Windows
Ballmer ger förhoppningar om förlängt liv för XP
Publicerad: 2008-04-26, 07:33
Uppdaterad: 2008-04-24, 19:23
Respons: Skriv en kommentar!
Windows XP kan få ännu mer tid kvar. I alla fall om konsumenterna skriker ännu högre när Microsoft lyssnar. Det verkar det i alla fall som, när jag hos Ars Technica läser om att Steve Ballmer – chefen hos Microsoft – säger att den rådande deadlinen för slutet på XP-support kan ändras beroende på vad kunderna vill. Även hos C|Net finns en läsvärd artikel

Så om tillräckligt många kräver XP-support från Microsoft kan XP:s levnadstid förlängas. Kanske. Windows XP har redan flera gånger fått förlängt liv, på grund av att så pass stor del av konsumenterna hellre vill ha XP istället för Vista.
Dell har till exempel lagt in möjligheten att köpa nya datorer med XP istället för Vista. Och i och med att minidatorer som Asus Eee PC kör med Windows XP, ökade pressen på att behålla operativsystemet och dess support.
Läs vidare hos Ars Technica.
♥ Gillade du artikeln? ⇨ Dela gärna på Facebook & Twitter!