Hemsida | Bäst antivirus | Lär dig blogga | Gratisprogram | Twitter | Nyhetsbrev | Bra länkar | Annonsera | Kontakt | Om bloggen

Sponsorlänkar »

Sveriges Miljövänliga Webbhotell
Naturhotellet.se ger dig just nu 15% i rabatt
Fri support och gratis underdomäner.
Testa oss gratis idag!

Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...

Betalartiklar »

Populära artiklar »

Ad: Bra webbhotell »

City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!

FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!

Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell

Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal

Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick

Ad: Antivirus »

Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!

Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn

ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32

Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd

Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet

F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!

McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd

Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.

Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet

Ad: Tjäna pengar »

Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!

Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.

EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.

Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!

Double Tjäna pengar på din hemsida!

Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk

Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag

» Lästips: Så enkelt tjänar du pengar på din blogg!

Läsarfråga: Ta bort Antivir Solution som smittat datorn!

Åsikter:
11 kommentarer

Om du drabbats av ett virus, vad gör du då? Om detta handlar denna läsarfråga!

Min mamma har fått ett virus som blockar i princip alla hemsidor förutom en. Man kommer in på en hemsida för ett så kallat antivirus program som heter Antivir Solution.

Har lyckats lista ut hur man kommer ut på internet i alla fall och blev tipsad att ladda hem avast antivirus och spybot search and destroy.

Men inget av dessa program vill fungera och datorn hänger sig, vilket innebär att jag måste starta om datorn och ominstallera programmen. Nu undrar jag hur jag ska kunna få bort det här viruset?

Annons – artikeln fortsätter under annonsen

Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!

Till att börja med vill jag slå hål på myten om att antivirusprogram kan ta bort virus. Det gör de som regel inte.

Antivirus är ett skydd

DatorvirusAntivirus är proaktiva – de skyddar datorn från att drabbas av datorvirus (läs: Allt du behöver veta om datorvirus!). Om datorn blir infekterad, på grund av att man exempelvis inte haft ett uppdaterat och aktiverat antivirus, är det ofta svårt att lösa problemet.

Har viruset infekterat systemfiler och raderat data kan den enda lösningen vara att formatera hårddisken och installera om Windows. Glöm filerna som ligger på hårddisken, de är förmodligen virussmittade. Återigen ett gott skäl att ta backup.

Jämför antivirus med bilbälte. Ponera att Kalle är ute och kör bil utan bilbälte. Det går så illa att Kalle kör av vägen, kastas genom framrutan och förstör frisyren mot en småländsk stenmur. Hjälper det Kalle om man lägger ett bilbälte på honom? Nej. Principen är ungefär densamma för antivirus. Förr hade antivirus funktioner för att ta bort infektioner, men idag är de enbart inriktade på att förhindra virussmitta.

Jag har skrivit en artikel om detta: Antivirus räddar sällan en smittad dator. Nu inser jag att jag låter rätt barsk. Det är meningen, för jag vill understryka vikten av att köra antivirus.

Antivir Solutions, ett falskt säkerhetsprogram

Ta bort Antivir SolutionMed detta sagt är det min förhoppning att alla skaffar ett bra antivirus och ser till att hålla det uppdaterat.

Antivir Solutions är ett fejkat antivirus. Det ska inte förväxlas med det legitima virusskyddet AntiVir! För att drabbas av Antivir Solutions måste man aktivt ladda ner och installera det - skaparna gör sitt bästa för att lura användare till det.

Om man blir lurad ska man defintivt inte känna sig dum – det är väldigt, väldigt lätt att råka ut för det!

Falska säkerhetsprogram är ett stort problem idag. De som skapar dem tjänar pengar på att försöka få användarna att köpa ”fullversionen” av programmet. Det är helt och hållet bedrägeri.

Antivir Solutions verkar förutom detta styra om din Internettrafik genom att ändra inställningarna i webbläsaren så att trafiken skickas via en lokal proxy. På så sätt kan Antivir Solutions peka om dig hur de vill, och de vill så klart att du hamnar på sajter som är infekterade av virus, spioner och annan bråte som lurar dig på information och pengar.

Nu tänkte jag kasta en rejäl sten i glashuset genom att förklara hur du kan bli av med Antivir Solutions…

Ta bort Antivir Solutions

Det kan gå att ta bort Antivir Solutions. Jag har hittat en lösning på sajten 2 Spyware. Här kan jag inflika en varning – känner du inte till sajten, ska du vara misstänksam! Virusmakare sprider gärna sin bråte genom att lägga upp infekterade program som utger sig för att ta bort virus, så kallade removers.

Jag kände inte tidigare till 2 Spyware, men enligt SiteAdvisor och Norton Safe Web verkar sajten trovärdig. Dessutom kräver deras lösning inte att du laddar ner någonting, om du inte vill.

Felsäkert lägeSteg 1: Starta om din dator och håll nere [F8] när den bootar upp. Du bör komma till en meny där du kan välja felsäkert läge (Safe Mode). Välj felsäkert läge med nätverksanslutning.

Steg 2: Starta Internet Explorer, välj Verktyg och Internet-alternativ. Gå till fliken Anslutningar och klicka på LAN-inställningar. I fönstret som dyker upp kommer proxyvalet vara förkryssat. Kryssa bort.

Steg 3: Ladda ner ett antispyware för att söka igenom datorn och rensa bort det skräp som går att ta bort. Min favorit just nu är Malwarebytes Anti-Malware. Men faktum är att du får bäst resultat om du skannar med flera program. Kör ett efter ett – du kan avinstallera dem när du är klar; Ad-Aware, SpyBot och SuperAntiSpyware.

Skaffa ett antivirusprogram

Om du lyckas få igång datorn ordentligt igen, skaffa genast ett bra antivirus. Blande de kommersiella rekommenderar jag idag Norton Internet Security. Vill du komma undan billigt finns det gratis antivirus.

Personligen föredrar jag Panda Cloud Antivirus, men Avast! är också ett mycket bra antivirus. Även Microsoft Security Essentials är väldigt bra.

Jag vill inflika en påminnelse om att man aldrig ska köra mer än ett antivirus på sin dator. De har en tendens att krocka. Däremot brukar det fungera fint med flera antispyware. De arbetar helt enkelt olika.

PRISGUIDE ÖVER ANTIVIRUS: Sponsrade länkar
Säkerhetspaket Pris Licens
Panda Rea! 399 kr (133 kr/PC) 1 år/3 PC
Norton Bäst i test 799 kr (266 kr/PC) 1 år/3 PC
McAfee Rea! 324 kr (108 kr/PC) 1 år/3 PC
F-Secure 645 kr (215 kr/PC) 1 år/3 PC
Kaspersky 589 kr 1 år/1 PC
ESET Nod32 594 kr 1 år/1 PC
Trend Micro 649 kr 1 år/1 PC
Diskutera artikeln! 11 kommentarer

Annonser

Prenumerera gratis på mitt IT-nyhetsbrev. Utkommer en gång i veckan.
Fyll i din e-post och klicka Prenumerera:


Skriv en kommentar

På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.

11 Kommentarer »

  1. Max AndreassonNo Gravatar sa,

    juli 19, 2010 @ 09:55 | Svara

    Ett väldigt bra inlägg! Jag ska spara det som favorit :)!

    MVH Max!

  2. Leif LindströmNo Gravatar sa,

    juli 19, 2010 @ 13:58 | Svara

    Bortsett från att man måste få bort viruset så uppskattar jag gratisprogrammet ”hijackthis” som letar efter explorertillägg i registret och föreslår borttagning. Det har hjälpt mig mer än en gång.
    /Leif
    http://download.cnet.com/Trend-Micro-HijackThis/3000-8022_4-10227353.html

  3. BullenNo Gravatar sa,

    juli 19, 2010 @ 16:56 | Svara

    Vad pratar du för gallematias? Självklart kan ett antivirusprogram ta bort virus.

  4. TkJNo Gravatar sa,

    juli 19, 2010 @ 21:10 | Svara

    Bullen: Nej, antivirus stoppar virus – de tar inte bort dem. Antivirusprogram är proaktiva. Naturligtvis kan en del av dem ta bort en del virus, men det är inte deras syfte. Du får gärna kontakta en antivirustillverkare och kontrollera.

  5. janne gNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 00:20 | Svara

    malwarebytes har en avdelning för fejkade antivirusprogram på sitt forum här
    http://forums.malwarebytes.org/index.php?s=10ef307816360c576c9da01068512fa5&showforum=39

  6. Tommy LNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 09:05 | Svara

    Vet inte om jag gjorde rätt,men jag gjorde en systemåterställning,sedan har jag inte sett av det. Tommy L

  7. AndersNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 11:24 | Svara

    Gallimattias eller inte men jag tycker nog att du är fel ute när du säger att antivirusprogram inte tar bort skadlig kod.
    Ett bra sådant program gör det visst. Mer eller mindre bra dock och det är kanske det som skiljer gratisprogrammen från betalprogrammen.
    Det de däremot har problem med är att återställa ev borttagna systemfiler och liknande.
    Så jag tycker att det är kraftigt förenklat att säga att de inte tar bort malwaret

  8. TkJNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 11:27 | Svara

    Anders: Vad jag menar är att man inte ska lita på att antivirus kan ta bort virussmittor, eftersom de inte är till för det. Det går inte att strunta i antivirus tills man blir smittad, och då tro att man kan installera ett antivirus och ta bort skräptet.

  9. AndersNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 12:03 | Svara

    TKS: OK det kan jag köpa men det är ju lite annorlunda än du skrev. Visst är AV ett proaktivt skydd. Alltid bäst att mota Olle i grind. Men ett bra program tar även bort ”virus” och ser till att ta bort spår av det med i register mm. Men såklart kan det inte återställa pajade filer, vilket dock ofta en systemåterställning gör.

  10. TkJNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 13:15 | Svara

    Anders: Nja, grejen är att de allra flesta kända antivirus har tagit bort eller slutat utveckla den del som rensar bort infektioner; alltså tar bort virus från filer – exempelvis när ett virus infekterat alla ens digitalfoton. Kaspersky var ett av de få som fortfarande hade kvar ett sådant skydd, men i nya versionen har man tagit bort det och fokuserat på proaktivt skydd.

    Däremot kan man söka igenom hårddisken och sätta virusfiler i karantän. Men det är ju inte samma sak. Att bara ta bort smittade filer klarar alla antivirusprogram av. Det hjälper dock föga när virus har infekterat alla ens filer… :)

  11. oliverNo Gravatar sa,

    juli 20, 2010 @ 19:25 | Svara

    hjälpte mycket tackar!



22:59Illegal fildelning: Nekar du, frias du..?
22:10Imorgon kan du protestera mot ACTA
12:38Windows 8 ARM tar operativsystemet till alla enheter
20:05iPad 3 lanseras i mars?
15:43Google Drive, G-Drive, ska konkurrera med Dropbox och iCloud
19:07Kommer Nokia att lansera surfplatta med Windows 8?
09:48Datorspel 1975-2011: Det har hänt en del!

iPhone-applikationer
Letar du efter tuffa iPhone-applikationer kan du hitta dem här! iPhone-apps ». Missa inte heller gratis iPhone-bakgrunder.

iPad
Vill du veta mer om Apple iPad, läs här:
» Här köper du billigast iPad
» 5 iPad-appar för barn
» 11 suveräna appar

Android-applikationer
Det finns gott om Android-applikationer, och här finns de bästa app-sajterna! Android-apps »

Gratis program
Här hittar du mängder av gratisprogram för Windows att ladda ner lagligt!

Produkttester
Jag testar en del programvaror och prylar - här är de senaste!
» F-Secure IS 2011
» ZyXEL 802.11n USB
» Sandberg Pro Speakers
» Mionix Propus 380
» Targus iPad-Case
» Krusell Luna iPad-case
» Boxee Box
» Photofast iPADock
» Camtasia 7.1
» Samsung Galaxy Tab
» Kingston USB 3.0
» Linksys E1000 router
» Sandberg PowerCar
» Sennheiser PC 220
» Panda Internet Sec 2011
» Mini Touchpad Keyboard
» Mionix Naos 3200

Snurra.se

Börja blogga
Lär dig att starta och driva en framgångsrik blogg med mina guider.
» Skaffa egen domän
» Gratis svensk blogg
» Tjäna pengar på bloggen
» Få fler besökare

Nyhetsbrev och e-postmarknadsföring
Vill du lära dig om e-postmarknadsföring läs min skola om nyhetsbrev.
» Starta nyhetsbrev gratis!
» Skaffa prenumeranter