Windows 7: Så använder du nya aktivitetsfältet
Aktivitetsfältet är en av de detaljer i Windows 7 som har utvecklats. Det har blivit klart mycket bättre och mer användbart, och idag är det inte bara ett ställe där du ser aktiva fönster och program, utan du kan sköta hela ditt arbete med applikationer härifrån.
Obegränsat webbhotell! – StrongBox har obegränsat lagringsutrymme, antal databaser och e-postkonton, gratis domänpekningar. Läs mer, klicka här!
I Windows 7 har aktivitetsfältet, det vill säga fältet längst ner på skärmen, blivit ombyggt. Speciellt användbart är det om du kör gränssnittet Aero. För att kunna köra Aero behöver du ett tillräckligt bra grafikkort. De flesta klarar det, men om du har en äldre dator med sämre grafikkort – exempelvis integrerade kretsar från Intel – så kan det bli problem.
Lägg program i aktivitetsfältet
En av nyheterna är att du kan fästa programikoner i aktivitetsfältet. Det här har tidigare gått genom att skapa ett verktygsfält och lägga ikoner där, men numera kan du lägga in dem var du vill. Dra en ikon från skrivbordet, Utforskaren, Startmenyn, eller någon annanstans, med musknapp nertryckt och släpp på aktivitetsfältet.
En ikon för programmet kommer nu att fästas där. Vill du ta bort den, högerklickar du på ikonen och väljer Ta bort det här programmet från Aktivitetsfältet.

När du högerklickar på en ikon i aktivitetsfältet får du fram en meny. Denna har också utvecklats ordentligt från tidigare versioner av Windows. I och med Windows 7 kan programmen anpassa den här menyn (kallad för Jump Lists), vilket betyder att du får fram menyval som programmet själv lagt till. Det gör att du kan sköta programmets grundläggande funktioner direkt härifrån.
Prova gärna Jump Lists för Internet Explorer. Då får du fram en lista över de mest besökta webbsidorna. När du drar muspekaren över länkarna i listan dyker det upp en ikon som ser ut som ett häftstift till höger. Klickar du på denna, fäster du länken i listan och den kommer alltid att finnas där (tills du avmarkerar fästikonen).
Ikonerna kan flyttas runt fritt. Det är bara att dra och släppa med vänster musknapp.
Visa miniatyrbilder
Om du håller muspekaren över en ikon i aktivitetsfältet kommer miniatyrer att visas. En liknande finess fanns i Windows Vista, men i Windows 7 är den skarpare. Nu visas till exempel alla flikar i Internet Explorer som varsin miniatyr.

Drar du muspekaren över miniatyrerna kommer respektive fönster att visas snabbt. Klickar du på miniatyren flyttas du till programfönstret. Det här är ett lite annorlunda sätt att arbeta. När man har kommit in i det fungerar det väldigt smidigt och bra. Det gör arbetet snabbare.
Kortkommandon startar
Progammen du har fäst i aktivitetsfältet får automatiskt snabbkommandon kopplade till sig. Du håller nere [Windows]-tangenten och trycker en siffra beroende på var i listan programmet ligger. Ska du starta programmet vars ikon ligger länst till vänster, trycker du [Windows]-[1]. Denna finess gillar jag personligen, eftersom jag är väldigt förtjust i kortkommandon som gör att jag slipper använda den oergonomiska musen.
Visa hela skrivbordet
Enligt Microsoft är det många användare som har efterfrågat en funktion för att snabbt se vad som finns på skrivbordet. Det är bra eftersom många har massor av ikoner på skrivbordet, och numera kör man gärna gadgets av olika slag.

Längst ner till höger i aktivitetsfältet finns en liten tonad rektangel. Håller du muspekaren över den så visas skrivbordet samt genomskinliga rutor för de fönster som ligger ovanpå. Klickar du på området förminskas alla fönster. Om du klickar en gång till, återställs fönstrena. Detta kan du även uppnå genom kortkommandona [Windows]+[M] samt [Windows]+[Shift]+[M].
Läs mer om Windows 7:
- Windows 7 – Allt du behöver veta!
- Firefox 3.6 får stöd för Windows 7
- Så känns Windows 7 efter ett par dagar
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
Vill du ha en snabbare dator? Ladda ner SLOW-PCfighter för en gratis skanning efter problem i datorn! Läs mitt test om hur bra det är!
PC Tools Spyware Doctor Kraftfullt skydd mot spyware och adware. Licens för 3 datorer i ett år, endast 220 kronor!


Roine
sa,
oktober 16, 2009 @ 19:15 | Svara
Hur blev det med den där ”familjelicensen” till tre datorer? Eller den har försvunnit i det hela.
Daniel Sundgren
sa,
oktober 16, 2009 @ 20:11 | Svara
Då kan jag även tipsa om ett program som du kan skapa egna jumplist, http://en.www.ali.dj/jumplist-launcher/
Erik Hagfalk
sa,
oktober 16, 2009 @ 22:03 | Svara
För de som använder äldre versioner av Windows kan det ju vara kul att veta att kortkommandona för att för att starta program som man har lagt i snabbstartfältet fungerar även där.
Mycket användbart.
Firefox 3.6 beta är här sa,
oktober 17, 2009 @ 14:04 | Svara
[...] Då var Firefox 3.6 beta här. Jag har själv laddat ner, installerat och provat den nya versionen. Några direkta skillnader har jag inte märkt… förutom möjligtvis att Firefox nu är mer kompatibel med Windows 7 med tanke på miniatyrbilderna i aktivitetsfältet. [...]
Lennart Nilson
sa,
oktober 20, 2009 @ 21:55 | Svara
I stället för att använda kortkommandona [Windows]+[M] samt [Windows]+[Shift]+[M], kan man använda [Windows] + [D] och [Windows] + [D] igen. Enklare med samma tangenter båda gångerna.
Cridde
sa,
december 3, 2009 @ 14:07 | Svara
Hur stänger man av miniatyrerna? De stör mitt arbete!
Rent ut sagt värdelös funktion! Windows 7 är i övrigt snabbt och det mesta fungerar bra men aktivitetsfältet är det sämsta som funnits i någon Windows version.
Gamla hederliga Quicklaunch fick jag tillbaka, nu är det bara de där värdelösa miniatyrerna som skall bort.
Lennart Nilson
sa,
december 3, 2009 @ 16:11 | Svara
Högerklicka och ta bort.
Flo
sa,
september 20, 2010 @ 23:57 | Svara
hej
jag har haft windows 7 i 2 veckor nu, och fram tills några dagr sedan så har miniatyrer alltid visats när min muspekare ligger ovan på deras ikoner i aktivitetsfältet, precis som det står i inlägget. Nu funerar detta inte längre och jag vill gärna ha tillbak det. Istället när mspekaren vilar på ikonerna, exempelvis internet explorer så visas mina hemsidor på en lista.
När jag tryker på alt + tab så visas inte mina fönster när jag tabbar mellan dem som det gjode innan och när jag låter muspekaren vila på ”visa skrivbordet” så visas det inte heller som du beskriver i ditt inlägg. Ja vill gäna ha till baka det på det vanliga sättet men vet ej hur. Är tacksam för all hjälp.
Flo
sa,
september 21, 2010 @ 00:06 | Svara
fixade problemet nyss. beövr inen hjälp längre