Operativsystem
Windows Phone är igång på allvar?
Kategorier: Windows 8, Windows Phone
Windows Phone har sedan lanseringen för ungefär ett år sedan inte tagit så stora marknadsandelar som Microsoft hoppats på. Android och iOS ligger fortfarande långt före. Men samtidigt har Microsoft tagit det relativt lugnt eftersom man bygger ett helt nytt ekosystem, i vilket Windows 8 är en väldigt stor del.
Nu när Windows 8 har lanserats och de först mobilerna med nya Windows Phone 8 kommit ut på marknaden, verkar det som om det börjar vända. På ett möte för aktieägarna berättade Steve Ballmer att mobiler med Windows Phone 8 säljer fyra gånger så snabbt som Windows Phone 7 gjorde när det kom.
Windows Phone 8 är en stor uppgradering jämfört med den tidigare versionen. En av de största nyheterna är att operativsystemet använder samma kärna som Windows 8, vilket underlättar en hel del för app-utvecklare. En annan faktor som spelar in är att mobilerna är betydligt mer intressanta rent hårdvarumässigt.
När Windows Phone 7 kom var de första mobilerna inte jätteroliga. Jag hade en Samsung Focus som i ärlighetens namn inte var speciellt imponerande jämfört med den iPhone 4 jag körde parallellt. Utbudet av applikationer för Windows Phone var dessutom magert inledningsvis – vilket knappast var oväntat.
Sedan kom Nokia Lumia 800 och den var så bra att jag började använda den som min främsta mobil, och min iPhone halkade ner som andrahandsmobil. Fortfarande var det tunt med applikationer, men under året som gått har det hänt mycket. Och det är knappast en helt galen gissning att antalet appar kommer att öka ordentligt framöver. Idag finns det närmare 120000 appar i Windows Phone Store.
Nokia Lumia med Windows Phone 8
Nokia Lumia 920 med Windows Phone 8 är en riktigt bra smartphone. Jag har ännu inte skaffat någon (men jag har så klart testat); för tillfället kör jag iPhone 5, efter att ha använt en Motorola Razr med Android i ett par månader. Med risk för att reta upp en hel del av mina läsare måste jag dock säga att min högst subjektiva uppfattning är att iOS och Windows Phone är bättre än Android.
Androids största styrka är också dess största svaghet – att det är fritt fram för mobiltillverkare att ändra i systemet efter eget behag. Vissa Androidmobiler är grymt bra (Samsung Galaxy S3 är sjukt bra) medan andra Androidmobiler är hemska.
Windows Phone 8 säljer bättre
Gotta Be Mobile rapporterade igår om att Steve Ballmer, på ett möte med aktieägarna, berättade att mobiler med Windows Phone 8 säljer fyra gånger mer än vid lanseringen av Windows Phone 7.
Det här betyder att Windows Phone är ett operativsystem att räkna med. Rent försäljningsmässigt behöver det dock inte betyda så mycket. Eftersom det såldes så få Windows Phone 7-mobiler, så är fyra gånger mer inte nödvändigtvis en succé.
Ett av skälen till varför Windows Phone 8-mobilerna säljer bättre, är att de helt enkelt är bättre. Det är betydligt bättre hårdvara. Skärmarna är bättre, det är snabbare processorer och digitalkamerorna är skarpare.
Microsofts satsning är dock, som sagt, långsiktig. De kommer inte att kasta in handduken i första taget. Deras tidigare försök med Windows Mobile gick som bekant inte så bra, men Windows Phone är något helt annat. Det är ett helt nytt operativsystem och framför allt är det betydligt bättre sammankopplat med vanliga Windows.
Bara en sådan sak som att gränssnittet är detsamma i Windows Phone och Windows 8 (och även Xbox). Jag är säker på att produkterna kommer att knytas ihop ännu tajtare framöver.
Windows överallt
För att ta ett exempel så börjar du titta på en film på din surfplatta vi frukostbordet, och sedan fortsätter du att titta på mobilen när du åker buss till och från jobbet, och väl hemma ser du klart på filmen på TV:n via din Xbox (eller om du har en framtida TV med stöd för Xbox-plattformen – läs om Xbox TV).
Det här är dock inget som är unikt för Microsoft. Apple arbetar också för fullt på att skapa ett komplett ekosystem, och de har kommit långt, även om de fortfarande ligger lite efter när det gäller vardagsrummet. Visst finns Apple TV, men den har en bra bit att gå innan den är ikapp Xbox. Fast inte lika långt som Windows Phone har för att komma ikapp iPhone…
2013 kommer att bli riktigt spännande.
Uppgradera till Windows 8 Kör du fortfarande Windows XP, Vista eller Windows 7? Nu kan du enkelt uppgradera till Windows 8 Pro online! Läs mer om hur du uppgraderar och vad Windows 8 innebär – klicka här!

