | Svara
Finns det inte något som heter moral?
Betald textreklam som från Blogvertiser måste jag säga är att lura läsaren. Skulle jag komma underfund med att en blogg jag läser får betalt för att göra reklam för något i texten utan att det egentligen framgår att det är reklam är ju allt förtroende borta.
Jag skulle inte heller acceptera att placera in reklam på min sida där jag själv inte har kontroll över vad som görs reklam för. Min egen moral säger till mig att jag inte gör reklam för något som jag inte skulle stå för själv. Helt plötsligt riskerar jag att göra reklam för en porrsajt eller ett företag jag personligen tycker är en bluff osv.
Återstår alltså rena fffiliateprogram. De få kronor som trillar in får bli en bonus. Men om jag skrev min blogg för att tjäna pengar försvinner ju argumentet för att skriva bloggen – åtminstone för mig.
Jonas Olsson
sa,
januari 11, 2009 @ 08:50 | Svara
@Sven
Jag håller med till viss del. Samtidigt är det ju samma sak som all tv reklam du ser. Tror du inte personerna där får betalt för att säga en sak? Likväl tappar man inte förtroendet för TVn:)
Jag använder inte själv blogvertiser men har hört att man kan själv neka eller acceptera ett uppdrag. Så man kan styra det lite i allafall
ida
sa,
januari 22, 2009 @ 20:38 | Svara
hejsan, om man är en 14 årig tjej, är det möjligt att jag kan tjäna pengar på min blogg ?
Joolz
sa,
februari 4, 2009 @ 22:20 | Svara
Samma fråga som ida, kan man som minderårig gå med i ett affiliatenätverk?
Hampus
sa,
februari 4, 2009 @ 23:22 | Svara
Ponera att jag skulle välja t ex ”Tailsweep”. – Hur vet jag att de är säkra, hederliga och inte bara är ute efter mitt kontonummer för att utnyttja detta till annat?
Och vad har jag för garanti på att deras pondus i sakfrågan är något att lita på?
TkJ
sa,
februari 5, 2009 @ 00:03 | Svara
Hampus: Det enda någon kan göra med ditt kontonummer är att sätta in pengar.
TkJ
sa,
februari 5, 2009 @ 00:04 | Svara
Angående att som barn vara med i affiliatenätverk så går det nog i de flesta fall. Man kan få lön även som mindreårig.
Sven Tycker
sa,
februari 12, 2009 @ 18:48 | Svara
Reklam står jag ut med, men det ska tydligt framgå att det är just reklam. Avbrott för reklam visar att det är reklam. Men om Aktuellts reporter helt plötsligt skulle få betalt av Företag A för att prata bra om just Företag A i Aktuellt så är ju allt förtroende borta. Samma med reklam i bloggtexten där det inte framgår att det är betald reklam utan läsaren tror att det är bloggarens neutrala personliga åsikt. Alltså, bannerannonser – OK. Men reklam i texten där det inte framgår att det är betalda åsikter – oärligt.
PPC SPY
sa,
februari 18, 2009 @ 17:48 | Svara
Som vanligt bra skrivet, ska följa allt du skriver om bloggeri
Peter Jansson
sa,
februari 20, 2009 @ 12:49 | Svara
En trevlig artikel om att tjäna pengar på sin blogg har skrivits av Dave Winer, se länken till den här kommentaren.
Johan
sa,
mars 2, 2009 @ 13:39 | Svara
Jag kan tipsa alla som behöver hjälp med att tjäna pengar på er blogg eller hemsida (eller bara tjäna pengar utan någon webbplats) om http://www.internetinkomster.net. Jag köpte rapporten på förstasidan och den ger verkligen intäkter. Perfekt att använda på min blogg!
Johan
sa,
mars 2, 2009 @ 13:40 | Svara
Länken funkade inte, här är den:
http://www.internetinkomster.net
My Hartman
sa,
mars 30, 2009 @ 18:51 | Svara
jag har ca 700-1000 besökare om dagen på min blogg, hur mycket skulle jag kunna tjäna på det? Jag skulle gärna vilja ”installera” detta, men jag är under 18 år, hur blir det då?
Kalle
sa,
april 24, 2009 @ 16:46 | Svara
Schyst guide!
Jag har en blogg med lite mopedguider och annat och skulle gärna tjäna lite pengar på den också. Vet du om det är tillåtet att istället för att länka till permalänken från startsidan så länkar man till reklam, om man visar tydligt i utdraget att det är reklam som man tar sig till om man klickar på länken?
Gino Abdullah
sa,
april 26, 2009 @ 19:01 | Svara
Hej! Underbara tips. I och med att jag är studerande och jobbar eh hel del blir det lite svårt för mig att ha tiden över för att skapa mig dessa typer av tjänster. Därför tänkte jag komma med ett förslag som jag gärna tar per e-post. Jag tjänar peng rpå det och även du. Jag behöver helt enkelt en hjälpande hand.Hör gärna av dig!
Joakim
sa,
maj 7, 2009 @ 15:12 | Svara
Sedan finns även denna sida, innehåller en massa matnyttig information över möjligheter på nätet både finansiella och marknadsföring.
Linn
sa,
maj 7, 2009 @ 17:58 | Svara
När man blivit medlem på sidorna och lagt ut reklamen och kanske får in lite pengar, måste man själv fixa med skatt och sånt där när pengarna har kommit in? eller hur är det?.
Robert Levinsson
sa,
maj 12, 2009 @ 07:36 | Svara
Mycket bra lista. Fick en del tips här. Tack.
En liten paus i bloggandet sa,
maj 16, 2009 @ 12:42 | Svara
[...] inte likt TkJ bloggandet som en inkomst så jag återkommer med ny kraft när livet stabiliserat sig igen. Tills dess blir det lite mindre [...]
A Nym
sa,
maj 17, 2009 @ 20:52 | Svara
Det finns ett annat sätt att tjäna pengar för oss som inte är så bra på att blogga. Det är gratis, busenkelt och ett helt nytt sätt. Maila mig – pengartack@gmail.com så ska jag berätta mer. /A
Smsnetwork
sa,
juni 26, 2009 @ 11:52 | Svara
Det finns även http://www.frossle.com
Jonas det är exakt som TKJ säger, själv tjänar mina sajter mellan 300.000 till 600.000 i månaden i reklam, och kampanjer, detta är pågrund av att min sajt är skrift på Svenska, Norska, Danska, Finska, Franska, Estlänska, Engelska och många fler spårk.
Och besökare över hela värden.
Ju mer besökare, och ju mer du anpassar reklamen efter innehållet ju mer kan du tjäna.
Finns vissa annonsörer som betalar 500:- per insättning hos en annonsör.
Vilket har man mellan 20-120 besökare och säg att 40 st slutfört det så har du ju 500×40 på dagen vilket blir 20000:-
Sen beror ju helt och hållet på vilka annonsörer man använder.
Mina annonsörer som jag kör på själva klick får inte komma upp på sajten om dem betalar mindre än 4:- per klick.
Freddan
sa,
juli 17, 2009 @ 18:37 | Svara
Jag regisrerade ett domän och allt på förstasidan där men sen kommer man inte mycket längre.. man borde ju behöva något lösenord eller något för att kunna logga in någonstans..
Ha de fint
abm
sa,
juli 19, 2009 @ 18:15 | Svara
Det finns inte så många bloggare som kan säga att dom kan försörja sig på sitt bloggande. För att tjäna pengar måste du ha besökare. Man kan inte tjäna pengar med 100 besökare/dag, inte mycket pengar i alla fal. Men varför inte ha 10-100 bloggar som har 100 besökare/dag, då pratar vi pengar.
Här får ni tips:
1. Gå till http://www.000webhost.com registrera dig och du har webbhosting som är gratis och är bättre än One.com
2. Gå till http://abmblogg.com och skaffa skript för auto blogging
på wordpress och blogger bloggar.
3. Luta dig tillbaka och se kulorna rulla in
TkJ
sa,
juli 22, 2009 @ 23:26 | Svara
abm: Sådant rekommenderar jag INTE. Internet är tillräckligt fullt av skit. Vi behöver inte idioter som lägger upp 100 skräpbloggar som bara snor material från andra och som smutsar ner sökmotorerna.
Martin
sa,
juli 24, 2009 @ 18:04 | Svara
Hej, nä, håller ju med tkj om att abm:s förslag inte skulle gagna webben på något vis… men: är inte det främsta argumentet att det inte skulle fungera? Eller KAN det rent utav funka?! Hmm.
TkJ
sa,
juli 24, 2009 @ 23:04 | Svara
Martin: Tja, om man struntar helt i moraliska aspekter så finns det så klart rätt många saker man kan tjäna pengar på… :P
abm
sa,
juli 25, 2009 @ 09:42 | Svara
@TkJ, @Martin Systemet fungerar, och är helt “Set-it-and-Forget-it”.
Vad det gäller moral och etik, jag vet inte, jag är inte expert i ämnet LoL :) .
@TkJ sa:” … snor material från andra … ”
Skriptet översätter engelska bloggar till svenska så jag tycker inte att det kan betraktas som stöld. ”Google translate” gör samma sak.
abm
sa,
juli 25, 2009 @ 10:01 | Svara
Se hur jag skapar en blogger blog på 5 min.
http://www.youtube.com/watch?v=J0iSDEQMSME
abm
sa,
juli 25, 2009 @ 13:19 | Svara
Hmm.. Fel länk! Sorry.
http://abmblogg.com/ABMvideo/ABMvideo.swf
Angie
sa,
juli 25, 2009 @ 16:35 | Svara
Hej hej!
grymma förslag du ger :)
tänkte bara kolla, är alla dem gratis sidor man går med i? eller måste man betala för vissa?
TkJ
sa,
juli 26, 2009 @ 16:53 | Svara
Angie: Alla är gratis.
JESLI.SE en blogg om livet från sveriges framsida - härliga göteborg! » Blog Archive » “Så blir du rik på att blogga” sa,
augusti 4, 2009 @ 20:45 | Svara
[...] hittade en hemsida där man kan läsa massor om ämnet och där finns även tips på hur man exempelvis kan göra för [...]
Robert
sa,
augusti 25, 2009 @ 22:03 | Svara
Bra tips du har. Ska nog ta och testa något av affiliatenätverken.
Stellan
sa,
september 12, 2009 @ 11:35 | Svara
Hej Tommy.
Jag håller precis på att starta en blogg.
Har läst mycket om affiliate länkar tänkte därför kolla om du har någon koll på om man borde använda ”link cloak” sidor?
Sam Elfström
sa,
september 13, 2009 @ 13:20 | Svara
Det här inlägget har värkligen gett mig mer sug till att starta en blogg.
Jag funderar på att starta en blogg!!
Min pappa har sagt att bloggar är skit, men ändå…
Tjäna pengar på att blogga sa,
september 27, 2009 @ 14:59 | Svara
[...] Tjäna pengar på att blogga Posted by admin September 27, 2009 Låt mig fråga dig: ”Vill du börja blogga bara för att bli rik snabbt? och tjäna pengar” …Det är sant att man kan tjäna pengar genom att blogga, men för riktigt framgångsrikt bloggande krävs det att du också har kunskap om främst två saker: 1. Hur man skapar en populär blogg. 2. Hur man tjänar pengar på sin trafik genom affiliateprogram. [...]
Tjäna pengar på din hemsida | GoLidén.com sa,
oktober 18, 2009 @ 15:51 | Svara
[...] Så blir du rik på att blogga – blogg.tkj.se 24 / september / 2009 Nyheter [...]
Laffe
sa,
november 12, 2009 @ 18:59 | Svara
Hej TKJ!
Hur funkar det med affiliatenätverk och pengarna?
Är det bara så att man få pengarna på kontot varje månad eller liknande, och sen behöver man inte göra något mer?
Eller måste man göra något när man får pengarna?
Och sen en till fråga, är det någon åldersgräns på hur gammal man måste vara för att kunna använda affiliatenätverk? Vet du det? :)
Tack för en bra blogg!
MVh
Laffe
Carl Stridsberg
sa,
november 21, 2009 @ 18:06 | Svara
Ser att du har ”Sponsrade länkar” på bloggen. Har för mig att Google inte gillar att man har något som heter så. Att det är bättre att kalla dem ”Länktips” eller ”Månadens länkar” typ..
Hur ligger det egentligen till med detta Tommy?
//Carl
Björn
sa,
november 27, 2009 @ 10:29 | Svara
Det bästa sättet att tjäna pengar på sin blogg lyder som följande: Hitta en produkt, skapa en hemsida om den – SEO. Fungerar extremt bra för mig, och jag drar in hur mycket pengar som helst varje månad på detta!
Pontus E
sa,
december 22, 2009 @ 23:07 | Svara
Agent Interactive har nya ägare och är inte i konkurs längre.
CAMIE
sa,
december 23, 2009 @ 03:24 | Svara
Jag är extremt tveksam till alla dessa program. Speciellt AdOperator, Tradedoubler och Double.net, har prövat dessa och de ger inte ett öre om man inte har tillräckligt med trafik!
AdOperator väljer dessutom själv ut vilka annonser som ska visas, vilket inte alls blev rätt.
Tror att många av de här företagen utnyttjar t.ex. bloggare genom att säga att man tjänar pengar lätt på att lägga ut deras annonser på bloggen fast det man egentligen gör är att visa annonser helt i onödan och gratis dessutom..
Det är mycket jobb för ingenting om din hemsida inte har tillräckligt med besökare… Men det är det aldrig någon som säger…
TkJ
sa,
december 23, 2009 @ 16:08 | Svara
Camie: Det är klart att du behöver tillräckligt med trafik för att tjäna pengar på annonsförsäljning. Det är ju samma sak med all form av försäljning. Har du en butik utan besökare, säljer du inget. Har du en tidning som ingen läser, vill ingen annonsera.
Fördelen med Internet och affiliateprogram är att du kan vara med trots att du inte har en viss mängd trafik. Du har chansen även om du har lite besökare. Visst kommer du inte tjäna pengar som en sajt med mycket besökare, men det goes without saying.
Anders Ericsson
sa,
januari 1, 2010 @ 16:57 | Svara
Bra och detaljerat! Bra att ni listar alla olika affiliate nätverk också. Läste en liknande artikel på http://www.webhostingguiden.se/tjana-pengar-pa-att-blogga/ men den tar inte upp dom olika affiliate nätverken utan endast vart man kan registrera sig för gratis bloggar.
johan
sa,
februari 6, 2010 @ 23:40 | Svara
Hej, tack för intressant läsning!
Becca
sa,
februari 10, 2010 @ 15:29 | Svara
Alla affilate program, är det gratis att vara publisher?
Tobias
sa,
februari 22, 2010 @ 08:38 | Svara
Intressant läsning. Annonser är ju ett bra komplement till en sida för besökare som inte söker exakt din produkt, men kanske liknande produkter som du själva inte tillhandahåller. Det skadar aldrig att ha en annons eller två uppe.
christoffer
sa,
februari 24, 2010 @ 14:43 | Svara
hej.
trade deuble är inte alls bra.
dom hittade på lögner om min hemsida för kunna dra tillbaka alla min förtjänster tex telenor på 320kr för ogitlig anosering.
jag var i kontakt med telenor på deras chatt och skriv vad jag hade skrivit om dom och var jag hade dom. telenor kolla upp min sida och dom såg inte några fel som visade att det var ogitlige anoser ttvär kunde dom inte göra nåt, dom sa att jag måste reda ut det med trade duble jag har skrivit fler mail och inte fått ett enda svar på 3vecker.
ochså sa dom att en anose visade visade om battirer gick till telia osv och ska stäga av mig för detta och allt jag tjärnat, men jag kollade upp detta det stämmer inte den gå till battiresovernight som den ska, ochså kollade jag upp alla mina linkar flera gånger och alla gå rätt ochså bad jag andra kolla upp mina linkar och alla säger dom gå rätt. jag förstå inte vad dom håller på med dom lurade mig på nästan 600kr så jag varnar er för det programet skaffa en annan istället.
om ni inte tro mig gå ut på min hemsida cglinkforyou.com och kolla tex min battre anossen som inte alls gå till tela som dom påstor. jag har besämt om dom inte svara snart och ge mig det jag har tjärnat kommer jag ta bort deras anoser och varna andra för dom på min hemsida
Anders
sa,
februari 25, 2010 @ 17:15 | Svara
Läste att det var en som fick porrlänk på sin blogg och det är ju inte så kul. Kan man välja kategorier av reklam som man ej vill ha?
Nicole
sa,
mars 1, 2010 @ 22:56 | Svara
Hej!
Jag har en snabbt växande blogg (har haft den i två veckor och besökare per dag ökar kraftigt, nu är jag uppe på 70 besökare om dagen) Jag undrar vilket sätt jag bäst kan tjäna pengar på? Då det är många yngre tjejer som läser min blogg vill jag på inget sätt råka få reklam om porr eller något annat vulgärt.
Skulle vara väldigt tacksam för svar.
Vänliga hälsningar Nicole
TkJ
sa,
mars 2, 2010 @ 18:16 | Svara
Nicole: På 70 besökare kan du inte tjäna några pengar. Du behöver nog upp till 7000 innan det är lönt att arbeta med det, om du har en målgrupp bestående av unga tjejer.