Sponsorlänkar »
Miljövänligt Webbhotell
Just nu 12 % rabatt på webbhotell och domäner!
Vi har kostnadsfri support, Wordpress, Kraftfulla servrar och 100% Nöjda kunder!
Prova oss idag!
Letar du efter bra webbhotell? - Ta en titt på Strongbox! Obegränsat lagringsutrymme och antal databaser, gratis domänpekningar med mera...
Betalartiklar »
Populära artiklar »
Ad: Bra webbhotell »
City Network 1000 GB trafik! Förberett för WordPress, lätt att komma igång med egen domän, rekommenderas!
FS-Data Mycket kompetent och stabilt webbhotell för professionella användare. Har funnits sedan 1997!
Surftown Storfavorit bland billiga webbhotell
Binero Mycket omtyckta, har bland annat väldigt bra avtal
Loopia Stort webbhotell, fritt antal domäner, installera WordPress med ett klick
Naturhotellet Sveriges miljövänliga webbhotell
Ad: Antivirus »
Norton Det mest populära säkerhetspaketet. Komplett, enkelt att använda, resurssnålt - rekommenderas!
Panda Kraftfullt säkerhetspaket, tar väldigt lite minne i datorn
ESET Smart Security Väldigt resurssnålt och mycket omtyckt säkerhetspaket, också känt som NOD32
Kaspersky Bra val för alla användare, massor av inställningar och utmärkt skydd
Norman Security Suite Enkel att installera och använda, den skyddar dig från olämpligt innehåll och fientlig aktivitet
F-Secure Stabilt och tystlåtet skydd mot allt, håller sig bakgrunden, rekommenderas! Prova gratis 30 dar!
McAfee Lättskött och snabba uppdateringar för effektivt skydd
Bullguard Väldigt snabbt och resurssnålt, mycket enkelt att använda.
Trend Micro Lätt att använda och ger dig licens för tre datorer i hemmet
Ad: Tjäna pengar »
Commission Junction Världens största affiliate-företag! Bra system, lätt att tjäna pengar!
Affelix Svenskt affiliatenätverk som dels har mycket lead-kampanjer men även säljer CPM.
EuroAds Affiliatenätverk med bland annat program inom hälsa.
Affiliator Affiliatenätverk: du får 70 kr direkt!
Double Tjäna pengar på din hemsida!
Tradedoubler Sveriges största affiliatenätverk
Zanox Tjäna pengar genom att länka till företag
Skrivet av TkJ i Windows 7, Windows Vista
Enligt ett test hos PC World verkar kommande Windows 7 inte vara mycket snabbare än Windows Vista. Tidningen har gjort ett benchmark-test för att jämföra Windows 7 med Windows Vista Ultimate, och även om siffrorna pekar på att Windows 7 är snäppet bättre så verkar det inte vara tillräckligt stor skillnad för att man som användare ska märka av det.
Improving performance is one of Microsoft’s design goals with Windows 7, and many early reviewers (including ours) have said that the new OS seems peppier than Vista. But tests of the Windows 7 Release Candidate in our PC World Test Center found that while Windows 7 was slightly faster on our WorldBench 6 suite, the differences may be barely noticeable to users.
Verktyget man har använt är alltså WorldBench 6 och de tabeller som PC World presenterar talar sitt tydliga språk: Windows 7 må vara lite lite snabbare än Vista, men det är oerhört marginellt. Trist, tycker jag, fast jag hoppas på att Microsoft trimmar upp det ytterligare innan den stora lanseringen (föga troligt, med tanke på att Windows 7 RC lanserats).
Läs allt om Windows 7!
Gillade du inlägget? Dela gärna till dina kompisar!
Publicerad av TkJ den 2009-05-11 | Trackback-länk
På grund av spam godkännes alla kommentarer från okända e-postadresser manuellt tills vidare. När du fått en kommentar godkänd kan du sedan posta fritt.
Calle@jobbdator.se
sa,
maj 11, 2009 @ 19:31 | Svara
Personligen tycker jag att W7 känns bra mycket snabbare. Jag slängde ut Vista från min bärbara och nergraderade till XP – men nu har jag kört igång W7 på den och känner inte av den slöhet som jag upplevde med Vista. Men det kanske är för att det är en lite äldre dator?
Borg
sa,
maj 11, 2009 @ 22:39 | Svara
Men hur KÄNNS det? Rent mänskligt känslomässigt – hur mycket snabbare känns W7? Vad säger du själv? Jag tror att detta beror på från dator till dator, användare till användare.
Jag vill inget annat än tro att W7 är märkbart kvickare än Vista. Det hoppas jag innerligt. Annars är ju hela den här karusellen värdelös. Det är ju prestandan som varit så oerhört kritiserad när det kommer till Vista, kritik jag stämmer in i.
Har hört från så många olika håll hur mycket snabbare W7 är, vilket gör att jag ifrågasätter vad den där benchmarken egentligen betyder.
Thomas Ljung
sa,
maj 11, 2009 @ 22:48 | Svara
Frågan är hur man ska testa och hur man ska ange en ev. ”snabbhetsökning”. Det handlar väl om en komplex och subjektiv bedömning som användaren gör. Och den ena är inte den andra lik.
ITsupporter är med och testar den svenska RC1 av Win 7. Själv har jag fått nära nog en aha-upplevelse redan när den sista betan testades i vintras. Det handlar både om ren snabbhet att starta och stänga Windows och installerade program och att hitta saker och göra olika moment på en viss tid. Även stabilitet påverkar den upplevda snabbheten.
Att sjuan är snabbare än Vista RC1 är väl helt klart. Frågan är om det är tillräckligt snabbt och bra för att få användare att välja 7 framför XP? Vista är ju redan en ratad produkt (en ny Win Millenium?)
Borg
sa,
maj 11, 2009 @ 23:26 | Svara
@ Thomas Ljung: Ja, det hade ju nästan varit intressantare med en ordentlig benchmark mellan W7 och XP. Att sjuan är snabbare än Vista är ju sedan länge konstaterat.
Pierre E
sa,
maj 11, 2009 @ 23:27 | Svara
När jag provade den första officiella betan så upplevde jag Win 7 lika snabbt som XP, vilket är markant snabbare än Vista. Sedan har jag inte testat den mer då jag av idelogiska själ väljer att gå över till öppenkällkod och kör Linux.
Jimmy Bergmark
sa,
maj 12, 2009 @ 01:05 | Svara
Här är min erfarenhet.
Windows 7 är bra mycket kvickare än Vista.
http://blog.jtbworld.com/2009/05/windows-7-rc-performance-benchmark-for.html
Dgtlx.com
sa,
maj 12, 2009 @ 02:24 | Svara
Det låter ju som ett ganska rejält bakslag att Windows 7 inte presterar betydligt bättre på ett benchmark-test än Vista. Håller med, trist.
Acke
sa,
maj 19, 2009 @ 15:58 | Svara
Ni säger att vistan är en ren ratad produkt (en ny Win Millenium?)
Det vill jag inte direkt hålla med om även om jag kan hålla med om mycket andra saker här. Jag hade XP Pro innan och den fick ju för sig att i mellanåt att lägga av (blå screen) sedan så köpte jag vistan när service pack 1 kom ut och sedan dess har jag under 1,5 år bara fått blå screen 1 enda gång och det var mitt eget fel trots att vista sade att denna drivrutin inte skulle fungera så bra i vistan men jag installerade den trots allt och det blev inte lyckad jag fick installera om vistan efter det.
Det finns bara en sak jag hatar med vistan och det är att man måste godkänna allt visserligen går det att plocka bort om man vill.
Så mitt betyg utav vistan är att den fungerar mycket bättre än XP, sedan kan jag hålla med om att vissa saker saknar en som XP var snabbare på att göra än vistan. Så allt är inte bättre med vistan men det tycker jag är små saker när man får se i det hela stora så att säga så är vistan mycket bättre.
Men detta är min personliga uppfattning av Vistan.
Pappa Nam
sa,
maj 20, 2009 @ 05:59 | Svara
Snabb? Det finns helt andra kvalitéer i Win7 RC. Betydligt elegantare design. Betydligt enklare att använda. Rentav lustfyllt att manövrera jämfört med de gamla harvarna vi trodde var så bra. Systemövervakningen är föredömlig.
Snabbheten sitter i huvudet på användaren… Men rent tekniskt handlar det bara om något år till, så har maskinerna dubbel kapacitet. Varför jaga någon tiondels procent i det läget???
(BTW – att överklocka och bränna chip för att nå någon chimär av snabbhet är ren fåfänga när det egentligen handlar om en ren hårdvarutveckling som ändå bara tar något år och istället ger dubbel kapacitet…)