Twitter köper Tweetdeck för $40 miljoner
Idag meddelar Twitter att man köper upp Tweetdeck – en utmärkt Twitterklient som finns för en rad olika plattformar. Rykten om uppköpet har cirkulerat i ett tag nu, så det är inte jätteförvånande.
TechCrunch skrev i början av maj att Twitter tänkte köpa Tweetdeck för mellan 40-50 miljoner dollar. Idag läser jag hos CNN att köpet är genomfört.
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
Jag har testat en mängd olika Twitterklienter, och idag kör jag Twitters egna applikation på iPhone och iPad, efter en tid med Tweetbot på iPhone. På mina datorer kör jag Tweetdeck; som applikation på min Mac och som Chrome App på mina Windowsdatorer.
Som CNN skriver har Twitter en historik av att köpa upp Twitterklienter. Deras officiella applikation för iOS bygger till exempel på Tweetie. Skälet till varför man köper upp klienterna är gissningsvis att man vill komma åt användarna och på något sätt implementera stöd för de olika annonslösningarna som Twitter tjänar pengar på.
För den som undrar varför jag gick tillbaka till Twitters egna klient, efter en månad med Tweetbot, beror det på att Tweetbot inte ville fungera i horisontalläge – det vill säga om jag vrider min iPhone 90 grader. Jag tycker det är för svårt att skriva på tangentbordet i vertikalläge. Synd att en sådan liten detalj drog ner en i övrigt suverän applikation.
Läs också hos TechCrunch.
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
Apps för iPhone & iPad Tester av apps för iPhone och iPad
Playman.se Smarta tillbehör till iPhone och iPad! Just nu upp till 70% reapriser!
iPhonebutiken Över 700 tillbehör för iPad och iPhone!

